Otorinolaringologija

kongestija sluznice nosa i otezano disanje

karaga

U ozujku 2007. godine dobila sam vrlo jake bolove u lijevom uhu, koji su se pojacavali gutanjem, pracene blazom bolnoscu grla i temperaturom 40. Hospitalizirana sam, lijecena injekcijama penicilina 7 dana i extencilinom. Dijagnoza je bila streptokokna angina, premda streptokok nije izoliran. Od tada imam neobican osjecaj u sinusima, nosu, grlu i usima, nesto sto bi se moglo opisati kao osjecaj propuha hladnog zraka. Osim toga, cesto (ucestalost recimo jednom tjedno) imala sam jake bolove u sinusima, koji su najcesce pocinjali u desnom frontalnom sinusu, cesto se sirili na maksilarni sinus, na citavo podrucje oka, uha, nekad i lica, ponekad osjecaj bolnosti i u korijenima zubiju. Rjedje se bol pojavljivala na lijevoj strani, a ponekad su bile zahvacene i obje strane. Bolovi bi trajali dva do tri dana. Takodjer, obicno bi dva do tri puta dnevno osjetila potrebu da ispusem nos. Cesto bi podrucje oko ociju bilo blago nateceno. Pritisak ili grijanje na podrucju frontalnog sinusa na zahvacenoj strani smanjivali bi bolnost svuda. Kao jedan od sigurnih uzrocnika epizoda prepoznala sam vjetar i opcenito propuh. Zanimiljivo je da me za vrijeme angine niti ranije nisu boljeli sinusi. Pocetkom svibnja 2008. godine ponovila mi se jaka bol u lijevom uhu, temperatura 40, opet dijagnoza streptokokna angina, i prepisan mi je Silapen. U oba slucaja bolest se razvila naglo, unutar par sati. Po pocetku terapije temperatura i bolnost se smanjuju, medjutim pocinjem dobivati edem na celu, osjecaj skakljanja i oticanja u grlu i nosu koji me tjera na ucestalo kasljanje te oticanje usnica. Kako se simptomi pojacavaju, dijagnosticirana je alergija na penicilin, prekida se terapija nakon 5 dana Silapena, i po jednodnevnom prekidu simptomi alergije nestaju ali temperatura se vraca. Uzimam jos Sumamed 3 dana, temperatura odmah nestaje. Imam do sada najgoru i najdulju epizodu boli u sinusima pracenu osjecajem zacepljenosti nosa i usiju. Nakon 5 dana, bol prestaje. Medjutim, od tada imam osjecaj otezanog disanja, nedostatka zraka, koji je nekad jaci, nekad slabiji ali stalno prisutan a pracen je upornom kongestijom sluznice nosa. Nikakav otok u grlu nije prisutan, ali prisutan je osjecaj da niti na usta ne mogu udisati punim plucima. Edem u nosu i osjecaj gusenja varira od podnosljivog do toga da ne mogu uopce govoriti niti funkcionirati jer mi je sva energija utrosena na ubrzano disanje na usta. Takodjer, kad su epizode jace, javlja se bol u misicima prsnog kosa, vrtoglavica, ubrzan rad srca, mucnina i slabost. Stanje se smiruje samo od sebe, bez uzimanja ikakvih ljekova i obicno u roku cetiri sata. Moze se ponoviti nekad i vise puta dnevno, a nekad mi je stanje podnosljivo dva dana. Takodjer, imala sam i jednu dulju epizodu vrlo teske kongestije u trajanju od dva dana. Ponekad mi nakon dekongestije vrlo kratko i malo curi nos, ali u 95% situacija ne. Takodjer, u isto vrijeme sa pojavom osjecaja gusenja, pojavili su mi se i sitni gusti pristici na celu te crveni pristici na vrhu nosa, a citav nos je natekao izvana i ostao takav tjednima. Od pocetka ovog stanja kongestije takodjer osjecam ucestalu zedj i pijem vise tekucine nego obicno. Nikakvi drugi simptomi nisu prisutni. Zanimljivo je da je s pocetkom ovog stanja nestao osjecaj "propuha" i bolnost sinusa te imam do sada najdulje razdbolje bez problema sa sinusima. Do sada nisam uspjela otkriti nista posebno sto bi trigeriralo epizode, osim sto me smeta dim cigarete i zagusljive prostorije. Ne uzimam nikakve ljekove, jedino ispirem nos fizioloskom otopinom i navecer namazem Nisita mascu. Nos vise nije crven i otecen izvana, no ostali simptomi su jos uvijek prisutni, vec vise od 7 tjedana. Na pregledu i pretragama je ustanovljeno:
OFS: zdrijelo mirno, bez postnazalne sekrecije. Kronicni tonzilitis. Otoskopski b.o. RNS: edematozna sluznica u oba kavuma, serozna sekrecija. Fiber: prohodno zdrijelo, epiglotis primjerena izgleda, glasnice uredna izgleda i pomicnosti, bez edema i patoloskih tvorbi u hipofarinksu i larinksu. Ultrazvucno bez patologije maksilarnih ili frontalnih pns. Spirometrija: uredan nalaz (VC 89%, FEV 102%). Pulmo et cor auskultatorno uredan nalaz. FENO: uredan nalaz (14.2 ppb).AST i ASTA negativni. Krvna slika potpuno uredna, osim povisenih monocita (14.0). Citobris nosa: sluz, neutrofilni granulociti, stanice cilindricnog epitela. Eozinofili nisu nadjeni. Bris zdrijela: fizioloska flora. Bris nosa: Haemophilus influenzae (u malom broju), osjetljiv na Amoksicilin, Cefuroksim, Eritromicin,Azitromicin a rezistentan na Trimetoprim+sulfa. Alergolosko testiranje: prick test negativan na konzervanse i nutritivne alergene, plijesni, perje, dlaku i pelud stabala dok na Dermatoph.pter.d1 3mm, pelud korova 2mm, pelud trava 4mm (histamin kontrola je 4 mm); detaljniji: Phleum. prat. g6 2mm, Poa pratense g8 2mm, Dactylis glom g3 1mm, Plantago lanceol w9 neg, Parietaria judaica w21 neg, Ambrosia elat w1 3mm, Artemisia vulg w6 7mm. RAST i RIST: IgE uredan nalaz (104 kU/L), RAST d1 uredan nalaz (0 kU/l), RAST g3 uredan nalaz (0 kU/l) i RAST w6 razred +1 (0.55 kU/l).
Mene zanima sto je tocno uzrocnik mojih problema s disanjem. Da li to moze izazvati Heamophilus? Da li ga trebam lijeciti i kako? Da li sam alergicna ili nisam? (Zbunjuje me dobar nalaz RAST i RIST, kao i cinjenica da mi je u travi i u prirodi opcenito stanje bolje nego recimo kod kuce ili u gradu, te cinjenica da uredno brisem prasinu po kuci bez ikakvih pogorsanja. Takodjer ne kisem, ne smrcam, ne peku me oci. U nosu nema eozinofila vec su prisutni neutrofili. Dodatno, pokusala sam probe radi popiti Dimidril dva puta i jednom Flonidan, i simptomi su se pogorsali - kod Dimidrila mi je nos blago jace natekao a sluznica se osusila, dok mi je nakon Flonidana bilo bitno losije - jos jace oticanje i susenje, i citav taj dan mi je bilo jako lose u smislu otezanog disanja. Zasto mi je od antihistaminika oticanje jace?) Da li moje stanje moze izazvati inhalacijska alergija? Da li trebam lijeciti alergiju i kako? Ili je mozda nesto trece krivac? Kamo da idem na daljnje pretrage i dijagnozu? Molim vas da mi pomognete jer me simptomi zaista jako ometaju u svakodnevnom zivotu i vrlo su uporni i neugodni a ne znam kako i sto ljeciti i kuda ici. Imam 30 godina i inace sam u dobroj fizickoj kondiciji. Od ostalih problema imam jedino povremenu zgaravicu unatrag godinu dana i od pred dvije godine urinoinfekciju rezistentnom E.coli.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, zbog godišnjih odmora forum nije bio u funkciji, no nadam se da će odgovor biti od koristi.
S obzirom na podatak o kongestiji nosa i bolovima u projekciji paranazalnih sinusa, kod vas se vrlo vjerojatno radi o nekoj od vrsta hiperereaktivnog rinitisa, koji se može komplicirati upalom sinusa (a i sama kronična upala sinusa kao psoljedicu može imati kongestiju nosa). Niti su svi hipereaktivni rinitisi uzrokovani alergijom, niti je svaka alergija dokaziva RIST/RAST testovima i citobrisevima. Sreća je u tome što je terapijski izbor kdo svih formi rinitisa služen uglavnom na topičke kortikosteroide na koje se dobro reagira (a služe i u liječenju kronične upale sinusa).
Osobno bih preporučio da učinite CT paranazalnih sinusa (UZV sinusa je vrlo ograničena dijagnostička opcija, pokazat će tek značajnu patologiju maksilarnih i fornatlnih sinusa, dok uopće ne prikazuje etmoidne i sfenoidni sinus), da počnete (ukoliko niste), sa korištenjem topičkih kortikosteroida (Nasonex, Flixonase, Tafen nasal), kroz dulje vrijeme - najmanje 3-4 tjedna prije procjene rezultata liječenja, i svakako s nalazom CT-a učinite pregled orl-oga koji se bavi rinologijom. U slučaju kliničkih indikacija, dolaze u obzir i zahvati na paranazalnim sinusima (od sinusoskopije na dalje), kirurška redukcija nosnih školjki ukoliko je hipertrofija toliko jaka da ne reagira na lijekove...
Što se tiče hemofilusa, on je uglavnom domaća životinja u nosu i ne bi smio uzrokovati probleme, sam bris nosa/ždrijela nije osobito kvalitetan podatak u stanju u nosu, tek nalaz aspirata ili bioptata sluznice sinusa će dati odgovor postoji li kronični bakterijski (ili gljvični) infekt u sinusima.
Želim vam puno sreće!!!

karaga

Postovani,
hvala Vam na strpljenju da procitate moj zaista podulji post, kao i na dobrim savjetima. Otici cu na preporucene pretrage. Hvala jos jednom.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Nema na čemu!