Otorinolaringologija

gubitak cula mirisa

kjara

Postovani,
duze vreme sam bila bolesna od gripa, sad su se simptomi povukli, jedino sto imam tezinu ali ne i bol u predelu sinusa i sto je najgore ne osecam nikakve mirise vec 2 nedelje.Ukuse da, ali ne i mirise.Nisam koristila kapi, samo sam par dana pila defrinol, ali to izgleda nije bilo dovoljno.Sad se parim nad ringlom, stavim par listica bosioka i kupila sam Marisol kapi sa rastvorom morske soli i pantenolom.Medjutim ni u naznakama mi se ne vraca culo mirisa.Da li ce se vratiti, kada, sta jos mogu da preduzmem? Hvala unapred

Domagoj Parazajder, dr. med.

Gubitak osjeta mirisa može se desiti kao posljedica oštećenja njušnog živca uzrokovanog virusima (gripe ili drugih respiratornih infekcija) a poremećaj osjeta mirisa može se javiti i kod upale sinusa, polipoze nosa i sl.
U svakom slučaju, otiđite na pregled orl-oga, preporučam vam da odmah krenete sa terapijom nekim od topičkih koritskoteroidnih sprejeva (Avamys, Nasonex, Tafen, Flixonase...) - što vam mora prepisati vaš liječnik opće medicine.

kjara

hvala doktore na odgovoru.Bila sam ja vec kod ORL ali oni ne haju mnogo, samo kazu proci ce...kako vreme odmice , ja sve vise gubim nadu, jer bas ne osecam nimalo cak ni najjace mirise...

Domagoj Parazajder, dr. med.

definitivno pokušatjte sa nekim od sprejeva, šanse da se miris barem djelomično oporavi postoje. U svakom slučaju, ukoliko se miris ne vrati, učinite i CT ili MR mozga (presjek kroz dio gdje oprolazi njušni živac).
Lijepi pozdrav!

kjara

hvala jos jednom..kupila sam flixonase i koristim vec 3 dana 1x dnevno, 2 doze.Da li je to uredu i koliko bih dana trebalo da koristim? Pozdrav, vratili ste mi nadu..

Domagoj Parazajder, dr. med.

Flixonase je u redu, no povećajte dozu (2x2 dnevno u svaku nosnicu), najmanje tri tjedna, te ukoliko ne dođe do poboljšanja, učinite navedene pretrage. Lijepi pozdrav!

kjara

hvala, evo poslusacu Vas savet da povecam dozu, nadam se da ce sa vremenom bar malo da se vrati...javicu se uskoro, srdacan pozdrav

Domagoj Parazajder, dr. med.

Lijepi pozdrav i vama!

kjara

Postovani dr,
jos samo jedno pitanje, naime posto mi se pojavio nekakav osip na licu, podrucje cela i oko usiju, prosiren i na dekolte, dobila sam da pijem aerius 5mg, da li smeta da i dalje uzimam flixonase, mislim jedan drugom ne smetaju?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Ne smeta, pozdrav!