Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cesti bronhitisi te hemofilius infuienca u nosu

kikinda

Unaprjed se ispricavam na duzoj poruci.Moj problem je sljedeci.Mali ima 17 mjeseci.Imao je do sada cetri puta bronhitis.Prvi put s cetri mjeseca dobio je cefaleksin popio ga te mu nije proslo.Za par dana opet cefaleksin te opet mu nije pomoglo te inhalacije ventolinom...to je sve trajalo mjesec i pol dana dok nije dobi summamed od kojeg mu je proslo.Sve je bilo dobro no ljetos opet curenje nosa te temperatura 38.9 to je trajalo dva dana te proslo samo od sebe.Da bi opet u listopadu prosle godine opet dobio bronhitis i opet summamed te melarth kojeg mu jos uvijek dajem.Opet u dvanestom mjesecu curenje nosa te jaki kasalj...opet pocetak bronhitis...opet inhalacije ventolinom...efedrin kapi te cefiksim sirup 10 dana...ni od tog nije proslo...zavrsili smo na hitnoj opet ventolin crp povisen te mu daju klavocin...nakon klavocina stanje i dalje isto te ja trazim od doktorice da mu napravi bris grla te bris nosa...bris pokazao bakteriju hemofilius influienca te dobiva amoksicilin...deset dana je od tog proslo i dalje kaslje ne bas jako vise suhi kasalj te i dalje na momente nos curi...Doktoricu smo zvali da je pitamo dali da ponovimo opet briseve no ona je rekla da nema potrebe.Vise neznam stvarno sto da napravim.Znam da je jako ta bakterija opasna za njega.Opceg stanja je dobar..igra se...ali on je uvijek takav i kad ima temperaturu.Molim vas ako mi mozete pomoci te na osnovu ovog sto sam vam napisala pomoci mi ...sto da radim?Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako ste redovito cijepili dijete tada je zaštićeno od opasnih sojeva bakterije Haemophilus influenze (to je Hib komponenta u cjepivu koje se daje sa 2,4,6 i 18 mjeseci. Zbog nalaza ove bakterije u nosu, bez znakova drugih komplikacija, antibiotik se ne daje. Ispirajte nos hipertoničnom otopinom morske vode (2,3%) - više možete pročitati na http://littledotapp.com/hr/knjiznica/

Melarth nastavite. Po potrebi se može razmotriti uvođenje Flixotida kao dodatna mjera prevencije opstruktivnih bronhitisa i potrebe za terapiju Ventolinom (Salbutamolom).