Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

E. coli

Ksenija

Nakon nekoliko ponovljenih bakterioloških pretraga urina kod moje dvogodišnje kćeri izolirana je bakterija E. coli i to u omjeru 10**3-10**4. Isprva smo bili sumnjičavi na rezultate pretraga jer bi nekad pokazalo da ima E.coli + enteroccocus spp. ; nekada samo enteroccocus, a nekada neke sasvim dr. bakterije.
Na zadnjem nalazu od prošlog tjedna pokazalo je da ima E.coli 10**3. pa smo se po savjetu pedijatra dogovorili za prijem kod nefrologa na dječijem odjelu bolnice u Vinogradskoj. Zanima me kakva je terapija za izlječenje ove bakterije i da li je to tako dugotrajno kako sam čula?

Molim vas da mi odgovorite jako sam zabrinuta za zdravlje moje kćeri -ova neizvjesnost oko ustanovljavanja prisutnosti bakterije traje već 6 mjeseci.
P.S.
Po preporuci kćerinog pedijatra davali smo joj sok od američke brusnice koji navodno spriječava ljepljenje bakterije za stijenke mokraćnih kanalića.Da li smo ispravno postupili?!
S poštovanjem,
Ksenija iz Vinkovaca

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Ksenija, u Vašeg je djeteta nađena -duže vremena prisutna- bakteriurija, ali, po svemu sudeći, ne u tzv. signifikantnom broju. Također nije naveden nalaz ostalih elemenata u urinu: L, E, proteini, nitriti... No, bez obzira na moja pitanja, a i bez obzira na njihove odgovore, osobito vodeći računa o Vašoj zabrinutosti, dobro je što Vam je predložena hospitalizacija djeteta, gdje će se izvršiti odgovarajuća kliničko-laboratorijska "obrada" i terapija (ako će to biti potrebno bit će ordiniran antibiotik prema procjeni nalaza urina i urinokulture, a prema antibiogramu). Što se tiče soka od američke brusnice, mislim da ne može naškoditi. Srdačan pozdrav.