Otorinolaringologija

Začepljeno uho

honeyxheart

Poštovani,

od četvrtka mi je začepljeno lijevo uho. Bila san kod doktora jer sam mislila da mi je ko i obično došlo do nakupljanja cerumena te da cu morati na ispiranje. Međutim ovaj put nije tako, nego mi je rekao da je zbog velike prehlade i sekreta u nosu doslo do začepljenja eustahijeve tube i da čistim nos fiziološkom otopinom i žvačem žvake. Također je na nalazu nešto crtao i označavao a uspjela sam pročitat da se radi o nekim "džepićima" i rekao mi je da je lijevi bubnjic malo uvucen unutra. Inace nikakve boli u uhu nema ali je skroz zacepljeno i ne prolazi unatoc svemu i vec me hvata panika.. Imam treci krajnik ali nikakvih problema s njim, dosta sekreta u nosu kojeg tesko izbacujem i imala sam temperaturu za vikend od 37-38.5 stupnjeva.Da li se treba samo strpit da prođe i prehlada pa ce i uho ili? Mogu li ikako ubrzati povratak svog sluha?hvala unaprijed sad

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, začepljenost uha je nastala kao posljedica opstrukcije Eustahijeve tube uslijed čega dolazi do stvaranja negativnog tlaka bubnjišta i uvlačenja bubnjića, što se vizualizira kao skraćen ili nedostatan trokutasti refleks. Najjednostavniji način rješavanja problema sastoji se u izjednačavanju tlaka bubnjišta sa atmosferskim tlakom, odnosno u osiguravanju prohodnosti Eustahijeve tube. Obično se preporučuju vazokonstrikcijske kapi u nos koje se koriste u određenom položaju glave kako bi djelovale na ušće Eustahijeve tube 3 do 4 puta dnevno. Također, može se vršiti i svakodnevno propuhivanje Eustahijeve tube politzer balonom ili autoinsuflacijom. Pomažu i mukolitici. U trenutku kada se uspostavi prohodnost Eustahijeve tube, sluh se vraća na normalu.

honeyxheart

Poštovana, opet ja.

Naime, evo nakon 3 tjedna opet se dogodio isti problem. Prošli puta sam radila pretrage sluha (sve je u najboljem redu). Otkriveno je da mi treći krajnik pritišće lijevo uho i da mi se zato začepi. Idem odstraniti angine i treci krajnik nakon ljeta. Uhvatila me bila ponovo lagana prehlada i evo lijevo uho je začepljeno već tjedan dana, pomaka nema. Ne pomaže ni gutanje, ni žvakanje, ni onaj manevar. Ništa. Nos ispirem sa sterimar kapima a evo već 3.dan koristim Nasonex kapi. Inhalacije svakodnevne, topli napitci ali i dalje ništa. U početku je sekret bio skroz žute boje, zatim pomalo zelenkaste a sad je proziran.. Doktorica opće prakse je pogledala uho i rekla je da je sve u redu, da nema cerumena i slično, da je od prehlade i da se treba strpit.. Ali izluđuje me. Ne čujem nikakvo pucketanje ni vodu u ušima, samo svoj glas u glavi mi odzvanja. Imate li vi nekakav prijedlog što da još pokušam ili jednostavno treba čekati..? Hvala unaprijed!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, preporučujem njobičnije kapi za nos koje inače koristite prilikom prehlade. Legnite leđima na krevet, glava neka visi ispod ruba kreveta, zabačena i okrenuta na stranu u koju se ukapava.U navedenom položaju budite nekoliko minuta, dok ne osjetite pucketanje ili šum uha.