Otorinolaringologija

kvržica

mmmm14

dobar dan danas sam napipao malu kvržicu na vratu ispod čeljusti i sada sam u strahu pa me zanima možete li mi reci što je to unaprijed hvala!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, nažalost, bez detaljnije anamneze i pregleda nitko na svijetu ne može vam točno reći o čemu se radi.
Kvržica na opisanom mjestu može biti potkožni (dobroćudni) tumor (najčešće aterom), povećana žlijezda slinovnica (submandibularna), no najčešće se radi o povećanom limfnom čvoru, koji može biti povećan iz cijelog niza razloga (preboljela ili akutna bakterijska ili virusna infekcija gornjeg dišnoig trakta), reakcija na, može i vrlo malu, ozljedu kože lica/vrata/vlasišta, posljedica kontakta sa životinjama (ogreb mačke), upalna stanja ili zahvati na zubima. Uz to, cijeli niz drugih bolesti (javljaju se vrlo rijetko), može imati sličan nalaz.
Preporučam da učinite inicijalni pregled kod vašeg liječnika opće prakse koji će uvidom u stanje ili prepisati terapiju (ukoliko je riječ o upali limfnog čvora može se dati antibiotik), ili će vas poslati na pregled specijaliste orl-oga.

mmmm14

Ja sam bio kod doktorice i ona mi je rekla da je to samo žlijezda i da se to pojavi kad se prehladim aa ja sam tada bio prehlađen hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

Ukoliko se kvržica u narednim tjednima povuče, zaboravite na sve. Daljnja obrada samo ako ostane uvećana. Sretno.

mmmm14

Evo kvržica mi se polako povlači a vama puno hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

Nema na čemu, ugodni blagdani.