Otorinolaringologija

povezanost nosa i očiju

gago

Poštovani dijete mi ima tri godine.
U više navrata mu se pojavljivao bijeli iscjedak iz očiju,kod prehlade...
Pedijatrica nam uvijek da tobrex kremu.i kaže da je to višak sekreta iz nosa koji njemu izbije na oči.
Evo njemu se opet pojavilo.Uz to se pojavilo šmrcanje,ali ne jako.Nos nije začepljen.Curi voda...
Recite mi molim Vas može li to biti povezano sa sekretom iz nosa ili bismo dijete trebali odvest specijalisti?
Otorinolaringologu ili oftalmologu?

Hvala !

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, oči (odnosno suzni sustav oka), povezani su sa nosnom šupljinom tzv nazolakrimalnim duktusom, kanalom uskog promjera koji višak suza odvodi u nosnu šupljinu. U principu, sekret iz nosa neće doći do oka, već opisani kanal postaje lošije propustan kod raznih upalnih stanja u nosu, kao i alergija (rijetko i anatomskih deformacija ili stenoza opisanog kanala), što dovodi do zastoja suza (sekret u oku može biti od prozirnog do gnojnog). Pošto se kod vašeg djeteta to ponavlja, učinite pregled i oftalmologa i ORL-oga koji će uvrditi i najvjerojatnije riješiti problem. Sretno!

gago

Zahvaljujem na odgovoru.Iscjedak iz oka smo trenutno riješili Tobrex kremom
Iscjedak je bio bijele boje.
Sljedeći put ćemo vodit dijete specijalisti.

Srdačan pozdrav!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Hvala i sretno!