Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Afte

anadomi

Poštovani! Imam sina od 15 godina koji je u noći na prošli petak nakon što smo se vratili s napornog puta s mora i izrazito napornog dana na suncu dobio povišenu temperaturu do 39,5 i otezano gutanje i bolove u. grlu, Zamjenska liječnica opće medicine dijagnosticirala mu je u petak gnojnu anginu i propisala sumamed od 5oo jer on ima preko 190 cm i građu odraslog čovjeka. U nedelju zbog nepopravljanja općeg stanja odlazimo na hitnu na orl, nakon ćega nas šalju u zaraznu gdje su mu napravili kompletnu obradu i svi nalazi su mu blIi normalni i postavljena mu je dijagnoza akutni tonsilitis,nespecifican- virusna upala krajnika. Temperatura mu se smirila i sada je max.navecer do 37,4 a u tijeku dana je nema. Medjutim usta su mu puna afti što mu otežava govor, uzimanje hrane i raspoloženje. Napominjem afte su se pojavile sa subote na nedelju i doktori i na orl i u zaraznoj su ih vidjeli ( piše u pov.bolesti). Od terapije osim čaja od kadulje za grgljanje i ispiranje , koristimo i propolis u spreyu i aftamed koji nije pokazao rezultate, a od danas i Lysobact stlacene pastile za afte i upale usne šupljine. Do sada on nikada nije imao sličnih smetnji ,jedino moram napomenuti da ja-mama cijeli život imam te smetnje gotovo svakomjesečno pa znam kako boli i otežava svakodnevnicu. Napominjem da uzima i vitamin C i multivitaminske pripravke i jede hranu koja se preporuča kod ovakvih smetnji. Bila bih vam zahvalna da mi kažete vaše mišljenje vezano za trajanje tih afti eventualno traženje mišljenja vezano za iste ako stanje ostane isto. Također vas molim da mi preporučite neki pripravak za smirivanje istih, naime čula sam od nekih ljudi da postoji vani krema VOLON A kojat trenuačno pomaže za smirivanje tegoba kod afti. Napominjem da sin nema učestalo respiratorne tegobe ev, curenje nosa, nema kroničnih smetnji i tegoba,te ne uzima nikakvih lijekova. Zamjetili smo jedino da mu se usna šupljina narušila nakon što smo sada tijekom vikenda primjenjivali NEOFEN DIREKT raspadljive .tablete za usta u svrhu snižavanja pov,tj,temp zbog slabijeg djelovanja LUPOCETA kod snižavanja temperature. Molim vaše mišljunje i savjet oko afti i stanja. Unaprijed zahvaljujem i svako dodro lp mama ana

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postoji9 više virusa koji mogu uzrokovati upalu ždrijela, krajnika, desni, jezika i sluznice usne šupljine. Kod Vašeg sina je očigledno riječ o akutnoj infekciji koja je vrlo neugodna. Uzimanje analgetika (ibuprofen) i toaleta usta kaduljom ili kamilicom, uz korištenje preparata koji sadrže hijalurnosku kiselinu (dobar dio ovih preparata koje ste koristili) tek donekle ublaže smetnje. Sasvim je drugi problem kada se afte periodično javljaju, i u pravilu nisu popraćene temperaturom. Valon je triamcinolon acetat - kortikosteroid koji uz razumnu upotrebau (pridržavanje uputa proizvođača) može u tim slučajevima pomoći.

atana0

Poštovani,
moj sin od 13 mjeseci ima afte u ustima koje su jako bolne. Simptome koje ima su povišena temperatura (najviša je bila 38,9) i tako već 3 dana, placljiv, nervozan, kad jede zna ga često jako boljeti jer počne odjednom plakati i više neće jesti, svrbe ga usta, slabije jede, jako puno sline curi, oteceno je zubno meso, afte ima na jeziku, na zubnom mesu tik uz zub, na usnici s unutrašnje i vanjske strane, u kutu usnica s vanjske strane, noću se često budi i plaće jer ga boli, afte su bile skroz male i sad se stalno povećavaju. Bili smo kod doktora medjutim pedijatrica je na godišnjem a mijenja ju doktor obiteljske medicine koji je tek počeo raditi nakon studiranja. Pa se bojim da nije možda pogrešna dijagnoza tj da nije u pitanju možda herpes? Jer smo opet bili danas kod njega pa je rekao da bi mogao biti možda i herpes. Tako da ne znam šta je na kraju a bojim se kad je u pitanju beba. Za afte smo dobili Anaftin sprej koji ne pomaže baš. Molim vas za pomoć koja je razlika herpesa i afti? I da li po ovim simptomima možete reci da li bi to bio herpes ili afte?
Zahvaljujem unaprijed!

atana0

Nadopunjujem jos poruku..
Afte izgled kao bijeli pristici i obrubljeni su crvenilom, tako izgledaju ove vani, a unutar usta mi nede bas da gledam. Veličine od cca 2mm do 0,5cm. Koliko treba da bolest prodje? Kako da mu ublazim bolove?

atana0

Poštovani doktore,
šaljem vam opet poruku jer vidim da ste svima odgovorili osim na moj upit.
Moj sin od 13 mjeseci ima afte u ustima koje su jako bolne. Simptome koje ima su povišena temperatura (najviša je bila 38,9) i tako već 3 dana, plačljiv, nervozan, kad jede zna ga često jako boljeti jer počne odjednom plakati i više neće jesti, svrbe ga usta, slabije jede, jako puno sline curi, otečeno je zubno meso, afte ima na jeziku, na zubnom mesu tik uz zub, na usnici s unutrašnje i vanjske strane, u kutu usnica s vanjske strane, noću se često budi i plaće jer ga boli, afte su bile skroz male i sad se stalno povećavaju. Bili smo kod doktora međutim pedijatrica je na godišnjem a mijenja ju doktor obiteljske medicine koji je tek počeo raditi nakon studiranja. Pa se bojim da nije možda pogrešna dijagnoza tj da nije u pitanju možda herpes? Jer smo opet bili danas kod njega pa je rekao da bi mogao biti možda i herpes. Tako da ne znam šta je na kraju a bojim se kad je u pitanju beba. Afte izgled kao bijeli pristici i obrubljeni su crvenilom, tako izgledaju ove vani, a unutar usta mi nede bas da gledam. Velična cca 2mm osim na usnici s vanjske strane je bila 0,5cm. Koliko treba da bolest prodje? Kako da mu ublazim bolove? Za afte smo dobili Anaftin sprej koji ne pomaže baš. Molim vas za pomoć koja je razlika herpesa i afti? I da li po ovim simptomima možete reci da li bi to bio herpes ili afte? I kako to liječiti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poštovanje, ne znam kako je promakao moj odgovor,, isprika. Malo me zbunjuje što ste prvi upit uputili 8.9. a potom 19.9 - da li afte i temperatura raju cijelo vrijeme? Ako da svakako treba konzultirati infektologa. U ovo vrijeme najčešći su drugoi virusi koji uzrokuju aftr i upalu zubnog mesa, nerijetko se vide i mjehurići koji su najizraženiji na tabanima i dlanovima. Ako toga nema moguće jest da je uzročnik herpes virus i ako je tome tako treba razmotriti potrebu davanja lijeka (aciklovir). Naravno važno je i opće stanje djeteta - apetit, kako se ponaša, spava i sl. Protiv bolova dajte ibuprofen sirup ili čepić u preporučenoj dozi.

atana0

Poštovani,
Kopirala sam prvu poruku jer me zanima da li je to herpes? Temperaturu je imao prvih 3-4 dana, a bolest je trajala 12 dana. Nije imao mjehurice po dlanovima i tabanina. Ujedno sam se i ja zarazila od sina a moji simptomi su bili: 3 dana temperatura najviša 38,2, jaka upala grla (dobila sam antibiotik koji samo morala piti 10 dana) i ti mjehurici u ustima i to svugdje po jeziku, nepcu, kraj zubi. A doktor je rekao da bi mogao biti herpes ali nije nista potvrdio. Ako je moj sin imao herpes da li to znači da će on cijeli život imati taj virus u sebi i da će mu herpes izbiti svaki put kad mu imunitet padne?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najčešće herpesvirus nije uzročnik opisanih promjena, postoji veći broj drugih virusa koji uzrokuju jednake smetnje. U pravilu nije za očekivati da će se to ponavljati kasnije.