Otorinolaringologija

uho

mvukovic

imam dijete od godinu dana koje je od rođenja savršeno zdravo. prije dva mjeseca prebolio je trodnevnu groznicu i tada su počeli problemi. odmah nakon trodnevne groznice dobio je upalu oba uha i popio Klavocin. od tada smo 5 puta bili kod doktora i svaki mu je put potvrđena upala (crvenilo bubnjića ili zvukovoda) desnog uha te je ili dobio antibiotik ili Garasone kapi. ono što me najviše u svemu tome muči je da dijete ima potpuno čist nosić, nema nikakvog iscjetka, nije prehlađeno, diše normalno i kad je budan i kad spava. pedijatrica to objašnjava sklonošću prema upali uha, ali dvoje starije dijece nikada u životu nisu imali upalu uha. možete li mi molim vas objasniti od kud upala ako su dišni putevi čisti i da li da se obratim specijalistu?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Štovana, pretpostavljam da se kod vašeg djeteta radilo o akutnim upalama srednjeg uha. Istina je da su neka djeca sklonija upalama srednjeg uha, i dok je taj broj do 7-8 puta godišnje, i ukoliko nisu komplicirane, osim redovitih kontrola i pravodobne terapije, ne treba paničariti. Istina je da se upale srednjeg uha najčešće javljaju u sklopu respiratorne infekcije (gornjih dišnih puteva), no mogu se javiti i iz čistog mira. U svakom slučaju, preporučam pregled specijaliste ORL-oga, radi pregleda nosa, postnazalnog prostora i uha, a svakako učinite i timpanometriju (pretraga koja se može obaviti u svakoj opremljenijoj ORL poliklinici ili odjelu); timpanometrija će pokazati kakvo je stanje srednjeg uha (prostora iza bubnjića), i utvrditi da li je upala u potpunosti sanirana, te da li se razvija eventualni serozni otitis (o istome je detaljno pisano na ovom forumu i može se pogledati). Jedno od rješenja kod učestalih upala srednjeg uha je postavljanje ventilacijske cjevčice u bubnjić (isto detaljno opisano ranije).

anaa

Poštovani,
Imam dijete staro 5 ipol godina.Prije 3 mjeseca smo primjetili da slabo čuje i odveli ga na pregled kod url gdje mu se nalaz pokazao jako loš( i timpanogram i mjerenje sluha), doktorica nam je preporučila ugradnju cijevčića al svakako prije toga čišćenje nosa fiziološkom i to u velikim količinama narednih mjesec ipol dana i sad pri ponovnom pregledu zvuk mu se znatno poboljšao što smo primjetili i sami doma da puno bolje čuje međutim nalaz timpanograma je čak i gori od prijašnjeg koji je bio loš???..Prehlada je povremeno prisutna al ništa veliko....Dali je potrebno odvest dijete na nekakve dodatne pretrage i što to znači kad je tinpanogram loš a dijete jako dobro čuje..Dali ima razloga za paniku?

Zahvaljujem,
Zabrinuta mama

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, ukoliko ste primjetili poboljšanje sluha kod djeteta, malo je vjerojatno da je došlo do pogoršanja nalaza timpanomgrama. Uostalom, morate opisati točan nalaz timpanograma, njegov tip krivulje i vrijednost, u oba navrata, kako bi znali što uspoređujemo. Također, uz timpanogram se obično radi i tonski audiogram koji nalazom prati vrijednosti timpanometrije.