Otorinolaringologija

pojašnjenje nalaza_slikani sinusi

picolo

Pozdrav, molim vas da mi pojasnite nalaze sinusa.

" Na standardnom rengenogramu paranazalnih sinusa diskretno difuzno zasjenjeni frontalni sinusi izrazitije medijalno te hipertrofija mukoperoosta makilarnih sinusa nešto više desno. Svježih aerolokvidnih nivoa i intenzivnijeg organiziranog sadržaja nema. Hipertrofija sluznice nosa.

Moram napomenuti me boli prednji dio glave posebno kosti gdje su obrve, laički napisano.

Hvala, lijep pozdav

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, obzirom na lokalizaciju glavobolje, trebate učiniti CT sinusa ( a ne RTG) kako bi detaljno i točno mogli vidjeti da li su opstruirana ušća frontalnih sinusa, odnosno frontalni recesusi. U slučaju njihove opstrukcije, dolazi do pojave negativnog tlaka unutar sinusa i pojave glavobolje.RTG samo okvirno opisuje zasjenjenje frontalnih sinusa i ne daje dovoljno podataka da glavobolju možete povezati sa nalazom.