Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Herpes na usnici

Pearl17

Poštovani,
S obzirom da je naša pedijatrica na godišnjem, a i mi smo trenutno i s obzirom da dajete uvijek razumne savjete i pristupačne odgovore, upitati cu Vas za savjet i mišljenje.
Dojim bebicu od 5 mjeseci, a sinoć sam osjetila blago peckanje kao da ce mi izbiti herpes na usnici.
Kad je ona zaspala isla sam provjeriti i malo sam i pipala rukama to mjesto, u medjuvremenu je ona plakala i ja sam na brzinu oprala ruke i potrcala ju utjesiti.
Jutros jos uvijek isto izgleda kao sinoć, nije izbio mjehuric, ali se malo bubri i crveni to mjesto. Ona me dvaput rukicom dotakla, a ja sam joj odmah rukice oprala. Sad sam stavila flaster protiv herpesa i masku za usta.
Zanima me jel moguće da se zarazi u ovoj ranoj fazi izbijanja? Također me zanima u slučaju da se zarazi koliko je opasno to za bebicu od 5 mjeseci koja doji? Ima li ona kakav imunitet od mene za taj virus?
Ovo mi nije prvi put u životu da ga imam, ali nisam ga imala u trudnoći niti do sad od kad sam rodila.
I koji su simptomi u slučaju zaraze tako male bebe?
Oprostite na opširnom objašnjenju, u strašnom sam strahu,ne znam što očekivati.
Hvala Vam najljepša na vremenu i razumijevanju.
Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postoji mogućnost zaraze djeteta i nju možete smanjiti dezinficiranjem ruku Octeniseptom, korištenjem maske i intenzivnim korištenjem aciklovir kreme na zahvaćeno mjesto. Ovakva situacija je dosta česta i na sreću se vrlo rijetko događa komplikacija u djece. U slučaju pojave ograničenog crvenila na licu djeteta, povišenja tjelesne temperature ili poremećaja općeg stanja u smislu nevoljkosti, slabljenja apetita ili povraćanja treba se javiti pedijatru.