Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hipogamaglobulinemija

ivanchica1709

majka sam djeteta od 17 mjeseci kojemu je prije dva tjedna dijagnosticirana hipogamaglobulinemija. a sve je pocelo tako da smo 30.09. primljeni u bolnicu na obradu radi simptoma infekcije respiratornog trakt uz febrilitet. tada mu je utvrdjena leukopenija, pneumokok u nosu, upala pluca, i bakterija u mokraci (proteus mirabilis). nagadjalo se i o hodkingovom limfomu i o leukemiji, ali sve su to odbacili raznim pretragama i utvrdili hipogamaglobulinemiju o kojoj mi u biti nista nisu rekli, sve sto sam saznala, saznala sam putem interneta i bila bih vam jako zahvalna kada bi vi kao strucnjak mogli malo objasniti sa cime se mi borimo. sve sto su nam rekli je bilo da ga od sada stavimo pod "stakleno zvono"???
mjesecima je vec bolestan i trosi antibiotike i sad je opet na njima, cim je izasao iz bolnice, drugi dan ista prica, curi nosic i kaslje i tako stalno u krug.
htjela bi mu uz antibiotike davati i prolife ampule ali ne znam da li smijem?
hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Hipogamaglobulinemija jest oibčni nalaz sniženih gamaglobulina. No, da li su uistinu sniženi, to ovisi koga pitate za mišljenje. Zato, mene zanima točni nalaz, od krvne slike, do imunoglobulina, koji sigurno imate u otpusnom pismu. A drugo, i odmah presudno pitanje jest: kojeg je spola to dijete od 17 mj.?

ivanchica1709

rijec je o djecaku. a u otpusnom pismu nazalost nista ne pise o hipogamaglobulinemiji, jedino pise o tome : nalazi koji se cekaju - elektroforeza proteina seruma. i na kontroli nakon tjedan dana su nam rekli da boluje od produljene hipogamaglobulinemije i to je sve, niti su rekli, niti napisali vrijednosti.
obratila sam vam se posto ja jako malo znam o tome, a nazalost i nasa doktorica nije bas nesto upucena i rijecita.
svakako bi potrazili i drugo misljenje. za tjedan dana idemo u bolnicu na kontrolu pa cu ih trazit kopiju nalaza.
hvala

Darko Richter, dr. med.

Dok ne napišu dijagnozu, i ne potpišu se, ta dijagnoza ne postoji. Postoji samo ona, koja piše na otpusnom pismu, ili otpusnici. Čini se da tamo gdje ste se vi liječili, vrijeme teče vrlo sporo. Elektroforeza proteina ima se u roku od 24 h. Zato bi me silno zanimalo gdje je dijete liječeno. Jer, da ima treba 14 dana ili više, to je ipak nečuveno.
No, kakva je krvna slika, i što je napisano kao dijagnoza na otpusnici ili otpusnom pismu?

ivanchica1709

Dijagnoza kod otpusta:
-bronhopneumonija, nespecificirana
- akutna upala zdrijela
- infekcija urinarnog trakta, lokacija neoznacena
- anemija zbog manjka zeljeza
- promatranje zbog sumnje na bolest i stanja, nespecificirano

Kontrolni nalazi:
Bris NF II - uredan
Sanford II - uredan
CRP 0.2, L 3.5, nes 4, toksicna granula, neutro 20, ly 63, mo 12, eo 1, E 3.91, Hb 103, Hct 0.29, Trc 258, LDH 361, feritin 61
i Citoloski nalaz razmaza periferne krvi III :
DKS: nes 1, seg 17, mo 3, ly 75, reaktivnih ly 3, eo 1, Trc +++, E dijelom mikrociti, po koja target stanica

djecak je lijecen u KB Osijek.

Darko Richter, dr. med.

Kao što vidite, traga ni glasa o hipogamaglobulinemiji.
U kontrolnim nalazima trebalo bi vidjeti opet krvnu sliku, te konačno imunoglobuline, elektroforezu.
Možete se opet javiti čim dobijete te nalaze.

nensikri

Poštovani,

dječak je star 11 mj. a sa 8mj.je ustanovljena hipogamaglobulinemija uz izrazito sniženu razinu svih klasa imunoglobulina( IgG<0.3, IgA <0.05, IgM<0.05 g/L, IgE <2.0 KIU/L.).Primio je Octagam 5 g. 4 tjedna nakon supstitucije nalazi su: IgG 2.95, IgM<0.05, IgA<0.05 g/L.Ponovno primio Octagam 5g. Zanima me što znači da je titar izoheaglutinina negativan i da li se biljeg CD 154 veže uz neki konkretan poremećaj.
Zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

CD 154 spada u skupinu bjelančevina koje nastaju u procesu prepoznavanja strane tvari (antigena) i aktivacije imunog sustava - poglavito B limfocita koji stvaraju protutijela. Izohemaglutinini A i B se prirodno stvaraju u svih osoba (osim u onih koji imaju AB krvnu skupinu) i pokazatelj je stvaranja IgM antitijela. Očigledno imunolozi pokušavaju otkriti na kojoj je razini problem koji uzrokuje nedostatak svih frakcija antitijela.

ira21611

Poštovani doktore,
majka sam djevojčice stare 3 godine koja ima neutropeniju i hipogamglobulinemiju. Danas sam sasvim slučajno pronašla članak na internetu koji govori da HALMED , u skladu s preporukama EMA-e, a u suradnji s nositeljem odobrenja lijeka Octagam u RH, Jana Pharm d.o.o., pokrenuo postupak povlačenja ovog lijeka s hrvatskog tržišta. ( to je bilo 27.9.2010.) Također navode da je lijek povučen sa tržišta zbog neočekivanog povećanja prijava tromboembolijskih reakcija, uključujući moždani udar, infarkt miokarda i plućnu emboliju kod pacijenata koji su primali ovaj lijek.
Bila bih vam zahvalna ako mi možete objasniti da li je ovo istina i ako je kako je moguće da se primi lijek koji je povučen sa tržišta 2010 godine. U strahu sam jer je moja djevojica naručena za primanje supstitucije.
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U lipnju 2013 je lijek ponovno dobio odobrenje za korištenje, nakon što su izvršene promjene u tehnologiji proizvodnje navedenog preparata. Sama aktivna supstanca (gamaglobulini) nisu uzrokom zapaženih nuzpojava (u Hrvatskoj nisu zabilježene).