Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

gliste

Ivona

ostala sam šokirana i ja i suprug kad sam u stolici svoga djeteta od 6,5 god.ugledala glistu dužine 20-tak cm, nalik bojom i oblikom kišnoj glisti. To je bio šok i nana i djetetu odmah smo otišli pedijatru i dobio je tablete.On inače jako puno jede a uvijek je mišav i sada ne znam mogu li to s tim povezati.Užasnuta sam s pomisli koliko je dugo tim parazitu trebalo vremena da dostigne tu veličinu-uh to je strašno. Imm još jedno dijete od 9 god.trebam li i njega odvesti doktoru ,da provjerim nema li i on možda tako što jer ne znam koliko je riskantno i prenosivo ?Te kako se tako što može eventualno ranije utvrditi da je netko zaražen.Ima li kakovih prepoznatljivih simptoma, na koje da obratim pažnju?
Užasnuta mama.

Dr. Darko Richter

Ja svojoj djeci svako malo, tj. jednom u par godina, dam tablete/sirup Vermox, uopće se ne nerviram, i čak niti ne gledam imaju li jajašca u stolici ili ne. I gliste moraju negdje živjeti. Svakako dajte istu terapiju i drugom djetetu, čak i sebi, a da li ćete prethodno gledati ima li tko jajašca u stolici, to je za terapiju manje važno. Ljudi si utvaraju da živimo u sterilnom svijetu, a ja stalno ponavljam da onda, kada sve steriliziramo, umiremo i sami.

bananica

Postovani,imam curicu 2,5 godine i nenormalno stavlja prste u usta i stalno cacka nosic....nesto sam nacula da cackanje nosa moze biti povezano sa djecijim glista...Dali je to moguce,jer ja u stolici nisam nista primjetila????Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Čačkanje nosa nije specifičan znak da dijete ima gliste. Ukoliko nema svrbeža čmara niti probavnih smetnji nije potrebno ništa činiti.

Zaja

Postovani. Mozete li mi napisati neki lijek u vezi glisti koji bih pomogao da one nestanu.
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mebendazol tablete, 2x1 tabletu kroz 3 dana, ponoviti kuru nakon 2-3 tjedna. Nažalost sirupa više nema na tržištu (zvao se Vermox no riječ je o istom lijeku). doza je jednaka za sve dobne skupine djece i za odrasle.

Zaja

Hvala mnogo.
A mozete li mi reci od cega nastanu gliste?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Iz jajašaca koje dijete najčešće unese neopranim rukama ili udisanjem.

katicasplit

Poštovani,
kod oboje djece ( 7 i 3 godine) pronađena su jajašća Enterobius vermicularis. Doktorica prepisala cijeloj obitelji po samo 1 Vermox tabletu,
a ne uobičajenu dozu 3 dana po 2 tablete koja se pije u slučaj pozitivnog nalaza na druge vrste glista(koliko ja shvatila doktoricu)
I da djeca nakon 2 tjedna ponove nalaz, i da onda u slučaju ponovo pozitivnog nalaza popijemo po još jednu tabletu.
U međuvremenu da djeca ne idu u vrtić. Da li je stvarno neophodno da djeca ne budu u vrtiću do novog nalaza?
Nažalost, radi posla nije mi baš zgodno uzeti 2 tjedna bolovanja.
Hvala

katicasplit

Poštovani,
kod oboje djece ( 7 i 3 godine) pronađena su jajašća Enterobius vermicularis. Doktorica prepisala cijeloj obitelji po samo 1 Vermox tabletu,
a ne uobičajenu dozu 3 dana po 2 tablete koja se pije u slučaj pozitivnog nalaza na druge vrste glista(koliko ja shvatila doktoricu)
I da djeca nakon 2 tjedna ponove nalaz, i da onda u slučaju ponovo pozitivnog nalaza popijemo po još jednu tabletu.
U međuvremenu da djeca ne idu u vrtić. Da li je stvarno neophodno da djeca ne budu u vrtiću do novog nalaza?
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema opravdanja za izostanak iz kolektiva zbog dječjih glista. Analiza jednog uzorka stolice ima svega 25% izgleda da ih otkrije, 3 stolice i pregled celofanskog otiska imaju učinkovitost od oko 75% - dakle negativan nalaz jedne stolice ne znači da dijete nema gliste. Preporuča se trodnevna terapija a nakon 2-3 tjedna ponavljanje iste kure.

katicasplit

Poštovani,

Poznato mi je da se treba ponoviti par uzoraka da bi u slučaju negativnog nalaza
bila veća vjerojatnost da to nije lažno negativan nalaz.

No u našem slučaju kod oboje djece je već na jednom perinatalnom brisu
pronađena dječja glista (Enterobius vermicularis).

Svi ukućani su popili samo po 1 Vermox tabletu.
(da li smo ipak trebali biti na trodnevnoj terapiji kako vi navodite radi dodatne sigurnosti?).
Iako u uputama od Vermox tableta piše u slučaju enteobijaze 1 tableta i preporuka ponavljanje liječenja za 2-4 tjedna.
Nisam shvatila Vaš odgovor „Nema opravdanja za izostanak iz kolektiva zbog dječjih glista“.
Da li to znači da dijete ne smije ići u vrtić ili ne kad popilo tu jednu Vermox tabletu.
Ili treba čekati tek novi nalaz za 2 tjedna?

Sestra u vrtiću nam je rekla da djeca ne dolaze u vrtić dok pedijatrica ne ispiše pismenu potvrdu da dijete nema gliste.
Doktorica opće prakse (koja zamjenjuje pedijatra na bolovanju) je rekla da nam takvu potvrdu može dati tek kad za 2 tjedna ponovimo perianalni bris. I ako ponovo bude pozitivan da će nam ponovo dati po još jednu Vermox tabletu.
Zahvaljujem još jednom

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Svi trebate popiti dvije kure Vermoxa, 2x1 tbl, svaka kroz 3 dana. Dijete s glistama može u kolektiv, uz pojačane mjere higijene. Jedan negativan uzorak stolice ne bi trebao biti kriterij za davanje potvrde da dijete može u vrtić - prvo zato što gliste nisu valjani razlog a drugo što jedan uzorak stolice ne znači da dijete nema glista.