Otorinolaringologija

Devijacija seotuma i rinoplastika

Rebel19

Poštovani! Zanima me kada odem na operaciju devijacije septuma,da li mi je time i korekcija nosa besplatna ili za to postoje drugi standardi? Hoću li korekciju nosa trebati plaćati ili? I da li uputnicu za otorinolaringologa mogu tražiti kod doktora ople prakse? Hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, operacija nosne pregrade ide na teret HZZO-a, a piramide u pravilu jedino ako je to neophodno za uspostavljanje fukcije septuma.Odnosi se npr. na izraženije devijacije nosne piramide, lordoze i sl. deformacije. Kifoza ili kvrga nosnog dorzuma nemaju utjecaja na fukciju nosne pregrade.