Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Alergija na kravlje mlijeko

Andreja

Lijep pozdrav!

Naša kćerkica uskoro navršava godinu dana. Dojila sam ju 10 mjeseci. S oko 6-7 mjeseci ustanovili smo da je alergična na kravlje mlijeko. Vratili smo se s puta, i bili umorni i gladni pa smo joj dali HIPP, koji je stariji sin od rođenja pio bez problema. Odbila je piti, ispljunula i na mjestu gdje se polila izbila je jaka urtikarija. Prick test je pozitivan na kravlje mlijeko, soju, piletinu, jabuku. Ipak uzima sojino mlijeko (SOM), a ostalo izbjegavamo i to hoda (nije lako!).
Pomozite, na kakav kolač da upiknemo svjećicu za rođendan?!

Dr. Darko Richter

Vaše bi dijete trebalo piti neki solidni hidrolizat kravljeg mlijeka, npr. PREGESTIMIL, PREGOMIN, u drugom redu ALFARE, HIPP-HA, a ne soju, na koju je već alergična. Tortu joj napravite od margarina. Evo vam jedan dobar recept (samo ako nije alergična na jaje!): ŠIMI TORTA:
Tijesto:
6 žutanjaka
12,5 dkg šećera u prahu
6 bjelanjaka - snijeg
3-4 velike žlice brašna (6,5 dkg)
2 rebra ribane čokolade
(ili 6-7 velikih žlica čokolade u prahu).

Krema:
25 dkg putera
25 dkg mljevenih oraha preliti s 1 dcl vrućeg KOZJEG mlijeka (može i voda)
6 žlica šećera u prahu (12,5 dkg)
1 vanilin šećer

Kolač prerezati na pola uzdužno, premazati donju polovicu debelo kremom, poklopiti drugom polovicom i sve premazati kremom izvana odozgo i sa svih strana.

Andreja

Hvala na receptu!
Vidim da se mame vole dopisivati s vama pa se nećete ljutiti na još par primjedbi.
Curica je pozitivna na prick testu na kravlje mlijeko, soju, piletinu, krumpir i jabuku. Uveli smo samo sojino mlijeko i nema popratnih pojava osim tu i tamo na koži (zanemarivo i povremeno). Namjerno nisam htjela s njom pod stakleno zvono, a koliko vidim to je i vaše mišljenje. S jajetom se nisam usudila pokušati zbog piletine, a nadležna pedijatrica je rekla da ćemo morati biti oprezni i s cjepivom koje slijedi (navodno je baza pileći embrij ili tako nešto - ja sam laik).
Čini se da će mi ipak trebati neki drugi recept.
Lijep pozdrav!

Dr. Darko Richter

Moram vam otvoreno reći da me čudi repertoar testova koji je primijenjen u vaše djevojčice. Naime, obično se testira na kravlje mlijeko, kokošje jaje, kakao, kikiriki, bijelu ribu ili mekušce, soju, dok je u vašem slučaju preskočeno jaje, a testirana jabuka i ne znam što sve ne. Alergija na piletinu ne mora značiti i alergiju na kokošje jaje. Poznata je stvar da roditelji rijetko kada dobro pogode na što je u hrani dijete alergično, i zato se primjenjuje panel testova, otprilike kao što sam gore naveo, na koje su alergije u našim uvjetima najčešće. Možda vam ipak recept bude od koristi.

Dario_Q

Poštovani doktore,

Molim Vašu pomoć jer neznamo više što činiti. Imamo desetomjesečno dijete koje ima atopijski
dermatitis. Cijeli niz pregleda, pretraga itd... je započeo sa njenih 3 mjeseca života kada smo
išlo kod pedijatrice radi učestalog povračanja. Nakon pregleda kod pedijatrijskog
gastroenterologa dobili smo dijagnozu da dijete ima atopijski dermatitis. Rađeni su i alergo
testovi iz kojih je otvrđena alergija na orašaste plodove (1. razred). Doktorica je prepisala
da koristimo formulu ALTHERA jer je i poslana u gastroenterologa sa sumnjom alergija
na proteine kravljeg mlijeka. Prije 10 dana su nam na kontrolnom pregledu rekli pošto
dermatološki nije došlo do nikakvog poboljšanja, dapače stanje je sve gore, a također ima
i jako tvrdu stolicu, ponovit će prick test na mlijeko, soju, jaje, ječam jer navodno prick test
i RAST koji su djetetu već radili može biti negativan a dijete ipak alergično na mlijeko.
Također doktorica je rekla da pređemo na NEOCATE.

Problem je taj što smo mi primjetili da par minuta nakon konzumiranja NEOCATE-a dijete
pocrveni oko usta i uhvati je grozan svrbež. O tome smo obavijestili našeg gastroenterologa
te je prvo bila začuđena i rekla da na NEOCATE ne može imat reakciju a kad sam ponovio
da u zadnjih 10 dana nijedna nova namirnica nije uvedena osim te formula, rečeno nam je
da se vratimo na ALTHERU.

Poštovani doktore više ne znamo što činiti. Kažu nam probajte ovo, bit će bolje, pa probajte
ovo drugo, pa vratite se na ovo prvo. Iz vašeg iskustva da li možda djetetu smetaju neki vitamini
ili minerali kojih ima u svim tim formulama. Mi sami više ne znamo što činiti. Znam samo da
je i gastroenterolog i dermatolog tvrde da ima prošireni atopijski dermatitis koji je sigurno
povezan sa hranom, prvenstveno sa mlijekom.

Ne možemo više povezati koja hranabi joj mogla smetati, ako je stvarno hrana problem.
Dijete jede jako malo vrsta hrane. Mogu ih točno i nabrojati To su: piletina, puretina, blitva,
brokula, mrkva, krumpir, šljiva, breskva, rižine pahuljice i sada trenutno NEOCATE.
Na gore navedene namirnice nismo primjetili nikakve reakcije.

Što nam je činiti, molim Vas dajte nam savjet.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da su iscrpljene sve razumne mogućnosti otkrivanja hrane koja bi mogla biti u podlozi smetnji koje navodite. Smatram da treba čekati barem do navršenih 18 mjeseci kada bi imalo smisla ponoviti krvne pretrage (kožni testovi najčešće ne koreliraju s alergijom na namirnice). Do tada svakako samo NEOCATE, pažljivo gledati sastav namirnica koje dajete kako u njima ne bi bilo mlijeka. Orašaste plodove ne samo da nećete davati nego bih preporučio da se u kuću ne unose proizvodi koji ih sadrže (kao što su smokiji koji sadrže kikiriki i već kožnim kontaktom se dijete može senzibilizirati ili dobiti alergijsku reakciju. Namirnice neka budu iz kontroliranog (organskog) uzgoja a nemojte davati industrijski obrađenu hranu jer može sadržavati veći broj kemijskih sastojaka. Med nemojte davati tijekom 2. godine. Izbacite omekšivače za rublje a nakon pranja ponovite program ispiranja kako bi se odstranili ostaci deterdženta.