Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Adeno virus u stolici

Amorena

Poštovani,
unazad 4 dana sin je imao jednu stolicu dnevno, ne vodenastu nego rjeđu i svjetlo žute boje.Temperaturu nije imalo, samo slab apetit i jako izražen umor. 2.dana je dobio crveni osip po nožnim prstima na oba stopala koji se sljedeći dan povukao.Danas je došao nalaz stolice u kojoj je pronađen adeno virus.Nalazi krvi i urina su uredni. Zanima me koliko dugo je dijete još zarazno za druge ukućane i da li se može cijepiti (31.05.) zbog upisa u školu..Pročitala sam da je virus prisutan u stolici 45 dana..da li to znaći da je dijete zarazno za okolinu jos 45 dana?
Zahvaljujem Vam na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Virus se može dosta dugo izlučivati u stolici nakon što se povuku znaci bolesti. Može se cijepiti ako je opće stanje dobro i ako su stolice uredne.