Otorinolaringologija

asimetrični krajnici

mirela1808

Poštovani, imam 24 godine i muče me bolni krajnici unazad malo više od 3 od tri godine. znači redovito mi se amo reći "upale" i to traje po tjedan nekad malo više. u nekim periodima mi zna bit doslovno 3,4 mjeseca svaki mjesec. dok mi to traje osjećam se bezvoljno,pospano i bez energije. a temperaturu skoro pa nemam,najveća do 37,5. u početku bih otišla kod doktorice opće prakse i normalno ne bi mi ništa dala,jer veću temperaturu nemam,klasični savjeti,čaj,med i poboljšat imunitet. i nakon par puta sam više odustala od odlazaka kod doktorice i to već dugo trpim. međutim meni je desni krajnik već mjesecima velik bez obzira bolilo mene nešto ili ne, podosta veći od lijevog,i nikako se ne smanjuje.tako stoji i počelo me to brinit malo. kroz par dana planiram ići kod doktorice,ukoliko me opet pošalje doma s istim odgovorom da li bi bilo dobro da se negdje naručim za pregled? da li može ta asimetrija bit znak nečeg ozbiljnijeg?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, obzirom na Vaše simptome, preporučujem učiniti radiološku obradu paranazalnih sinusa i ORL pregled kako bi se isključile kronične upale nepčanih tonzila i sinusa. Ukoliko imate kroničnu upalu tonzila i one predstavljaju bakterijsko žarište, tada je indicirano njihovo odstranjivanje.

emptycolors

Poštovani, molio bih vas za objasnjenje. Naime, unazad dvije godine imam izrazenu asimetriju krajnika. Naime oba krajnika su mi otečena, lijevi lagano otecen, a desni poprilicno izrazen i pomican za razliku od lijevog i uvecan. Upale grla, krajnika ili nesto slicno nemam i vrlo rijetko i da sam imao ista osim obicne prehlade, jedino znam imati otecen i ukocen vrat vrlo cesto, no ne znam dolazi li to od krajnika. Takodjer nikada nisam imao nikakve prisutne bolove u podrucju krajnika. Imam 22 godine i pusac sam gotovo 4 godine, ne znam ima li pusenje tako izrazen utjecaj na to. Jedino me brine taj desni krajnik koji je dosta otecen i neprirodne velicine, pomican, a drugo sto mi nije jasno je sto apsolutno nikakve bolove krajnika ne osjecam i ne predstavljaju mi nikakav problem.

emptycolors

A javio sam vam se jer sam zabrinut jer sam cuo i citao da asimetrija krajnika cesto zna ukazivati na karcinom, odnosno malignu tvorevinu.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, asimetrija nepčanih krajnika nije tako rijetka pojava i apsolutno nije znak bolesti. Također, izuzetno je mala vjerojatnost da imate karcinom, obzirom na Vaše godine života. Karcinom krajnika izaziva promjene na njihovoj površini i lako je uočljiv. Povremeno dajte pregledati tonzile od strane ORL specijaliste kako bi pratili njihovu veličinu.