Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bakterije u urinu beba

lena2010

I još nešto, urinokulturu uzimamo sami, kod nas to ne rade medicinske sestre. Obično dijete okupam u čistoj vodi bez šampona, pa ako bi trebala još nešto znati recite...slušam...
hvala

Darko Richter, dr. med.

Trebalo bi blagim sapunom oprati genitalnu regiju, dobro isplahnuti, i to destiliranom, sterilnom vodom, obrisati sterilnom ili barem čistom krpom (npr. na vruće ispeglanom, te na taj način gotovo sterilnom), te nalijepiti urinsku vrećicu bez pipkanja otvora i kože na koju će se nalijepiti. I, unutar 30 min. isliti urin u sterilnu posutidcu s čepom, i odnijeti u laboratorij.

lena2010

Postupak prikupljanja urina učinili smo kako ste naveli, a poslije tretmana sirupom Sulotrim kojeg smo dobili od pedijatrice. No ponovno se pojavio isti problem: udio bakterije u mokraći se povećao sa 10 na 4 od zadnji put na sadašnjih 10 na 6. Što sad učiniti? Koristiti jači antibiotik? Napomenuli bismo kako smo koristili ekstrakt brusnice po savjetu liječnika, treba li ga ponovno kupiti i dati malenoj?

Darko Richter, dr. med.

Korıstıtı antıbıotık po antıbıogramu, nı jacı, nı slabıjı.
Od brusnıce nama vajde.
Moja je mısljenje da ıpak trebate otıcı na mjesto gdje netko zna lege artıs ızvadıtı uzorak urına.

divnacj

Molim za odgovor. Izvinjavam se unaprijed jer ću biti opđširna.

Mom sinu su od 3 mjeseca i 7 dana , nakon sto je plakao bez prestanka pola dana i imao rektalno izmjerenu temperaturu 37,9-38,2, nalazi urina i krvi bili (DATUM:02.01.2011.):

URIN

U-protein ++
U-sediment
Dosta LE,
masa okruglog epitela i malo bakterija

KRV

RBC: 3,70
WBC 15,19
HGB 105,0
HCT 0,30
MCV 79,9
MCH 28,5
MCHC 357
PLT 276
RDW 12,6
HDW 30,4
PDW 61
MPW 8
NEUTR 7,6
NEUTRO % 49,8
LYMPH 6,14
LYMPH% 40,4
MONO 0,91
MONO% 6,00
EO 0,14
EO% 0,9
BASO
0,07
BASO% 0,5
LUC 0,37
LUC% 2,4

Leukociti 15
Urin dosta leukocita u sedimentu bjelančevine dva krsta

Dg: inf.tr.urinary
Uključen mu antibiotik bactrim (2 puta dnevno po 2,5 ml) i rekli su da je na granici da ostane u bolnici na liječenju. Nisu ga ostavili jer nema veće temperature, ne povraća i jede redovno. i rekli su mi da ako se bilo šta primjetim (povraćanje, proliv i sl.) da ga dovodem odmah u bolnicu.

nakon 2 doze bactrima od po 2,5 ml, (i jednim paracetamolom-više poslije nije imao nikako temperature) rađen je ponovo urin i krv (03.01.2011):

URIN:

Spec. težina: 1025
ph: 6
Albument: neg (-)
Nitriti: neg (-)
Keton: neg (-)
Sediment: Le (++) Er:6-8

KRV:

Er: 3,5
Le: 8,0
Tr: 264
Hgb: 106
Htc: 33,3
MCHC: 31,8
Gran: 57%
Limf: 43%
CRP: 36

Kontrolni Leukociti 8,0
Urin dosta Leukocita

Temperature više nije imao, niti je više plakao. Terapija nastavljena još 9 dana i da se uradi urinokultura i UZ bubrega. I da se ponovo uradi kontrloa urina za dva dana.

Nakon dva dana urin je izgledao (05.01.2011):

Spec tež: 1020
Ph: 6
Abumen: neg (-)
Nitriti: (-)
Ketoni_ neg (-)
Sediment: 1-2 Le

Urinokultura urađena nakon 3-4 dana uzimanja bactrima i nalaz pozitivan na eserihiju koli-ESBL pozitivna- (10 na treću) i antibiogram je izgledao:

Susceptibility information Analysis time: 6.00 hours Status: final

Antimicrobial MIC Interpretation
ESBL POS +
Cefepime 2 *R
+Amoxicilin R
Imipenem <=1 S
Ampicilin >=32 R
+Meropenem S
Amoxicilin/Clavulanic Acid 16 I
Amikacin 4 *I
Piperacilin >=128 R
Gentamicin >=16 R
+Cefaclor R
+Nalidixic Acid
+Cefalexin R
+Pipemidic Acid
Cefazolin >=64 R
Ciprofloxacin <=0,25 S
Cefotoxitin <=4 S
Norfloxacin <=0,5 S
Cefotaxime 16 *R
Tetracycline <=1 S
Cefazidime <=1 *R
Nitrofourantion <=16 S
Trmethoprim/Sulfamethoxazole >=320 R

+= Deduced drug *= AES modified **= Useer modified

AES findings
Confidence: Consistent

Nalaz urinokulture dobijen 10.01.2011. i rečeno mi je od strane pedijatra da završim 10 dana sa bactrimom-do 12.01. 2011 (i da nastavim sa 1,7 ml jednom dnevno dok se ne uradi UZ bubrega, pa ćemo vidjeti šta dalje).

UZ bubrega uredan uz opasku da je debljina parenhima i širine CEK-a oko 3,3 mm, što je ispod granice značajnosti.

Na kontroli poslije UZ bubrega rađen nalaz urina (13.01.2011):

Spec tež: 1010
Ph: 6
Abumen: neg (-)
Nitriti: neg (-)
Ketoni: neg (-)
Gu-normalan
Sediment: čist.

Rečeno nam je da prestanemo sa profilaksom od 1,7 ml bactrima jednom dnevno, da sačekamo 7 dana i da uradimo ponovo urin i ako bude uredan da za 15 dana uradimo Urinokulturu.

PITANJE: Ako je rezistentna na bactrim, kako je došlo do urednog nalaza urina?
Da li se smije davati ijedan od antibiotika iz antibiograma za liječenje ešerihije uzimajući u obzir da je beba trenutno stara 3,5 mjeseca?
Da li bi trebalo uraditi još neke dodatne pretrage i analize?
Da li može sekret koji se nalazi ispod kožice penisa biti uzrok upale mokraćnih kanala?

Darko Richter, dr. med.

Ne kanim čitati vaše "pitanje". Možda vam je jasno, možda nije. Pročitao ga nisam, i neću.

Jakići

Poštovani,ž

Imam dječaka od 6 mjeseci koji je imao urinoinfekt s mjesec dana (zbog slabog prirasta TM vadili urin), hospitaliziran, izolirana Klebsiella pneumonia, loša krvna slika, uz pokazao povećanje oba bubrega, proširenje kanalića i mjehura.
Učinjena je MCUG, nema pasivnog ni aktivnog refluksa,mjehur ima divertikule, nakon čega dobiva opet bakteriju u urinokulturi, ali ovaj put E.coli, opet hospitaliziran s tri mjeseca i 20 dana života. Učinjena je i dinamička scintigrafija bubrega, nalaz uredan, lijevi bubreg 46%, desni 54% izlučuje kontrast. Pije profilaksu Sinersul 1x2.5ml + Diflukan zbog gljivica. Prošli tjedan je imao problema s prepucijem i izolirana opet E.coli ali leukociti u redu i nakon toga UK sterilna. Nefrolog dalje savjetuje IVU, cistoskopiju, statičku scintigrafiju bubrega). Inače dobro jede, spava, veseo.
Jutros urin mutan i neugodnog mirisa, nađena masa leukocita, bakterija i epitelnih stanica.

Pitanja: 1. Kolika je mogućnost da opet bude hospitaliziran? ( Prvi put lendacin primao, drugi put garamicin)
2. Koliko su opasne daljne pretrage - IVU i cistoskopija, mislim kakvi su postupci?
3. S obzirom na česte upale, i da antibiotike pije već 5 mjeseci bez prestanka koliko to utječe na crijevnu floru i općenito na mali organizam?

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

"1. Kolika je mogućnost da opet bude hospitaliziran? ( Prvi put lendacin primao, drugi put garamicin)". Velika.
"2. Koliko su opasne daljne pretrage - IVU i cistoskopija, mislim kakvi su postupci?" IVU je rendgenska pretraga (zračenje), a cistoskopija je endoskopska metoda pregleda mjehura iznutra. Nju svakako treba učiniti, ako je u pitanuju divertikul mjehura. Za IVU nisam toliko siguran da je neophodna, ako su MCUG i din. scintigrafija praktički bile uredne.
"3. S obzirom na česte upale, i da antibiotike pije već 5 mjeseci bez prestanka koliko to utječe na crijevnu floru i općenito na mali organizam?" Niti jedan antimikrobni lijek n autječe dobro na crijevnu i ostalu floru organizma. Mali, ili veliki organizam, ne znam zašto vas ta veličina muči, jer, svkai organizam dobiva antibiotik u dozi primjernoj veličini.

mladamama22

sin mi ima 4 mjeseca. uzv bubrega je ok, povukla su se proširenja koja je imao sa mjesec dana i e.coli.svaki mjesec radimo kontrolu urina i urinokulture.
prije tjedan dana sam sama uzela urin(okupala ga i obrisala prokuhanom vodom,svaki potez sam novu vatu koristila). nalaz- urin OK, a urinokultura je pokazala Klebsiella pneumoniae 10na4.dokt je mislila da je vanjsko zagađenje i da ga nisam dobro oprala.ponovili smo nalaze na pedijatriji.sestra mi je odmah rekla da mali ima fimozu. i nalaz je opet pokazao da je urin ok, a u urinokulturi Klebsiella pneumoniae 10na 4.a trebao bi raditi mikciju.
što da poduzmem oko fimoze??
kako se riješiti klebsielle pneumoniae??
HVALA

Darko Richter, dr. med.

Već ste na nefrologiji, pa se konzultirajte s njima.

maše

Poštovani dr, imam djevojčicu od 10 mj u dva navrata liječena od urinoinfekta, trenutno pije uroprofilaksu, preporučeno mi je da često mijenjam pelene, te nakon stolicu čim prije temeljito operem guzu vodom i sapunom,ne koristiti vlažne maramice. Drugi liječnik pak misli da pranje sapunom,makar i blagim,nekoliko puta na dan remeti prirodnu floru i omogućava bakterijama da lakše dođu u urin. Beba ima 2-3 stolice na dan. Molim Vaše mišljenje.

Darko Richter, dr. med.

Za mišljenje o prvom, pitajte drugog liječnika,i obrnuto, pa mi se onda obratite. Pretpostavljam da su to vaši susjedi.

maše

Prvo je mišljenje dr Vrljičak sa kbc Rebro, drugo je mišljenje dr Tomčić iz dz Sesvete ni jedna ni druga mi nažalost nisu susjede. Unaprijed hvala na vašem mišljenju.

Darko Richter, dr. med.

Meni je neobično da vi o tome nemate svoje mišljenje. Kako je moguće oprati stolicu s guze djeteta, a da ne poremetite normalnu floru? I, kako je moguće ostaviti stolicu na guzi djeteta, a da to ne primijeni normalnu floru kože u floru iz stolice? Dakle, ako je hoćete sprati, onda remetite floru, ali, ako je hoćete tamo ostaviti, onda je remetite još i više.
Jedan savjet: ako nemate susjeda za konzultaciju, najbolje vam je konzultirati zdravi razum.

Dacy12

Postovani doktore. Imam sina koji je nedavno napunio godinu dana. Sa 5 mj smo radili urinokulturu koja je pokazala da ima e coli 10^6 a antibiogram da na nju djeluje samo par antibiotika a ni jedan nije za bebu. Nas pedijatrica je taj nalaz odbacila uz obrazloženje da je to nemoguće jer beba nema nikakvih simptoma (urinokulturu sam ja trazila jer mu se vrh spolovila crvenilo). Nakon toga druga pedijatrica (mijenjala prvu) na pregledu povlači bebi kozicu do kraja na spolovilu i cisti. Urinokultura nakon toga sterilna. Ja sam kuci isto nastavila tako cistiti ali e coli se vratila. Pedijatrica nam kaze da se ona ne nalazi u urinu nego je to vanjska necistoca. Uradjene je ultrazvuk bubrega i urinarnog trakta i sve ok. Trazila sam uputnicu za nefrologa ali pedijatrica uporno govori da nema potrebe. Ako Vam nije problem da li mozete da mi pojasnite da li je to stvarno moguće da bude vanjska necistoca i da li se dijete smije cijepiti ukoliko ima e coli ali bez ikakvih simptoma je. Hvala Vam puno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moguće je da postoji bakterija na koži. No ako se to ponavlja nakon temeljite dezinfekcije kože prije uzimanja urina tada možemo govoriti o asimptomatskoj bakteriuriji. O cijepljenju treba odlučiti pedijatrica. Najvažnije je da su preostali nalazi (UZV) uredni.

Luli29

Poštovani,
Beba od 3,5 mjeseca zavrsava kod nefrologa zbig temperature od 37,7 i povisenih leukocita u urinu (122mm3). Nefrolog radi uzv i nalaz je sljedeci:
Oba bubrega urednog polozaja i oblika, lijevi nesignifikantno veci, ali uredne strukture uz jasnu kortikomedularnu diferencijaciju. Kanalni sustav je naznaceno rascijepljen, vidljiv u gornjem dijelu (cca 5,5 mm.). Lijevi bubreg mjeri 58x29 mm, desni 52x28mm. Mokracni mjehur slabo ispunjen, stijenka debljine 2.1 mm. Precezikalno se obostrano vizualiziraju ureteri, cca 2.3 mm.
Pije antibiotik cefixim. Nalaz urinokulture pokazuje bakteriju kselubilia pneumonia. Nefrolog predlaze daljnju obradu. Sto vi mislite, da li postoji mogucnost refluksa?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postoji, no zasigurno nije riječ o višem stupnju refluksa koji bi zahtjevali operativni zahvat. Preporučam da se držite uputa nefrologa. Vžne su redovite kontrole urina i urinokulture u nerednim mjesecima.

ivuk

Poštovani,

Prije mjesec dana sam bila u bolnici s tromjesečnim sinom. Imao je temperaturu 40 te mu je pronađena escherichia coli u urinu i imao je urinoinfekciju. 5 dana je primao vensku terapiju, a onda kod kuće antibiotik preostalih 5 dana. Od tada mu svaku večer dajem profilaksu, 0,6 ml Cefiksima. Čekamo termin za Cevus.
Ovaj tjedan su mu došli nalazi kontrole urina. Laboratorijski nalaz je uredan, ali u mikrobiološkom je nađen Pseudomonas aeruginosa, 10 na 5.
Kako je mogao to dobiti i je li to opasno, odnosno, trebamo li antibiotik i hoće li se iz toga razviti urinoinfekcija?
Također, ako bi mi mogli reći, ukoliko se Cevusom utvrdi da ima VUR, je li obavezna operacija ili postoji mogućnost da se to "posloži" samo u prvih godinu dana?

Hvala puno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Urinokulturu treba ponoviti, ova bakterija obično nastanjuje kožu spolovila. Spolovilo treba oprati sapunom i vodom, našpricati Octeniseptom i kada se posuši prikupite urin. U pravilu refluks refluksi nižeg stupnja prolaze sami po sebi, oni višeg stupnja katkada zahtijevaju primjenu kolagena na ušću mokraćnih kanala u mjehuru (radi se kateterom). Iznimno rijetko je potrebna operacija.