Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

beta hemoliticki streptokok grupe A

znjicki

Beba stara 4 i pol mjeseca imala je problema s okom koje nije prolazilo niti nakon kreme koju je pedijatrica propisala. Radjen je bris oka prije vikenda i cekan je nalaz. U medjuvremenu u subotu dijete dobiva visoku temperaturu koja se spusta cepicima ali se vraca. U subotu navecer idemo na hitnu gdje doktorica kaze da je grlo crveno i da pozurite u apoteku po CEFIXIM jer ce se zatvoriti i ne salje nas dezurnoj pedijatrici. Koristimo 2 dana cefixim sirup ali temperatura ne pada stalno i raste do 40 ali je uspjevamo smanjiti do 37.5.
Nakon vikenda nalaz oka pokazuje bakteriju stafilokok i odlazimo kod svoje pedijatrice. Ona propisuje gamicin kapi i radi bris grla te propisuje sumamed sirup.
Djetetu pada temperatura potpuno i pocinjemo sa sumamedom.
Djete dobiva nekakav osip po ledjima koji se siri po prsima i stomaku.
Sutradan stize nalaz BEZ antibiograma da je pronadjen beta streptokok grupe a.
Pedijatrica kaze da nastavimo sa sumamedom i da ponovo radimo bris grla u cetvrtak.
Moze kakav savjet oko sumameda i terapije bez antibiograma jer je koristen cefixim 2 dana i sumamed 2 dana a doktorica kaze da jos uzimamo sumamed do 4 dana pa je to ukupno 2 + 4 dana antibiotika.... koliko je opasna bakterija i jeli povezana s ocnom bakterijom ...
HVala

Darko Richter, dr. med.

Napravite kako vam je rekla vaša drica.

znjicki

Naravno da cemo napraviti kako je dr-ica rekla.

Zanima nas povezanost bakterije u oku i grlu te nas posbno brine ovaj osip koji je dosao nakon sumameda, a i prica oko opasnosti streptokoka.
(takodjer djete je imalo navodno alergiju oko vrata od prekomjerne sline u vrijeme dok smo oko tretirali sa masti -tj. prije brisa oka-vece crvene mrlje ispod vrata i sitne crvene pristice na bradi)
Ispravak: kapi su "Garasone" u prijasnjem postu.

Zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Previše pitanja, od kojih nema puno koristi, već treba napraviti prema naputku doktorice. Sve može biti sa svime povezano i sve može biti opasno, itd., itd., ali ne znam zašto bi tako baš moralo biti. A ne znam niti za onako. Doktore se mora slušati.

znjicki

Evo jos jednog pitanja.
Nakon ponovnog brisa grla u trajanju lijecenja antibiotikom izolirana je echerichia coli.
Mozete li nam ovo pojasniti jer streptokoka vise nema? (sta to radi u grlu uopce ?)

Darko Richter, dr. med.

Nema više streptokoka grupe A. Doktorica ga izliječila.