Otorinolaringologija

Pulsirajući šum u uhu

~pahuljica~

Poštovana/i dr.,

Imam 27 god, od lijekova uzimam Eutyrox 25, dakle imam hipotireozu, hormoni su mi u skladu s referentnim vrijednostima.
Nalaz KKS i DKS su uglavnom uredni.
Ono što me muči posljednjih cca 3 mj., su neprestani šumovi pulsirajućeg tipa u desnom uhu, kao i stalni lagani pritisak u uhu/glavi.
Šumovi su pojačavaju pri fizičkim aktivnostima, te se kasnije stišavaju. Čujem ih stalno u tišini, stoga stalno palim radio / TV kako bih maskirala šum.
Napravila sam audiološku obradu i pregled ravnoteže, kako slijedi:

Tonalni audiogram:
obostrano prag sluha unutar fizioloških granica, neznatne provodne smetnje na 0.5 kHz u niskom registru.
FIŠ identificira desno na 1 kHz na 25 dB.
Timpanogram uredan, tip A krivulje. STAR se izaziva lijevo CL i IPSI uredne razine, desno odsutni, inverzni IPSI.
Kalorički VBG - uredna i sumjerena podražljivost oba labirinta na dvotoplinsko ispitivanje.
Dijagnoza:
Tinnitus auris l.dex. (pulsatil.)
Normacusis l.dex. (neznatne provodne smetnje sl.desno).
Otosclerosis incip.io.
Normotonio labyrnthi bil.
Hypothyreosis sub. th.

Uz to, od kako su mi se šum pojavili, istodobno me počelo probadati u predjelu vrata, osjećaj "knedle" u grlu, pojavljuje se nebrojeno mnogo puta u toku dana u vidu probadanja.
UZV štitnjače je u redu.

Slali su me također kod neurologa zbog šuma, nalaz neurologa je uredan.
Rađen mi je MR mozga i MR angiografija zbog obrade migrenoznih glavobolja 2012.g., stoga neurolog ne bi ponavljao ovakvu vrstu pretrage.
Preporučeno mi je učiniti BAERa i CD karotida i TCD vb sliva.

Dok čekam termin za ove pretrage molim za Vaše mišljenje, te savjet ukoliko si mogu bilo kako pomoći sa navedenim šumom u desnom uhu i probadanjem u vratu, da li možda sa nekim vitaminima / suplementima?

Unaprijed Vam zahvaljujem.
Primite srdačne pozdrave.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, budući je šum desnog uha pulsirajućeg karaktera koji jača fizičkim naporom, očito se radi o poremećaju cirkulacije koji se možda može detektirati sa TCD V-B sliva i Willisova kruga.