Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Adjuvanti (MF59/Squalene)

NiN

Molim Vas poštovani doktore, pre svega kao imunologa, da ukoliko smatrate za korisno, pokušate da objasnite širem auditorijumu (zainteresovanim roditeljima) bar najosnovnije ČINJENICE o adjuvantima, jer došli smo u situaciju da su ljudi preplavljeni DEZinformacijama, koje odnose prevagu bad činjenicana. Čini mi se da je najveći strah među širom populacijom upravo od adjuvanata. Nije li nam svima bar indirektno odgovornost da pokušamo što većem broju ljudi objasniti značaj imunizacije ? Bez obzira šta nam je lična profesija, nivo obrazovanja i sl. Na jednom forumu neko je lepo rekao - "Ironija je što sada svi oni koji su preminuli od A(H1N1) nisu u prilici da nam objasne koliko je strah od imunizacije besmislen". Lično sam se već vakcinisao, kao i supruga i deca.

Darko Richter, dr. med.

Adjuvansi su pomoćne tvari koje pojačavaju imunogenost cjepiva. Drugim riječima, cjepivo se sastoji od antigena klice protiv koje se cijepi, i od adjuvansa. Adjuvansi su prisutni u skoro svim mrtvim cjepivima, a živa cjepiva, npr. MoPaRu, ne trebaju adjuvans, jer živa klica je sama po sebi kompleksni antigen koji na sebi sadrži i takve sastojke koji, nisu antigenični, ali djeluju adjuvantno, tj. pojačavaju imuni odgovor na specifične antigene, a što onda dovodi do likvidacije infekcije. Klasični adjuvansi u stvari djeluju lokalno iritativno, i tako pojačavaju upalnu reakciju na mjestu injekcije cjepiva, a upala znači da pritječu upalne stanice, a među upalnim stanicama ima znatiželjnih proždrljivih stanica koje zovemo makrofagima. Oni pojedu sve što im se učini stranim ili čudnim. I tu počinje imunologija. Bez makrofaga limfociti su potpuno slijepi. Makrofagi pojedu strane antigene, otputuju limfnim žilama u limfne čvorove i tu se zabubavaju u razne limfocite, sve dok ne susretnu onaj limfocit koji može prepoznati antigen kojeg su pojeli i kojeg prikazuju na svojoj staničnoj membrani. Tako otpočinje imuna reakcija koja završava stvaranjem protutijela i podraženih specifičnih limfocita T, koji konačno likvidiraju klicu, ako uniđe u organizam. Dakle, adjuvans je tvar koja djeluje samo lokalno i samo do časa kada makrofag pojede klicu ili antigen koji se nalazi u cjepivu. Dalje upalne stanice eliminiraju adjuvans kao i sve drugo na posve nespecifični način. Najpoznatiji adjuvans je aluminijev hidroksid te neke fosfatne soli. To su u osnovi jednostavne anorganske molekule koje na sebe navlače antigene iz cjepiva (npr. difterijski i tetanusni tokosid) i čine ih "vidljivijim" makrofagima. S napretkom vakcinologije, konstruiraju se sve bolji adjuvansi, koji bolje stimuliraju makrofage. To su sada lipidni spojevi (MF59 u Focetriji), katkada udruženi s aluminijevim hidroksidom (npr. AS04 u Pandemrixu i u Cevarixu). Lipidni dio u MF59 nije ništa drugo nego skvalen, a skvalen je prethodnik ciklopentanoperhidrofenantrenskog prstena koji je osnova svih prirodnih steroidnih hormona (glukokortikoidii, spolni hormoni, mineralokortikoidi). Svaki ljudski organizam mora sam sintetizirati skvalen, ako želi ostati živ. dakle, nama skvalen ne samo da nije stran, već nam je vlastit. Adjuvansi omogućuju jači imunogeni odogvor uz manju dozu antigena u istoj količini cjpeiva. Cjepiva protiv gripe možemo podijeliti u dvije skupine: neadjuvantirana i adjuvantirana. U Americi su u optjecaju samo nedajuvantirana cjepiva protiv gripe (sva ostala cjepiva su jednako adjuvantirana kao u ostatku svijeta). U Europi su sva cjepiva koja su registrirana, za pandemijsku gripu adjuvantirana, uključujući i većinu cjepiva za sezonsku gripu. Europa nema ništa protiv neadjuvantiranih cjepiva, a niti stručnjaci u Americi se ne protive adjuvansima. Samo, u Americi je netko javnosti napunio uši s adjuvansima, i to se sada prenosi i nama. Oni su imali jedan incident 1976. g. kada se puno ljudi cijepilo protiv tzv. Fort Dix (A / New Jersey) gripe, a izgleda da uopće nije bilo veće epidemijske opasnosti. Tada je bilo zabilježeno dosta (oko 530) slučajeva Guillain-Barreovog sindroma (jedna vrsta poliradikuloneuropatije; pojavnost je bila 1:100.000, dok je uobičajena incidencija 1:1.000.000) s kompletnim virionskim klasično adjuvantiranim cjepivom. S cjepivima adjuvantiranim skvalenom (MF59) do sada nije opisana ozbiljnija nuspojava. Revidirano je više od 40.000 osoba koje su u raznim kliničkim pokusima primale cjepivo adjuvantirano s MF59 i nije bilo ničega niti blizu Guillain-Barreovom sindromu, niti težim nuspojavama. U Hrvatskoj se prošle godine cijepilo preko 650.000 ljudi protiv sezonske gripe jednako adjuvantiranim cjepivom (s MF59) i nikome nije palo na pamet da mudruje o adjuvansima. Sada najedanput netko pametuje, tako da se niti znatan dio zdravstvenih radnika nije cijepio. Ja sam se početkom rujna cijepio Influvac-om, neadjuvantiranim podjediničnim cjepivom protiv sezonske gripe (na kongresu European Respiratory Society u Beču), zatim sam djecu (dvije od tri; najstarija je odbila pa nisam imao snage da je ganjam po kući) cijepio neadjuvantiranim sezonskim cjepivom Vaxigrip, ženu i tetu isto (zaboravio sam kojim cjepivom), a napokon, početkom o.mj. sebi i svima sam dao Focetriu (podjedinično cjepivo protiv pandemijske gripe, adjuvantirano s MF59). Još uvijek se svi dobro držimo. Kada grane proljeće, i dođe ljeto, mi ćemo putovati zemljom i svijetom kao slobodni građani. Mnogi će kombinirati već sada, hoće li na skijanje desno ili lijevo, s Tamifluom, ili bez, masirat će me na ovom forumu do besvijesti, a već znate kakve ću ja na to odgovore ispaljivati. A bit će mi zanimljivo gledati nastup turističke sezone u Hrvatskoj, kada Španjolci, Grci, Turci itd., upru prstom u Hrvatsku kao zemlju u kojoj će još uvijek trajati pandemija gripe. Kome se nije savjetovati, tome se nije pomoći. Amen.

NiN

Amen