Otorinolaringologija

citološki bris nosa

martina

Zanima me kako se izvodi ta pretraga-citološki bris nosa_, jeli to bris sluznice nosa ili se uzima uzorak tkiva sluznice? Kada se vrši ta pretraga, i na koje potremečaje tj. bolesti se sumlja? Unaprijed hvala!

mr.sc.dr.D.Markov

Citološki bris sluznice nosa ili citogram uzima se kao i bris nosa za mikrobiološku analizu. Analiziraju se stanice respiratorne sluznice- stanice s očuvanim cilijama, vrčaste stanice; upalne stanice -neutrofili, limfociti, eozinofili, mastociti, ;bakterije. Uzima se kod upala nosa i sinusa (virusnih, bakterijskih, alergijskih ). Ponekad se uzima i kod suspektnih lezija -tumora .

mdevi13

Može li mi tko reći s čim se uzima uzorak citološkog brisa nosa? Da li to boli kad se uzima?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana/i, citološki bris nosa najčešće se uzima vatenim štapićem i nije ništa neugodniji od uzimanja uzorka za bakteriološku analizu, tako da ne morate brinuti.

mdevi13

KOLIKO DUGO VREMENA TREBA DA SE NAPRAVI NALAZ CITOLOŠKOG BRISA NOSA

Domagoj Parazajder, dr. med.

U mojoj ustanovi do nekoliko dana.