Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bronhitis

Darko Richter, dr. med.

Ako ste očekivali ovakve odgovore, čemu postavljate pitanje? Znate odgovor unaprijed.
Isti odgovor vam vrijedi i za vaše daljnje umovanje.
Dakle, ja sam tu posve izlišan, jer, ionako znate odgovore.

zeolinite

Da se ispravim,ocekivala sam ovakav ton ali ne i odgovor tocan,naravno.NIsam rekla da sve znam,naprotiv rekla sam da mi nisu rekli da li je doza zlicica do 2,5 ili 5,0 te da li terapija treba trajati 7 ili 10 dana.Dakle,ne znam nista o tome pa zato i pitam?Shvatila sam da obracajuci se vama pokazujemo da smo pomalo svi mi mazohisti,postujem vase znanje i iskustvo ali ne bi bilo lose da i vi postujete nase neznanje a prije svega nasu roditeljsku brigu te nam se obracate malo pristojnije,hvala
Ako je ikako moguce odgovorite mi da li je 5 dana terapije dovoljno za bebu od godine i pol sa da ili ne..hvala jos jednom

Darko Richter, dr. med.

Da (dovoljno je 5 dana).
Ali, to može biti i previše, ako mu Zinnat ne treba. Tada je previše i ona prva doza.

zeolinite

hvala vam..nazalost ja ne znam dal mu treba,posto i sami kazete da moramo pustiti lijecnike da obavljaju svoj posao moram vjerovati da mu treba zar ne?Sad ste zvucali pomalo paradoksalno...Mozete li mi reci kakve su posljedice u slucaju da mu nije trebalo a uzimao je?

Darko Richter, dr. med.

Posljedice su mogući proljev, stvaranje rezistentnih bakterija, i, ukratko, šteta za druge. Osim toga, to košta. Čudi me da podrazumijevate da je Zinnat besplatan, odnosno, da vas se to ne tiče.
Koja je šteta od toga da kupite cipele koje vas žuljaju? Ako ništa ne koštaju, štete nema. Ali, sumnjam da ćete to tako lako preboljeti. Ići ćete u dućan nešto dokazivati, s računom i bez njega.
Jedino je zdravstvo besplatno? Odakle taj (drski) stav?

zeolinite

ne razumijem,sad sam ja kriva sto mi je doktor pripisao lijek koji nisam platila?!ja brinem o dijetettovom zdravlju a vi meni pricate da lijek kosta?!Da znate,taj bi lijek platila i deset puta vise nego sto kosta kad bi trebalo,zato je vasa primjedba jako bezobrazna.Ne znam uopce zasto se bavite odgovoranjem na nasa pitanja kad to cinite s toliko podcijenjivanja i u neku ruku vrijedanja?Jednostavno sam u soku,da vi mene sad odjednom nazovete drskom zato sto mi dijete koristi lijek prepisan od strane doktora kao da sam ga ukrala!Nemam rijeci ,mislim da mi zabrinuti roditelji trebamo malo razumijevanja a ne uvrede...

Darko Richter, dr. med.

Pa ja nigdje nisam rekao da ste vi drski. Jednostavno, komentirao sam činjenicu da baš nitko, barem na na ovom forumu, ne pomišlja da zdravstvo nešto košta, i da su bezbrojni nalazi, bezbrojni lijekovi i ljekići,koji se ispisuju i primjenjuju, a bez istinske indikacije, financijska šteta. I da je, ne misliti o tome, drsko. Za neadekvatne cipele, to svi razumiju. Ali, za zdravlje, to ne nemoguće. Sipaj para, ako sam ja i moje dijete u pitanju, pa makar propala država. A inače, najčešće sam puno govorio o tome koliko lijekovi, i,osobiti, ljekići, mogu biti šteta za samo zdravlje djeteta, pa čak biti i uzrokom st*alnih tegoba zbog kojih se ti isti ljekići još više propisuju, u začaranom krugu.
NIgdje nisam rekao da Zinnat u vašem slučaju nije (bio) indiciran. Vi ste mene pitali "što ako", i ja sam vam dao odgovor "ako - onda"blunk.

zeolinite

ja sama sebi placam zdravstveno osiguranje vec dugi niz godina,tako da sam platila i taj i Zinnat mnoge druge dijece,nadam se da sam platila to a ne ministrima zdravstva rasipanje nasim parama.Znam da svaka pretraga kosta,ali zar zato jer treba ustediti bolje trovati nas lijekovima nego napraviti potrebne pretrage?Na kraju se puno nas uputi u privatne klinike gdje jako brzo dobiju i termin i nalaze,ali to kosta i ne mozemo si svi priustiti,iako bi za nasu dijecu dali i zivot.Znate,radije bi da mi doktor kaze da su pretrage preskupe za drzavu i nek odem privatno nego da mi da krivi lijek samo da me se rijesi..Eto,udaljili smo se skroz od teme..mali pije Zinnat 2 dana,dobrog je opceg stanja i ne vidim nikakve promjene,jako rijetko zakaslje al onda je to onako"dubinski",da li je to dobar znak tj.znak da Zinnat"prociscava"?Znate zasto se bojim antibiotika?Jer ih je meni bilo u zivotu pripisano tako puno da sam usla u taj zacarani krug bakterija koje postaju rezistentne...Mozete li za maloga preporuciti neku preventivu u obliku biljnih preparata za u buduce?Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nikakve ja biljne preparate i sl. ne mogu preporučiti, osim uredno registriranih lijekova.

zeolinite

niti nekakav caj ili sirup?sljezov ?

Darko Richter, dr. med.

To nije nikakva preventiva.

zeolinite

a imate li kakav savjet molim vas?

Darko Richter, dr. med.

Možete dobiti bezbroj savjeta, ali onaj pravi vas neće zadovoljiti.Zato sam suzdržan.

zeolinite

molim vas,vi savjetujte a ja cu se pokusati suzdrzati negodovanja..ukoliko ste u pravu da necu biti zadovoljna savjetima

Darko Richter, dr. med.

Ako ste svega ovoga svjesni, onda ste svjesni i savjeta.

tete

Poštovani,
sin je sa tri tjedna starosti počeo kašljati nakon starije sestre, doktor je rekao da je viroza. došli smo nakon par dana ponovno jer je maleni disao jako plitko i ubrzano a pluća su mu zvučala, tj. šuškala kao da ima najlon vrećicu ispod odjeće. doktor je rekao da ima bronhitis i dao mu je potisak ventolina te neku inekciju dexa...ne znam točan naziv. kod kuće sam mu davala ventolin na babyhaler svaka 4 sata te amoxicilin za bakteriju svakih 8 sati, i išli smo par dana k njemu na injekcije. kad je stanje postalo bolje, doktor je rekao da sama probam procjeniti kad teško diše zbog bronhitisa a kad zbog nosića ili neke druge tegobe. kad sam sumnjala da je riječ o stisnutim bronhijima (tako mi je objasnio spazma bronhe) dolazila sam k njemu (u dobi od 2, 3, 5 mj i sada sa 8 mjeseci) i svaki put je rekao da sam dobro procijenila te nam dao uvijek iste upute: potisak ventolina svaka četiri sata i kontrola za par dana. Naravno, sve sam radila kako je rekao no uvijek me mučilo je li uistinu normalna praksa tako malom djetetu davati tako često ventolin? živimo na četiri rijeke i s puno vlage u zraku pa kaže da će to biti normalna pojava kod kuće (cijelo ljeto smo bili na moru u borovoj šumi i dijete se osjećalo odlično) i da se pripremimo da se problemi nastave jer daje takve naznake.
Inače, ja bih zvuk koji prepoznajem kao poziv k doktoru opisala ovako: zvuči kao da iz širokog ulaza zrak ulazi u usku cjevčicu koja vodi samo do polovice pluća i tu naglo stane, kao da netko prekine daljni protok. Možda me nećete shvatiti, ali ako ste išta razumjeli iz ovog bilo bi mi drago da mi odgovorite da li je normalno primati takve terapije i trebaju li nam kakve dodatne pretrage, te da li treba strahovati da to neće proći u dječjoj dobi već se razviti u nešto teže.
Unaprijed hvala,
jedna zabrinuta mama

Darko Richter, dr. med.

Trebalo bi napraviti alergološku obradu, i opći temeljiti pregled, i vidjeti da li je riječ o astmi, virusno induciranim bornhoopstrukcijama ili nečem trećem a pod tim trećim može se kriti nekoliko diferencijalno dijagnostičkih mogućnosti.
Nije normalno primati nikakve terapije, ali, ako su indicirane, ond mogu biti od veće koristi, nego štete.
A odgovor na zadnje pitanje (daljnji tijek bolesti) ovisi o kojoj je bolesti riječ (tzv. dijagnoza)..

bembela

Postovani,molila bih vas za vas savjet...
radi se o bebi staroj 2.5 mjeseca.Prjie 9 dana javilismo se na Hitnu,jer se iznenada zakasljao,dugotrajno i suho,zacenio se i malo teze dosao do zraka.Isto se ponovilo za nekih 15-ak minuta,pa su nas odmah uputili u bolnicu,gdje smo i ostali 8 dana.beba je u pocetku inhalirana ventolinim,a zatim je primao ventolin sirup,xiclav i hidrocortizon.U otpusnom pimu stoji da je dijagnoza : BRONCHIOLITIS; BRONCHOPNEUMONIA I DEX; MURMOR CORDIS OBS INOCENS.
Terapija koju smo dobili za koristenje kuci je AUGMENTIN SUSO 2*1,5 ML(5 DANA),NISTATIN 6*1 ML (7 DANA); PHENOBARBITON A 0,015 2*1/2 (7 DANA)
Eh sada...mene je veoma strah ovog zadnjeg lijeka,prije svega njegovih nezeljenih dejstava,pa vas molim da mi kazete sta mislite o ovoj terapiji,da li bi je trebala primjeniti na bebu od 2,5 mjeseci (dojena beba),i da li mislite da je terapija ispravna?
Unaprijed hvala na odgovoru i oprostite ako nesto nisam dobro objasnila,ipak sam samo majka koja je i previse isprepadana svime ovim sto se desava mojoj maloj bebici.Napominjem da je kasalj jaceg inteziteta, javlja se cesce nocu,beba pocrveni,negdje u stomaku ili predjelu pluca se cuje nekakav zvuk od kasljanja.oci zasuze,i cini mi se da mu nestane daha,pa ga cesto povucem za nosic,kako bi se lakse izborio.
HVALA

Darko Richter, dr. med.

Ja ne razumijem vezu dijagnoza i date terapije.

bembela

pa ni meni nije jasna,zato sam vas i molila za pomoc,da mi date svoje strucno misljenje