Otorinolaringologija

Zuji mi u ušima!!!

Zvonko

Poštovani,

Nadam se da sam se ovim pitanjem obratio na pravu adresu.
Naime, muči me svakodnevno, danonoćno zujanje u ušima. Ono nikad ne prestaje, samo se povremeno utiša, promijeni zvuk ili frekvenciju.
To mi pravi velike probleme sa sluhom.
Imam 64 godine. Ponekad imam visoki tlak, međutim ovo zujanje se nastavlja i kad mi je tlak u normali. Inače bolujem od dijabetesa već dvadeset godina i uzimam inzulin iglom.
Što bi mogao biti uzrok ovoj jako neugodnoj pojavi, može li se liječiti i kako?

Hvala.

prof. dr. Željko Bumber

Zujanje često prati degenerativne promjene u unutrašnjem uhu i na slušnom živcu i nalazimo i češće u starijoj dobnij skupini a nerijetko i u osoba koje su bile izložene buci . Visoki tlak može zujanje pojačati kao i neki lijekovi. Pogledajte u opisu lijeka u kutiji da li je nuzpojava
zujanje (tinnitus). Dijabetes takodjer za posljedicu može imati i poremećaj pojedinih živaca (neuropatija). Kao što i sami vidite u vas se skupilo nekoliko mogućih uzroka zujanja.
Predlažem da ispitate sluh i detektirate frekvenciju zujanja.
Javite se u jednu od većih ustanova -Šalata, Suvag, Vinogradska.
Nisam optimista glede terapije no obrada je svakako potrebna.