Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

crijevni paraziti

Tanja

Možda nema nikake veze, ali hitno bih trebala informaciju.
Sutra dijete vodim vaditi krv da se odredi IgE, radi sumnje na alergiju.
Istovremeno postoji sumnja na postojanje crijevnih parazita u stolici za što još nemamo nalaz.
Da li postojanje crijevnih parazita može utjecati na visinu ukupnog
IgE-a?

Dr. Darko Richter

Da.

Tanja

Moram se nadovezati.
Ovo je "odlično."
S obzirom da je rezultat prick testa bio negativan, sada će IgE možda biti lažno pozitivan, a to je užas, s obzirom na moguću dijagnozu alergijske astme.
Molim savjet.

Dr. Darko Richter

Zašto bi bio užas ako je IgE povišen zbog parasitoze? Onda nije povišen zbog atopije (sklonosti alergiji), već zbog svoje normalne funkcije (obrane od metazoarnih=višestaničnih parasita). Negativni prick test velikim dijelom isključjuje atopiju, osobito u djeteta starijeg od 3 godine. Sam povišeni IgE, bez da je konkretno povišen prema nekom alergenu, ne znači atopiju.

Tanja

Hvala za vaše strpljenje i pomoć.

verde

na pohanoj tikvici su bila polozena jaja od muhe,prvu sam pojela a na drugoj sam ih uocila,sad me zanima ako su bila i na prvoj da li mi to moze ugroziti zdravlje ili stvoriti kakve parazite????pomozite u panici sam...

Darko Richter, dr. med.

Ne bih znao.