Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Djetetova krvna slika

ACZ

Poštovani,

kćer ima 16 mj, vađena joj je krv i KKS je uredna, osim limfocita koji su 63.8% (ref. vrijednosti 18.0 - 60.0).

Što se proteina tiče, vrijednosti su slijedeće:

IgG * 3.3 g/L (4.5 - 9.2)
(S) IgA * 0.3 g/L (0.2 - 1.0)
IgE, (RIST) 99.98 kIU/L (djeca 1-5 godina < 60)
(S) IgM * 0.5 g/L (0.2 - 1.5)

Nema nikakvih zdravstvenih problema inače, prije nekoliko dana je imala laganu prehladu. Također, bila je alergična na proteine kravljeg mlijeka međutim to se povuklo.
Jesu li ove vrijednosti zabrinjavajuće? Napominjem da je krv vađena kapilarno za sve pretrage.
Također, predstoji nam cijepljenje Priorixom kroz nekoliko dana, da li ju je uputno cijepiti sada s ovakvim nalazom?

Hvala unaprijed i srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Od svih nalaza postoji blago odstupanje - povisenje IgE antitijela - ostalo je u granicama normale za dob. Moze se cijepiti bez problema.

mamica021

Poštovani doktore,
molila bih Vas da mi kažete da li je ovaj nalaz krvi u redu i smije li se dijete cijepiti?

MCHC 351 (300-350)
Neutrofilni granulociti 16.3 (23-66)
Limfociti 70.0 (18-60)
Monociti 4.2 (5-13)

Neutrofilni granulociti 1.57 (2.50-7.20)
Limfociti 6.72 (2.00-6.60)

Navela sam samo rezultate izvan referentnih vrijednosti, sve ostalo je u redu.
Dijete ima 10,5 mjeseci. Trebam li se brinuti zbog ovih odstupanja i možemo li na cijepljenje?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Mima202

Postovani molim vas odgovor na pitanje. Sto se gleda na krvnoj slici novorodjencadima u rodilistu, da li se iz krvi iz pupcane utvrdjuje krvna grupa ili se jos nesto testira?

Lp

MihaelaSB

Poštovani,
punih godinu dana moj sedmogodišnjak je stalno bolestan...znači, dva tjedna bolesti, nekoliko dana djeluje zdravo i onda sve ispočetka. Sve na dišni sustav. Tri puta početak upale pluća, tri puta bronhitis i cijelo vrijeme naizmjence simptomi virusnog rinitisa i alergijskog rinitisa. Obratila sam se liječnici i dobio je nekolko uputnica: za pedijatrijsku alergologiju i kliničku imunologiju- tussis prolongata in obs, DA-prvi pregled; medicinska biokemija- rinitis allergica, IgE, Dunger, eozinofili te za otorinolaringologiju- hypertrophia adenoides susp-prvi pregled. Ono što me zanima jest nalaz medicinsko-biokemijskog laboratorija, krvna slika, odstupanja su: RDW je nizak a MPV visok. Zanima me što to je, što znači takav rezultat i je li to povezano s njegovim simptomima. Što znači kad je RDW nizak? Preporučate li još kakve pretrage?
Hvala i lijep pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

RDW govori da postoji veća šarolikost u veličini eritrocita a povećani MPV da su trombociti prosječno veći. Obzirom na fiziološke varijacije to ne treba ništa značiti no dobro bi bilo konzultirati hematologa koji će odlučiti treba li napraviti dodatne pretrage kako bi se isključele neke vrste slabokrvnosti i poremećaja funkcije trombocita.

Od pretraga vezanih za učestale infekcije bilo bi dobro učiniti dodatne imunološke pretrage (imunoelektroforezu, stanična imunost). Preporučam da taj dio dogovorite s imunologom-alergologom.

Mima202

Postovani molim vas odgovor na pitanje. Sto se gleda na krvnoj slici novorodjencadima u rodilistu, da li se iz krvi iz pupcane utvrdjuje krvna grupa ili se jos nesto testira?

Lp

mamica021

Oprostite, ali što je sa mojim pitanjem poslanim 26.05.? Odgovorili ste samo gospođi koja je poslala pitanje poslije mene

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moja isprika, ja sam odgovorio na Vaša pitanja no iz nekog razloga nisu ostala zabilježena!

Mima202

Postovani molim vas odgovor na pitanje. Sto se gleda na krvnoj slici novorodjencadima u rodilistu, da li se iz krvi iz pupcane utvrdjuje krvna grupa ili se jos nesto testira?

Lp - Iz pupkovine se rutinski ne određuje ništa, tek u određenim situacijama se određuje krvna grupa i Rh faktor, uzima se krv za bakteriološku analizu. Prije otpusta iz rodilišta se iz pete vadi krv za testove koji otkrivaju neke nasljedne bolesti - svoj djeci.

mamica021

Oprostite, ali što je sa mojim pitanjem poslanim 26.05.? Odgovorili ste samo gospođi koja je poslala pitanje poslije mene

Što se tiče krvne slike ona je uredna za dob djeteta, nema kontraindikacija za cijepljenje.

senkag

Poštovani,

djetetu od četiri godine je često začepljen nos i ima tamnije podočnjake. Inače je zdravo dijete. Nije nikad pio antibiotike, niti bilokakvu drugu terapiju. Naša nam je pedijatrica dala da izvadimo krv i sve je uredno osim MPV 71,9 i trombocita 521. Limfociti su na gornjoj granici 55. Može li takav nalaz biti zbog alergijskog rinitisa ili se trebamo zabrinuti te raditi dodatne nalaze?

Lijep pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Temeljem ovih nalaza se može isključiti alergija značajnijeg stupnja. Krvnu sliku ne treba ponavljati.