Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Campilobaktery

Lahorka.d

Postovani,pocelo je s povracanjem,krvavim proljevom i visokom temperaturom .Dnevno je bilo i do 16 stolica.Iz stolice je izoliran campilobaktery jejuni i djevojcica je dobila terapiju summamedom u trajanju od tri dana.Od uzimanja antibiotika proslo je 6 dana,proljev se smirio,stolica je tvrda ali jos uvijek s primjesama krvi.Molim vas da mi odgovorite da li se organizam jos uvijek čisti i koliko to moze potrajati.Da li je takvo stanje uobičajeno poslije te bakterije?.Hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Antibiotik neće "počistiti" bakteriju iz crijeva i najvjerojatnije je upaa još uvijek prisutna iako se stolica normalizirala. Svakako se treba pridržavati dijete (ne unositi slatke napitke i namirnice), može se uzeti Enterosgel 3x5 ml (razmutiti u jogurtu) dokle god traju smetnje. U slučaju pojave visoke temperature treba se bez odlaganja javiti liječniku.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

P.S. nije uobičajeno ali nije niti rijetkost, može potrajati par tjedana

Lahorka.d

Enterosgel sam prestala davati po preporuci pedijatrice jer se proljev smirio.Svakako cu vas poslusati i nastaviti s enterosgelom.Hvala vam na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Možete uvesti i gljivični probiotik - Saccharomyces Boulardii, on također otežava razvoj nepoželjnih bakterija u crijevu.

Lahorka.d

Postovani,evo vec nakon mjesec dana krv se ponovno pojavila.Ovaj put i zučkasta sluz.Krvna slika je u redu.Nalazi na bakterije,viruse i parazite -negativni,hemocult -negativan(doduse rađen je samo jedan jer je ped.rekla da joj je bitna prva stolica).Djevojcica ima stolicu svaki dan koja varira od normalne do kašaste.Dogodi se da osjeca nagon za nuzdom,ali onda izade samo sluzava sukrvica.Apetit je normalan.Molim vas savjet što dalje.Hvala

Lahorka.d

P.S analiza stolice na kampilobakter nije rađena (??)

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stolica je vjerojatno još uvijek pozitivna na Campilobacter, i vjerojatno još uvijek uzrokuje tinjajuću upalu (podražaj) sluznice crijeva. Ako je opće stanje dobro i dijete dobro napreduje ne treba ništa drugo činiti. Ako smetnje potraju još mjesec dana bilo bi dobro konzultirati gastroenterologa kako bi procijenio ima li elemenata za alergiju na neku od namirnica (dakle postoji li neovisno o Campilobacteru drugi problem s probavom).