Otorinolaringologija

schneiderian papilom

lateila

Postovani,
Molim vas pomoc i objasnjenje patoloskog uzorka materijala uzetog iz nosnice: "dva sitnija uzorka histoloski resicastog izgleda oblozenih intermedijarnim "tranzicionalnim" epiteom u kojem se nalazi neutrofilni upalni infiltrat, sto govori u prilog nalaz egzofiticnog tipa, Schneiderian papiloma."
Razumijem da se radi o benignom tumoru, no molim detaljnije objasnjenje, obzirom da sam pronasla u literaturi da postoje vise podvrsta tih papiloma, koja je ovo vrsta te kakve su sanse da ce se isti ponovno razviti ili da ce se razviti nesto maligno?
hvala puno

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, u bazi podataka CC znanstvenih časopisa imate slijedeći tekst :
Schneiderian papillomas are benign neoplasms that are associated with three key characteristics: tendency to recur, capacity for local destruction, and association with squamous cell carcinoma. They are classified into inverting, fungiform, and oncocytic varieties. The inverting and fungiform varieties are the most common, and the inverting variety has the highest rate of association with malignancy. The inverting and oncocytic varieties are classically found on the lateral nasal wall with extension into the adjacent sinuses. The fungiform lesion is typically found on the nasal septum. Treatment of these lesions is primarily surgical, with rather aggressive surgery mandated in most cases. There may be a limited role for radiation therapy and close follow-up of these patients is mandatory. These neoplasms arise from a unique area of the respiratory epithelium, termed the schneiderian mucosa. Although these are relatively rare lesions, their association with carcinoma and their tendency to be confused with more common lesions make this topic important for all practitioners.
Vaš PHD nalaz ne specificira o kojoj se podvrsti (variety) Schneiderian papiloma radi; nakon točnog razvrstavanja, moguće je dati i prognozu bolesti.