Otorinolaringologija

Uzasno uplasena zbog glasnica

caty

Postovani,
godinama se aktivno bavim pjevanjem i to mi je jako vazno.
Nazalost, imam ceste upale grla i probleme sa sinusima (kronicna upala koja je bolje) iz kojih mi se stalno cijedi neki sekret i vec mjesecima iz bronhija iskasljavam prozirni sekret, a svako jutro se budim s osjecajem boli i peckanja u grlu, no ono nije upaljeno. Lijecili su me s ogromnim dozama antibiotika i nije pomagalo. Sada se lijecim tako da pazim na sebe. Nikada nisam pusila niti pila alkohol u nekim vecim kolicinam, takodjer nisam u zadimljenim prostorima.
Imala sam problema s promuknutosti, ali bi se sutnjom, kalcijem, i islandskim lisajem rijesila.
Zadnja kontrola glasnica bila je prije godinu dana i sve je bilo u redu, ali nakon toga sve sam cesce gubila glas, a sada sam se zaposlila u skoli i nakon samo tjedan dana nastave toliko sam promukla da nisam u stanju pjevati.
Mislim da ne pricam preglasno i ne rijesavam nedisciplinu vikanjem, stoga ne znam sto mi je ciniti.
Strasno se bojim da ce me posao kostati glasnica koje su vec ionako u problemima.
Zbog posla trentno ne mogu otici na pregled jer ne stignem.

Sto mi je ciniti?
Postoji li nekakva prevencija, bilo sto?
Kako mogu pomoci glasnicama?
Moram li birati izmedju nastave i pjevanja?

Molim Vasu pomoc i zahvaljujem!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, u svakom slučaju trebali bi učiniti fiberoptički pregled glasiljki (ukoliko niste), a ovisno o točnoj povijesti bolesti i kliničkom nalazu i posjetiti fonijatra (orl-og koji se bavi poremećajima glasa, radi procjene radi li se i o eventualnom funkcionalnom poremećaju). Opisane upale grla/slijevanje serketa, mogu i ne moraju imati utjecaja na glas. Dakle, učinite prgled orl-oga koji će vam datri daljnje smjernice za liječenje. Sretno!