Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Do kada prokuhavati vodu?

vpotocki

Poštovani,
molim Vas, recite mi do kada je potrebno djeci prokuhavati vodu za piće? imam dijete od 10 mj. pa razmisljam da sada, kada već jede manje-više sve, mozda mogu prestati i s prokuhavanjem vode.
hvala,
iva p.

Darko Richter, dr. med.

Voda se prokuhava djeci koja imaju proljev, kao i djeci s imunodeficijencijama ili imunosupresijom. Za zdravu djecu sada prvi ptua to čujem.

leah

Drago mi je da je netko postavio to pitanje.
Pa mliječne formule za bebe se pripremaju sa prokuhanom vodom.Ako namjeravamo bebi davati formulu do godinu dana znači treba prokuhavati do onda?A ako ne kada mogu piti običnu vodu iz slavine ili npr.Janu, sa koliko mjeseci?
leah

Darko Richter, dr. med.

Vidi moj prethodni odgovor.

Twinolina

Ima tu negdje moja tema "Flaširana vs. vodovodna voda"... Ugl. i ja sam postavila "pametno" pitanje. Mame, dr. Richter mi je otvorio oči. A trebalo mi je da shvatim. Dakle, ok je novorođenčetu (a to je dijete od rođenja do navršenih mjesec dana) davati prokuhanu vodu i sterilizirati bočice, dudice...Kasnije treba biti samo čisto, dakle ne i sterlno! Voda "iz pipe" MORA biti bakteriološki ispravna i sigurna za korištenje! Mi smo sretnici jer imamo takvu vodu kakvu imamo. Nema davno na Novoj TV je bio prilog baš o tim Janama i sl., filtriranoj vodi i ovoj vodovodnoj. Nema razlike. Osim da je filtrirana bljutava i nezdravija čak jer se putem filtracije gube neke bitne otopljene mineralne tvari. Ja sam napravila glupost i kupovala vodu i na toj radila mliječnu formulu. A voda stoji u boci od 6 lit. PA veća je jerojatnost da će se u boci vode koja stji 3-4 dana namnožiti nešto, nego u tekućoj vodovodnoj koja je uvijek "friška". Dobro, ja sam sad iznijela svoje laičko mišljenje i nisam pozvana da odgovaram, ali ipak sam komentirala jer mislim, kao laik, da nas "deru" s tim flaširanim vodama... Ako dijete puže i stavlja igračke (s poda! - koji nije sterilan) u usta čemu prokuhavati vodu? Iz kojeg razloga? Ja svojima (imaju 16 mj) dajem 2 x dnevno Bebimil još (dobila sam ga inače bi bili na kravljem) i pravim ga na vodi iz pipe. I nju i piju svakodnevno bez prokuhavanja.

Darko Richter, dr. med.

Tako je.

Zvjerchica

@twinolina, pitanje nije bilo dal kupovati ili ne flaširanu vodu, nego do kad kuhati vodu....a mene zanima da li ti sebi prokuhavaš vodu za čaj ili kavu....ako da, a zašto, mila, kad si možeš natočiti toplu vodu iz slavine?
I ako je tako zdravo jesti igračke s poda, vjerojatno ne trebamo ni jesti za stolom i iz tanjura...mislim zbilja inteligentno....u skladu sa cijelim ovim inteligentnim forumom...
Ako na kutiji AD mlijeka piše da se proprema s prokuhanom vodom, o čemu onda razglabamo?!

leah

Slažem se sa vama ali na uputama za pripremu formule (u mojem slučaju HIPP--a) piše da se radi sa prokuhanom vodom.
leah

Darko Richter, dr. med.

Da nestane struje ili plina, biste li ložili vatru da prokuhate vodu?

NiN

U svoje lično ime molim kolege roditelje da prihvate odgovore doktora na ovom forumu onakve kakvi jesu, a u slučaju da nisu "zadovoljni" da vode rasprave na nekom drugom forumu/mestu. Naša deca, i njihova deca, "ješće" igračke sa poda i zdravlje im neće zavisiti od sterilnosti vode ! Ne ugrožava dete česmovača, nego paranoični roditelji.

Zvjerchica

@nin...paranoja nije zarazna....
a ovo je forum...
uzmi si RIJEČNIK ako što nije jasno....

Darko Richter, dr. med.

Ja bih rekao RJEČNIK, a ne RIJEČNIK - kao da je od rijeke.
Mi Hrvati trebali bismo prieći na korienski pravopis, pa bi za sve stajalo RIEČNIK, i ne bi bilo jedinica u školi.

goga1967

Malo se ježim na te savjete koje povremeno čujem od nekih roditelja da ne treba ovo, ne treba ono, može dijete jesti s poda, ne treba često prati ruke (ni izvan kuće, nakon što dijete dira očigledno prljava mjesta i predmete). Zanimljivo je da djeca tih roditelja su često bolesna, imaju proljeve, probleme s kožom, povraćaju isl.
Ja uvijek kažem, što radim ja to će raditi i moje dijete. Mi odrasli ne jedemo s poda, pa ne znam zašto bi to malo dijete koje je inače manje otporno od odraslog čovjeka to trebalo činiti? Ako odrasli peru ruke prije jela, zašto to dijete ne bi trebalo (pogotovo ako jedemo nešto izvan kuće,rukama koje su prije obroka dirale desetak prljavih stvari). Zašto se duda varalica ne bi trebala iskuhavati djetetu koje već hoda, kada mu padne na pod po kojem odrasli hodaju u cipelama, kada mu padne na pod u parku i sl. Ima zdravstvenih radnika koji preporučaju iskuhavanje neovisno o starosti djeteta.
No, to je samo moje mišljenje. Svaki roditelj ima pravo na svoje, jer je i dijete njegovo.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da smo o prokuhavanju vode rekli više manje sve, pa i više, a to je uvijek loše. "Better is always the enemy of th good", ili "More is always the enemy of just enough".
Ako se vi držite toga, da ono što je dobro za odrasle, ujedno je i dobro za djecu, onda mi recite, zbog čega bi se djeci prokuhavala voda? Da li sebi prokuhavate vodu?

Twinolina

Uh, ne volim kad me netko povuče za jezik...Dakle, potrebno je čitati s razumijevanjem kako bi se shvatila ponata! To što ja svojoj 16-o mjesečnoj djeci ne prokuhavam vodu je samo moja odluka. Vi ako ćete možete davati i Aqua pro injectione. Ali nemojte molim vas insinuirati da ljudi poput mene hrane djecu s poda i ne održavaju osnovnu higijenu! Međutim, isto tako ne trčim paranoično za njima kad uzmu igračku ili varalicu s poda i stave je u usta. Zato se u moj stan ne ulazi u cipelama, a pod se svaki dan opere. Pa je čisto, ali ne i sterilno.
Isprika još jednom svima jer je ovo mimo zadanog pitanja, ali morala sam replicirati!

Darko Richter, dr. med.

Ja znam nešto o imunologiji i o infekcijama, pa mi se čini da je Twinolina dosta normalna.

NiN

@Twinolina
Odličan odgovor, podržavam.

EYES

Twinolina, u potpunosti se slažem s vama!