Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dohrana

ivana

Poštovani,
počela sam uvoditi dohranu svom sinu starom 4 i pol mjeseca. Htjela sam se rukovoditi knjigom "Moja prva beba" koju su dijelili rodiljama u bolnici, no bune me neke stvari pa tražim Vaše mišljenje; ne znam dali da se držim toga što piše u knjizi, na primjer da krumpir i brokulu može jesti tek s osam mjeseci a stalno nailazim na kašice s brokulom i krumpirom na kojima piše "od 4. mjeseca" i slično doživljavam i s ostalim voćem. Inače u obitelji nema nikakvih posebnih alergija, Hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Poštovana gospođo, niste naveli da li je dijete na prirodnoj ili na umjetnoj prehrani. Općenito se smatra da dojenčetu na prirodnoj prehrani nije potrebna druga hrana do 6.mj., a tek nakon toga nužna je i dohrana. No, kako ste djetetu uveli dohranu već u dobi od 4,5 mj., to pretpostavljam da nije na prsima. No, nije u pitanju samo vrsta povrća, već i njegova količina; u kašicama namijenjenim dojenčadi ta je količina u pravilu manja od obroka uobičajenog u "kućnoj radinosti." Naravno, da je sve individualno i da je teško držati se tablica u knjigama, a koje se uz to mogu i razlikovati od knjige do knjige. Međutim, nije na odmet stanovit oprez s dojenačkim organizmom, osobito ako nije na majčinom mlijeku: uvijek vrijedi pitanje: "čemu žurba ?" Morate priznati - krumpir će Vaše dijete (kao i svi mi) jesti cijeli život, a u njegovoj dobi i 2 tjedna imaju značenje. Pričekala bih stoga da bar navrši 5 mjeseci. Sasvim usput, obično je mrkva povrće dobrodošlo za početak, koja se nakon nekog vremena može pomiješati s malom količinom krumpira, a koja se, opet nakon nekog vremena, povećava. Oprezniji put u pravilu je sigurniji, a da li je suvišan baš u određenog djeteta - teško je reći. Srdačan pozdrav.