Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

djecije gliste

mama

Postovani,
imam kcerku od 3,5 god. Ide u vrtic. Dobrog zdravlja, dobrog apetita, vesela i razigrana. Kako se vrijeme proljepsalo cesto smo vani, a njoj ruke opet cesto oko usta i nikada ih ne mozete dovoljno naprati. Citala sam o djecijim glistama pa imam sledece pitanje (mozda vam se ucini suludo, unaprijed se izvinjavam zbog neznanja):
Koji su simptomi djecijih glista i kako ih prepoznati?
Da li se djeci moze preventivno dati taj sirup protiv glista (kao sto se npr. daje psima - izvinjavam se ako nekome ovo poredjenje zvuci neukusno)?
Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Simptomi dječjih glista su da ih vidite u stolici, ili da se pod mikroskopom nađu njihova jajašca. A da li možete preventivno dati sirup: da, ali ne koristi. Može se dati od vremena do vremena, kao i psima ili mačkama, pa, ako je unutra glista, to je dotuče. Ne zaboravite dati i drugoj djeci, uključujući i sebe i ostale koji se visoko drže.