Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bronhitis

age

poštovani
možete li mi navesti simptome po kojima se može prepoznati bronhitis i koje su indikacije za liječenje bronhitisa SUMAMEDOM.
unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Bronhitis se prepoznaje po kasljju iz dubine, koji moze biti i suh i zrio, te pod sumnom disanju, cviljenju, skripanju ili hroptanju iz grudi. No, vecina roditelja jednostavno nema pojma kada ih pitamo da pokazu gdje je bilo to cviljenje, hroptanje i sl. - cesto pokazu na nos. Naime, ako je posrijedi disni infekt i bronhitis, cesto je i nos pun, i u zdrijelu ima sluyi, itd. No, njima je nos centar svijeta, i od toga nosa se Hrvati ne daju tako lako odmaknuti. Tako da se bronhitis najlakse prepozna ako snimite pola minute disanja i eventualno kasljanja svojeg djeteta i na pregledu to pokazete, da se ne prepucavamo oko toga tko je sto vidio, je ne postoji neki rutinski nalaz za potvrdu bronhitsa, a cemu se roditelji Hrvati masovno nadaju i dolaze u nase ambulante rastereceni kao da se ne radi o njihovom djetetu, ali vrlo znacajno i jos s vratiju oni s nama pricaju o bronhitisu, kao da je sve jasno, a mi im moramo objasniti ono sto oni ne znaju, ali su spremni shvatiti kao da su 10 godina radili medicinu, tako da nas oni dalje mogu poducavati o svemu sto im padne na pamet. A SUMAMED se indicira onda, kada je bronhitis prouzrocen bakterijama koje reagkiraju na taj antibiotik. Ako je prouzrocen bakterijama. Najvise bih volio da mi to priopce ti sveznajuci roditelji. Nije mi jasno kako to ne znaju, kada inace znaju sve o nosu, i o bronhitisu u nosu.

age

zahvaljujem na odgovoru.
a kako se moze znati da je bronhitis prouzrocen bakterijama. da li je potrebno raditi bris ili neku drugu pretragu ili je moguce to zakljuciti iz pregleda.

Darko Richter, dr. med.

Kako je moguće znati je li bronhitis prouzročen bakterijama ili ne? Uglavnom po tome, što, ako je prouzročen nečim drugim, onda obično nije bakterijama. Je l' biste vi to da kontrolirate svoju pedijatricu? Pa kada bi to bilo tako jednostavno, da se to jednoj mami ili tati može objasniti u par rečenica na internetskom forumu, onda bi medicina, kao najkompleksnije polje ljudskog rada, bila više nego jednostavna. Svima na dohvat. A doktori bi bili zaista blesavi što su to išli studirati i učiti barem 10 godina, kada su to sve mogli doznati putem chata.

age

ispričavam se što se nisam ranije javila i isto tako se ispričavam ako ste moje pitanje shvatili kao osobnu uvredu ili uvredu svoje struke. kao laik, ali i kao majka djeteta koje često oboljeva i često je izloženo terapijama antibiotika sam naučila da se prisustvo bakterija može nedvosmisleno utvrditi nekim pretragama kao što su brisevi ili neki nalazi iz krvi. budući da je tome tako ne vidim kako se može na osnovu pola minute slušanja stetoskopom otkriti da se radi o bronhitisu uzrokovanom bakterijama i to onima koje ragiraju na sumamed. opće djeteta je uredno, osim što se nešto čuje pomoću stetoskopa, nema temperature, nos je prohodan, nema problema sa spavanjem, prehranom, pretjeranog umora. zbog svega toga bi mi bilo logičnije da se uzeo bris ili napravila neka primjerena pretraga ukoliko postoji sačekali njezini rezultati pa se onda odredio sumamed ili neki drugi antibiotik na osnovu dobivenih rezultata. isto tako kao laik ne smatram sumamed niti bilo koji drugi antibiotik bezazlenim i mislim da ih se ne bi trebalo tako olako uzimati.ispravite me ako griješim, ovaj portal i tako služi za zdravstvenu edukaciju stanovništva.
samo sam htjela saznati da li se bakterije kao uzrok bronhitisa mogu otkriti brisom grla ili postoji neka druga pretraga.
unaprijed zahvaljujem na odgovoru i nadam se da nisam nikoga uvrijedila

Darko Richter, dr. med.

Prvo i prvo niste nikoga uvrijedili, vi ste vrlo korektno iznijeli svoje neznanje. I, ako sam sada jako sarkastičan, dodatno vas uvjeravam da zaista niste nikaga uvrijedili, kao i da vam se ne podsmjehujem. Međutim, niste vi jedini koji ovako umuje, bez osnove. Većina roditelja naših pacijenata tako umuju i konkuriraju pedijatrima. To nikako nije dobro, i na kraju će dovesti do toga da će vam unučad liječiti doktori s Vrbasa, Drine ili Crnog mora. Zašto se bilo koji doktor muči s pacijentima koji znaju bolje od njega? Meni nije jasno da vi to ne uviđate. A taj doktor, on je samo građanin Hrvatske, i zato što je doktor uopće nije gluplji od vas, ili od drugih koji nisu doktori. No, ponašanje pacijenata danas upravo je takvo, da nedvosmisleno proizlazi da oni svoje liječnike (pedijatre) smatraju glupljim od sebe. Naime, kako objasniti da vi znate medicinu bolje od doktora koji ju je studirao punih 10 godina, osim ako taj koji je studirao medicinu nije 100% retardiran? Većina nas dolazi do neke prešutne spoznaje da bi to mogla biti istina. Ali, kada to jednom i kažemo, stvarno jao vama i vašoj djeci.
Vi mislite da se brisevima može nedvosmisleno utvrditi postojanje bakterija? A što ako je bris negativan - ima li ih, ili nema? A nedvosmisleno je sigurno da se brisevima (na koje vi mislite, jer, osim tih, postoje i obrisci bronha) ne može utvrditi niti jedna jedina bakterija kao nedvosmisleno iz bronha. Po nalazu iz krvi - još manje nedvosmisleno, a pogotovo je dvosmisleno po krvnoj slici pogađati koja je bakterija u pitanju. Sada, s obzirom da je jasno kako ništa od vaših uvjerenih nedvosmislenosti uopće nije niti bilizu toj i takvoj kategoričnosti, morate se preobratiti i što se tiče stetoskopa. Samo, nemam nimalo namjere da vam tumačim u kojem smjeru. Najbolje je prema unutra, u sebe, shvatiti koliko si malen i nesposoban, i zapitati se, radim li ja sam svoj posao onako kako procjenjujem druge u njihovom poslu, o čijem, evidentno, nemam BLAGOG POJMA. Ako vam ne valja vaš doktor, promijenite ga. Na to imate puno pravo. I zašto to konačne netko ne napravi? To je kukavičluk i neznanje kakvog drugdje vjerojatno nema. Poznat mi je slučaj liječnice, imenom i prezimenom, koju njezin pacijent tuži s odštetnim zahtjevom od preko 200.000 kuna, a nije uzeo karton i otišao nekom drugom. Kako vi to nazivate? Slobodno se javite. Ima jedna riječ, ali još je neću izreći za takve ljude i takvo ponašanje .... .

age

bas zato sto znam da ne znam sam vam i uputila ovo pitanje na forumu. ne znam cemu inace sluzi ovaj forum ako se vi osjecate ugrozenim i citate nam ovakve bukvice. pada li vam na pamet da smo samo zabrinuti za svoju djecu i bas to sto ne znamo nas i muci. mislila sam da je forum zato tu.
krivo sam upotrijebila rijec nedvosmisleno za briseve, sto vas je ocito ponovno iziritiralo. uporno vas pokusavam pitati da li se uobicajeno radi ikakva pretraga za utvrđivanje da li je bronhitis uzrokovan bakterijom ili nije ili se to utvrđuje "iskustvom" i znanjem stecenim 10 godisnjim studiranjem, ali uporno dobivam samo odgovore koji jako granice sa vrijedjanjem.
nisam rekla da mi ne valja moj pedijatar. uostalom, ovakvim odgovorima kolega iz struke to ne mogu niti saznati. ne znam, ukoliko ste toliko sigurni u sebe, zasto se toliko bojite drugog misljenja. ja se recimo dosta bojim antibiotika i njihovog precestog prepisivanja. mozda samo zato sto kao malena i nesposobna ne znam dovoljno o njima. ali ovakvim odgovorima i objasnjenjima necu ni saznati.
stoga ako i dalje zelite davati ovakve slobodno upotrijebite i zeljenu rijec.

Darko Richter, dr. med.

Mogu vas samo uputiti da još jednom pročitate moje prethodni post. Možda vam se na sviđa, ali meni nije niti cilj da vam se sviđa. A znate zašto vam se ne sviđa? Jer ste ga shvatili.
Usput, za briseve i bronhitis točno vam piše ono što opet pitate. Otkud vam ta upornost?

age

mozda zbog silnog straha od dijagnosticiranog mi neznanja.
brisevi uopce nisu bitni u cijeloj prici. ja sam pitala da li se ikakvom pretragom utvrdjuju bakterije a briseve sam navela kao primjer za koji ja znam (sada znam i malo vise o njima). za ostale metode ne znam. zato i pitam.
dakle, ako iz prijasnjih postova trebam zakljuciti, meni se cini da je odgovor ne. uglavnom se ne rade pretrage, nego se to utvrdjuje na temelju pregleda.

lasica

age,
kako sam ja shvatila svoju liječnicu bronhitis se liječi simptomatski a antibiotici se daju ako postoji kašalj sa temperaturom duljom od 3-5 dana,ili kašalj plus rinitis koji traje dulje od 10 dana ili pak ako se "spusti" na pluća što se čuje na stetoskop ili se rendgenski vidi.evo jedan jednostavan članak o bronh. http://www.tena.revije.hr/clanak.aspx?id=1297

Darko Richter, dr. med.

Za age: konačno ste dobro shvatili.
Za lasicu: vi mislite da, kada ste rekli bronhitis, da ste rekli sve. Usporedite to s neurologijom: ako kažete konvulzije (grčevi) jeste li rekli kako se to liječi? Po vma, sve je jasno. No samo da vam malo raširim horizonte: te konvulzij emogu npr. biti od idiopatske epilepsije, od simptomatske epilepsije, od fakomatoze, od metaboličke boelsti mozga, od tumora, od meningonecefalitisa, od hipoglikemije, od rahitisa, itd., itd. Bronhitis može biti izraz virusne infekcije, bakterijske infekcije, udahnutog stranog tijela, cistične fibroze, astme, bronhopulmonalne displazije, srčaen greške sa značajnim L-D spojem, i da li da nabrajam još dalje ... ? Kako je to vama sve jednostavno! Meni jednostavno nije jasno zašto vama ne daju licencu za liječenje - prvo sebe, pa ako preživite, onda možda i drugih. Ali, glavni je problem što biste vi i vama slični da znate sve o bronhitisu i da pametujete s doktorima o nečemu o čemu niti imate, niti ćete ikada imati pojma. A kada se dođe u ambulantu, ne zna se zašto se stalo pred liječnika, i još se ljuti na njega ako mu to nije jasno. Svakodnevno se iscrpljujem s roditeljima koji mi dođu u ambulantu i, na moje pitanje, što od mene traže, iznenađeno počnu petljati: Moje dijete to ima od rođenja, a kada pitam što je to "to", pričaju o nekom bronhitisu ili kašlju i kašljanju. A ja im kažem, prvo, da otkud oni znaju da dijet eima bronhitis, a drugo, da svih 6 milijardi živih ljudi svaki dan kašlje, i to od rođenje, te da se samo na groblju ne kašlje. Ja nikako da od njih čujem opis simptoma. Oni meni al pari pričaju o bronhitisu, kao da je to za mene i za njih istoznačni pojam. A kada ima kažem da mi donesu 15-30 s nasnimljenog kašlja ili načina disanja svojeg djeteta kada ima taj "bronhitis", padnu u nesvijest. Valjda jer sada shvate da oni o svojem djetetu nemaju pojma, i da mi običan dokumentarac od 15 sekundi može značiti više od svih njihovih pametovanja.

age

lasice hvala na pomoci, istina je da me zanimalo drugo misljenje jer mi je prvo bilo sumnjivo.
za dr. richtera: hvala na vasem vremenu, ovo je bilo naporno, nadam se da ste se vi bolje zabavili.

Darko Richter, dr. med.

Ja sam da se svatko igra u svojem kutu, tada je mir u vrtiću.

doradora

Poštovani,
Imam djete staro 7 godina, 25 kg,kojem je dijagnosticiran opstrukt. bronhitis,danas smo bili na kontroli, i dalje je ista dg, iako je potrošila 2 doze ventolina i to 0,08 ml s 3 ml fiziol. otop., s tim da je prije današnje kontrole popila i sumamed 7,5 ml. na dan. Dr. je propisao i treću dozu ventolina i još dva dana uzimanja sumameda iste doze, još usput pije i bisolvon, čaja 3 l dnevno,i još neke biljne pripravke( sok limuna, meda i lovora). I dalje ima napadaje noću, koji traju i po sat vremena, kroz nos normalno diše,imala je tem 39 samo 2 dana, ali je već 7 dana nema, a u donje dijelu pluća škripi, i pri izdisaju se čuje kao neko piljenje.Zanima me Vaše mišljenje i ako imate savjet. Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Na temelju jedne epizode teško se moćže donijeti mišljenje. Vjerojatno bi vas trebalo ispitati malo detaljnije, jer, ako je ovo prvi i jedini "opstruktivni2 bornhitis, onda to moće biti samo od infekta, ali ako je i prije bili nečeg sličnog, onda je astma.

Eldina

Postovanje
sin mi ima 2.5 godine i nekoliko je dana imao tem.koja je bila 38-39.8 tako smo posjetili svog lijecnika koji bi nam na kraju rekao da nije nista,potom smo ga odveli ponovo za 3 dana i na kraju je imao Upalu pluca..ovo je dijagnoza dok.i terapija
RTG toraklanh organa: Parakardialno pojedinacna mrljasta zasjenjenja infiltrativne naravi
Dg Bronehopneumonia bil
Terapija: Longacef 350 mg 2x dnevno 5 dana
Potom smo danas otisli na kontroli kao uredu je ali su mu dali sirup Pancef jednom na dan da pije 5 dana..

Molim vas vase misljenje i dali je ovo uredu i ok za moga sina da nije previse jako za njegov organizam i da mi malo bolje pojasnite ovu dijagnozu..Molim vas

Unaprijed hvala punohappy

Zabrinuta majkasad

Darko Richter, dr. med.

Sve izgleda da je pod kontrolom.
Bronhopneumonija je upala pluća. Jedna od... .

lena2006

Poštovani,
Moja djevojčica ima četiri godine i stalno muku mučimo sa time da otežano diše i pri tome joj ubrzano radi srce. Njezin liječink nam je od kada je bila beba davao za terapiju ventolin sirup. Za primjer radi na božić smo završili na hitnoj jer je otežano disala, te je primila terapiju inhalaciju sa Ventolinom i injekciju Sulmomedrola (nisam sigurna za točan naziv) i osim toga nije imala nikakvih drugih simptoma osim povremenog kašlja. Evo sada opet nakon mjesec dana ista stvar otežano diše samo što sada više kašlja i ima povišenu temperaturu i to do 38,8. Samo da napomenem da je prošle godine popila 6 antibiotika jer je imala upale uha.
Naš liječnik ne smatra da je potrebna daljnja obrada, ali mene ipak nešto kopka jer mislim da je ipak sve to malo previše.

Molim Vas za Vaše stručno mišljenje i unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ako joj je od inhalacije Ventolina i SoluMedrola bilo bolje, onda se radi, ili o virusno induciranim bronhoopstrukcijama, ili o astmi.
Potrebna je alergološka obrada, te dobar pregled i naputak o terapiji. U oba slučaja kao trajnu terapiju može dobiti singulair Mini, granule, 1 vrećicu na dan, sa ili bez pumpice flixotide 50, 2×2 potiska na Babyhaler, a Ventolin, pumpica, na isti Babyhlaer po potrebi 2 udaha (ne češće od svakih 4 h).

luiza

poštovani,
zanima me trebam li se zabrinjavati zbog učestalosti bronhitisa? naše je stanje slijedeće: sa godinu dana sin mi je dobio bronhitis. do tada nije bolovao od ničega osim što je bio anemičan prvih mjeseci života. bronhitis se pojavio krajem kolovoza. od tada se svaki mjesec stanje ponavlja. započinje prehladom (najčešće je prije njega prehlađen neki od ukućana) i za par dana dolazi do otežanog disanja. sada nam je 5. bronhitis. svi simptomi nestaju kroz 10ak dana. terapija je ventolin 2-3puta po 1-2potiska ovisno o stanju, antibiotik naizmjenično sumamed i cefaleksin u slučajevima da ima povišenu temperaturu (4 puta do sad), te je prva 2 puta dobio i neku inekciju. 1. put su snimana pluća-sve je bilo u redu. (ako bi mi mogli reći i koliko često dijete smije na rtg pluća?) nakon 4. bronhitisa obavljene su neke krvne pretrage i ništa nije upućivalo na alergije i svi su parametri bili u redu. ovaj put smo dobili uz uobičajenu terapiju i felxotide da trošimo mjesec dana 2x1potisak pa će mo poslije toga obavit još neke krvne pretrage. dječak je veseo i razigran i tijekom bolesti. u obitelji imamo astmatičara i bio je jedan slučaj mukoviscidoze (ako bi to moglo što značiti za naše stanje).
unaprijed zahvaljujem na vašem odgovoru.