Otorinolaringologija

uvećan treći krajnik

mmax

Poštovana,

molila bi za savjet.

Dijete mi je ,nakon učestalih upala uha , išlo kod OTL u bolnicu i ustanovljeno je da ima uvećan treći krajnik i timpanogram pokazuje krivulju B.

Narednih dva mjeseca će biti na terapiji maxitrolom i nakon toga Nasonexom.

Moje pitanje bi bilo, da li ikako mogu potaknuti praženjenje problematične (začepljene) esutahijeve cijevi , kako bi izbjegli stavljanje cijevčica.

Danas sam joj uzela Sinomarin, jer se nadam da će imati bolje djelovanje od fiziološke

puno hvala

mama u brizi

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, teško možete smanjiti povećane adenoidne vegetacije koje su zasjele na ušće Eustahijeve tube i time onemogućile ventilaciju srednjeg uha, što se kod Vašeg djeteta sada očituje sa nakupljanjem transudata u istom ( krivulja B timpanograma).Teoretski je to moguće ukoliko se bakteriološkim brisom potvrdi upala adenoidnih vegetacija, pa se posljedično nakon antibiotske terapije očekuje smanjivanje volumena vegetacija. Može se pokušati koristiti efedrinske kapi u nos sa ciljem otvaranja ušća Eustahijeve cijevi, ali vodite računa da svaki nalaz B krivulje duži od 3 mj. predstavlja indikaciju za operativni zahvat ( adenotomija i ventilaijske cjevčice) kako bi se izbjegle trajne posljedice na sluh.