Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Gušenje slinom

animat18

Poštovani, mama sam dvomjesečne curice koja je super dijete, lijepo spava i jede, odlično napreduje. Jako je mirna, plače samo kad je izrazito gladna ili umorna, takva je od prvog dana. Dojila sam je mjesec dana, nakon toga sam ostala bez mlijeka, pa joj dajem NOvalac 1. Ona sad već jede 120ml po obroku, nekad manje pojede, ali onda i prije traži slijedeći obrok.
Od prvog dana malo više bljucka, nakon obroka i ponekad i sat, dva poslije. Nisu to velike količine, ali je dovoljno često da se bojim ostavit je na leđima bez nadzora (počela je glavu duže držati ravno kad leži na leđima- gleda u strop). U početku smo pokušali s Novalac AR protiv bljuckanja, ali nam se nije učinilo da je išta pomogao pa smo ostali na Novalac 1. Dalje, ona je bila malo prehlađena kad smo došle iz rodilišta i to je trajalo 10ak dana, čistili smo nos Sinomarin baby ampulama i fiziološkom i nakon nekoliko dana sve je prestalo. Prije 10ak dana primjećujem da moja curica trpa šakice u usta i da žvače dudu desnima, kao i da jako bali iz usta..samo rijetka vodica. Savjetovala sam se s njenom pedijatricom i rekla mi je da je to njena znatiželja i da slina izlazi vani jer oni ne znaju progutati. Ja sam uvjerena kako su u pitanju desni, ali poštovala sam mišljenje doktorice, ionako ne bi mogla ništa poduzeti. Jučer poslijepodne hranila sam je redovno i kako je dosta hlapljiva uvijek joj stanem nekoliko puta da podrigne i tako sam napravila i sad, podigla je na rame, ona je podrignula i čula sam da se zagrcala. Najednom je pocrvenila u licu i počela jako plakati, zacenila je. Ono što mene najviše muči je pto sam je držala okrenuti leđima na moja prsa i ona se naglo ispravljala- kompletno tijelo ispruzila i zgrčila, a glavicu bacala prema nazad. to se ponovilo nekoliko puta, i kad sam je okrenula potrbuške. Kako u tom trenu nisam mogla dobiti na etlefon ni pedijatricu ni patronažnu, odvela sam je do obližnje pedijatrice samo da je posluša da mi kaže da je sve u redu. Doktorica mi je rekla da sačekam jer imaju malu bebu unutra (??) pa sam samo sa svojom curom otišla na hitni dječji prijem. Tamo su je pregledali i rekli da ima puno slinice (KOJU JA NISAM PRIMJETILA) i da joj to smeta, da joj trebam davati vode između obroka (dosad nisam) i da joj moram nekoliko puta dnevno puniti nosnice fiziološkom. Inače, pregled je bio odličan, moja curica je super zdrava, sve je bilo ok. Sestra joj je dala malo čaja nakon što je izbacila puno sline kroz usta (nakon čišćenja fiz) i popila je skoro 40 ml (dala joj je obični indijski čaj, rekla mi je da nema nikakvih problema da beba to pije. Nakon toga je imala stolicu 2 puta, a zadnja joj je bila zelenkasta i malo sluzava.
Moja pitanja su:
1. je li "normalno" da se beba tako ukoči i ispruži kad hvata zrak ili kad se zagrca, što da napravim ako mi se to opet dogodi?
2. smijem li davati obični čaj bebi od 2 mjeseca i koliko često
3. kako da primjetim da joj treba čistiti nosić i da ima sline u nosu ili grlu, ako nema teškog disanja, hroptanja ili svih sličnih simptoma?
4. Mislite li da je problem bilo adaptirano mlijeko bez dodavanja vode ili čaja
5.Trebam li se bojati ostavljati na leđima bebu koja puno bljucka (znaju li oni sami nagnuti glavu na stranu)?

Hvala vam puno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

1. je li "normalno" da se beba tako ukoči i ispruži kad hvata zrak ili kad se zagrca, što da napravim ako mi se to opet dogodi?
Nastojte da hranjenje (sisanje) bude u što smirenijem ozračju, ponudite obrok prije nego postane jako gladna i halapljivo krene sisati. Podesite dotok mlijeka na dudu ako vidite da je prevelik. Ako vidite da se zagrcnula okrenite je potrbuške s glavom naniže (30-45 stupnjeva) i lagano tapkajte dlanom po leđima. Mlijeko koje je otišlo u dušnik će se iscijediti samo.
2. smijem li davati obični čaj bebi od 2 mjeseca i koliko često
Smatram to nepotrebnim.
3. kako da primjetim da joj treba čistiti nosić i da ima sline u nosu ili grlu, ako nema teškog disanja, hroptanja ili svih sličnih simptoma?
Ako nema navedenih znakova, nema niti sekreta kojeg treba ukloniti.
4. Mislite li da je problem bilo adaptirano mlijeko bez dodavanja vode ili čaja
Ne
5.Trebam li se bojati ostavljati na leđima bebu koja puno bljucka (znaju li oni sami nagnuti glavu na stranu)?
Najsigurniji položaj je spavanje na leđima i kod djece koja puno bljuckaju nije zapažena učestalija pojava zagrcavanja ili gušenja zbog toga. Preporučio bih da madrac u krevetiću ima povišenu stranu na kojoj je glava djeteta, nagib može biti 20-30 stupnjeva.

Možete u svaku bočicu staviti 25 kapi Espumisan kapi koje bi trebale olakšati eliminaciju plinova iz crijeva. Time se smanjuje i tlak u trbuhu kao i posljedično bljuckanje.

Sva djeca u ovoj dobi počinju gurati rukicu u usta. Dva su razloga - prvi što sva sreća u ovoj dobi ide na usta, i kada dijete otkrije da vlastita ruka može donijeti utjehu i zadovoljstvo tada to obilato koriste, a slina se cijedi do laktova happy. Nadalje, u zubnom grebenu su svi zubi, mliječni i trajni; ovi mliječni polako putuju prema van i rade sebi mjesto - stoga sisanje i griženje ruke donosi olakšanje.

animat18

Hvala Vam. Napravili smo sve da joj olakšamo usporavanje tog hlapljivog jedenja. Ona sad pije Nan AR i zadnja dva dana ima tamno zelenu stolicu, a sinoć i malo rijeđu. MOže li to biti od mlijeka? Nakoln koliko takvih stolica moram reagirati? Inače, smijem li Espumisan kapi kombinirati s BioGajom koju joj dajem od prvog dana?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Izgled stolice nije bitan, bitno je da je dijete dobro i da napreduje na težini. Zelena boj bude zbog željeza u mlijeku a ako ima više stolica jednostavno se zelena boja žuči ne stigne pretvoriti u žutu ili smeđu. Možete kombinirati navedene kapi.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Izgled stolice nije bitan, bitno je da je dijete dobro i da napreduje na težini. Zelena boj bude zbog željeza u mlijeku a ako ima više stolica jednostavno se zelena boja žuči ne stigne pretvoriti u žutu ili smeđu. Možete kombinirati navedene kapi.

dragica7

Pozdrav,

Beba stara 22 dana, hranjenja kombinovano, u većem omjeru je dohrana, koristimo Hipp Combiotic, od suplementacije Bebytol D3 + K1, Bebytol Omegu i za grčiće BioGaya i Co Lactaza.

Zadnjih par dana dešava se da se zagrcne, imam osjećaj pljuvačkom, često sat do dva nakon hranjenja. Počne da se izvija u luk i zabacuje glavicu unazad, kad je pridignem "povrati" i na nosić jako malu količinu vode ili sluzi, ne mogu da procjenim.

Budi se sam da jede na svakih 3-3,5h, rijetko halapljivo da jede, uglavnom ne cokće i fino vuče flašicu. U toku obroka često napravi 1-2 pauze, podrigne, pa nastavi. Poslije obroka podrgne, nekada i bljucne za vrijeme podrgivanja nakon obroka.

Stolice i mokrenje su uredni, fino napreduje.

Da li je u pitanju formula koju dajemo ili nešto od suplementacije? Da li u redu to što se izvija kada se zagrcne, iako spava na boku? I kako da riješimo ovo?

Unaprijed hvala.