Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Helicobacter pylori

marijafi

Poštovani doktore,

danas je baki koja čuva dječaka (2.5 g) gastroskopijom dijagnosticirana helicobacter.
S obzirom da je dijete kod nje svakodnevno, i ona ga hrani, puše u žlicu kad je vruće,vjerovatno i proba iz iste, dijete popije iz njene čaše...

Zanima me da li u tako nekim normalnim i svakodnevnim aktivnostima kod hranjenja može dođi do prijenosa bakterije i ako da, koji bi bili simptomi i način dijagnosticiranja s obzirom na djetetovu dob?

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Velika je vjerojatnost da svi ukućani (ili barem većina) imaju također ovu bakteriju, no ako nema smetnji nije potrebno raditi bilo kakve pretrage.