Otorinolaringologija

MRA paranazalnih sinusa

zrinka1967

Poštovani možete li mi objasniti nalaz na "narodnom " jeziku. MR04 MRI PNS,ženska osoba rođena 09.05.1996. .
Unaprijed zahvalna mama happy

Na učinjenim MR skenovima u stražnjem dijelu sfenoidalnog sinusa vizualizira se jasno ograničena okruglasta area koje je hipointenzna na T1 sekvenci, a hiperintenzna na T2 sekvenci, poprečnog promjera oko 21x22 mm, a kaudokranijalnog oko 18 mm.
Opisana promjena je jasno ograničena, lokalizirana je uz klivus uz jasnu granicu prema kosti, konveksnim rubom usmjerena prema limenu sinusa, a nakon aplikacije kontrasta vrlo diskretno samo rubno podiže intenzitet signala.
Promjena istih MRkarakteristika vizualizira se u desnom maksilarnom sinusu, ista je vezana za lateralni zid, poprečnog promjera oko 23x23mm, a kaudokranijalnog oko 25mm.
Promjena je kasno ograničena od okoline, a nakon aplikacije kontrasta vrlo diskretno samo rubno podiže intezitet signala.
Uz prednje lateralni zid lijevog maksilarnog sinusa vidljiva je rubna area hipersignala u T2 sekvenci, a hiposignala u T1 sekvenci širine do 4mm, po tipu hiperplazije mukoze. U sražnjim etmoidalnim celulama lijevo takodjer vrlo diskretne rubne zone hipersignala na T2 sekvenci, po tipu hiperplazije mukoze.
Ostale etmoidalne celule su uredne forme i inteziteta signala.
Frontalni sinus je uredne forme i inteziteta signala.
Nosne školjke uredne forme i inteziteta signala.
Koštane strukture paranazalnih sinusa su urednog izgleda i inteziteta signala.

Zaključak:nalaz paranaralnih sinusa ukazuje na okruglastearee u desnom makallarnom sinusu te u stražnjem dijelu sfenoidalnog sinusa koje po MR karakteristikama najvjerovatnije odgovaraju cistama.
Diskretne rubne hiperplazije mukoze uz prednje lateralni zid lijevog maksllarnog sinusa, te u pojedinim etmoidnim celulama lijevo straga, najvjerovatnije po tiou incipijentnih upalnih promjena.Ostali nalaz uredan.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,najjednostavnije rečeno, ciste i zadebljanje sluznice pojedinih sinusa predstavljaju manifestaciju kroničnih upalnih promjena navedenih sinusa koje se ovisno o simptomatologiji, mogu liječiti konzervativnim ili operativnim putem.