Otorinolaringologija

sinusi

frogy

Nakon svake prehlade, začepe mi se sinusi, sekret je zelen i užasno me boli glava. Liječnica me poslala na RTG i bris nosa i ždrijela. Nalaz brisa i ždrijela je fiziološka flora. Molim da mi objasnite nalaz RTG:
Na snimci paran. šupljina totalno je zasjenjen desni maksilarni sinus, a subtotalno lijevi sa vidljivim nivoom.
Edem nosne sluznice uz urednu prozračenost paran. šupljina.

Unaprijed zahvaljujem!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, ovakav nalaz ukazuje na akutnu ili kroničnu upalu sinusa, čeljusnih sigurno (sukladno nalazu rtg-a, no mogu biti upaljeni i drugi paranazalni sinusi), u kojima se najvjerojatnije nalazi i patološki supstrat (gnoj - pogotovo u lijevom zbog opisanog nivoa). Za točnu procjenu stanja i mogućnostima liječenja (antibiotik, topički kortikosteroid, eventualno i operacija sinusa) potreban je pregled orl-oga.

mama mery

Poštovani, godinama imam problema s glavoboljom. Obavezno se javi ako sam izložena i najmanjem propuhu, klimi, pogotovo ako mi je čelo oznojeno. Boli zna početi naglo i oštro ispod desnog oka ili polagano, ali onda me boli u predjelu svih sinusa, bol se širi u čeljust i zube. Kod Oftamologa svi nalazi uredni. U siječnju sam slikala sinuse i pokazalo se da imam einhomogeno zasjenjenje frontalnih sinusa i endem sluznice nosa. Popila sam dvije ture antibiotika. Na ORL pregledu, u veljači, uočen tkz. trn u desnoj nosnici. Muči me to što mi u zadnje vrijeme jako smetaju visoki tonovi npr, zveckanje posuđem ili glasn TV. Ujutro su mi oči natečene i osjećam napetosti s lijeve i desne strane nosa i imam nazalan govor. Nos mi nije začepljen i ne curi, osjetim da mi se slijeva u grlo. I najveći problem zadnjih mjesec dana je što mi se lagano vrti dok naglo pomaknem glavu ili pak po noći u krevetu. Zanima me da li je sve navedeno povezano i što mi je činiti?
Srdačan pozdrav!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, glavobolje koje opisujete i uvjete u kojima nastaju, nazalni govor, postnazalna sekrecija ukazuju na mogući vazomotorni problem sluznice nosa i paranazalnih sinusa.Naime, relativno često u uvjetima promjene mikroklime dolazi do edema sluznice koja rezultira opstrukcijom sinusnih ušća, stvaranjem negativnog tlaka unutar sinusa, izlučivanjem transudata iz sluznice, te posljedično navedenim smetnjama. Radi se o prirođenoj sklonosti sluznice da vulnerabilno reagira na promjene temperature okoline, i zato se problem ne može uzročno riješiti, već možemo djelovati samo simptomatski. Pojednostavljeno, zaštitite se od hladnoće i propuha i pomoću kapi u nos održavajte nos prohodnim. Vrtoglavice opisanog tipa trebate obraditi pri neurologu.