Otorinolaringologija

sinusi i nagluhost

katarinaa

Poštovani dr. Parazajder
prvo Vas moram pohvaliti što odvajate dio svog slobodnog vremena i tako predano odgovarate na forumu happy

a sad Vas molim po drugi put za mišljenje

(kopiram i pitanje od 01.09.2008. na koje ste mi dali odgovor
kod supruga već duže vrijeme postoje problemi začepljenost nosa i nagluhosti na lijevo uho.
Pregledom je uočen lijevo i desno uvučen bubnjić i hiperemija u području Schrapnelove membrane na lijevom uhu. Napravili smo timpanogram- desno C lijevo B, tonski audiogram pokazuje desno provodne smetnje a lijevo provodnu nagluhost na 35, 25 i 40 db i mješovitu nagluhost u višim frekvencijama)

Najnovija obrada koju smo napravili zbog čestih i jakih prehlada glasi:
1.Alergološko testiranje na inhalacione alergene pozitivno na pelud korova
2. RTG paranazalnih sinusa: polipozna tvorba lijevog maksilarnog sinusa uz edem mekih česti nosa
3. Spirometrija:nalaz ureda, ventolin test negativan
4. RTG status mastoida obje temporalne kost u granicama normale
5. Napravili smo timpanogram i tonski audiogram koji se u odnosu na kraj 2007.g se jako pogoršao

Uzimajući u obzir sve ove parametre što biste nam dalje savjetovali?
Unaprijed hvala na odgovoru
Katarina

Domagoj Parazajder, dr. med.

Svakako je potrebno učiniti endoskopski pregled nosa i epifarinksa radi utvrđivanja stanja oko otvora eustahijevih tuba. Ukoliko je nalaz tonskog audiograma i timpanometrije loš, te ukoliko stanje dulje vrijeme traje, krajnje je vrijeme za pregled orl-oga koji može učiniti miringotomiju (malo zarezati bubnjić) i eventualno staviti ventilacijsku cjevčicu (o čemu sam puno pisao ranije). Radi utvrđivanja točnog uzroka problema i sprečavanja daljnjih problema sa uhom, savjetujem vam da sve to učinite što ranije. Sretno!