Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

hormonalni poremećaj

Mirta

Poštovani!
Imam petogodišnju djevojčicu,rođenu 14.04.2000.Porođajna masa 2570 g,dužina 47 cm.Brzo je i normalno napredovala,bez ikakvih problema ali s vremenom su ljudi,kad bi nas sreli,počeli govoriti kako je prekrasna,ali je baš velika za svoje godine,uh kako je velika i tako dalje.Ja sa prilično hipohondrična i naravno,nisam mogla šutjeti,nego sam pitala i liječnicu zašto svo govore da je prevelika,i o čemu se radi,pa nas je liječnica poslala na rtg šake,20.11.2003.i nalaz je sljedeći:vidljivo je dobro razvijeno 7 jezgara karpusa i dobro razvijena epifizna jezgra radiusa,dok je na ulni tek naznačena-koštana dob je orjentacijski oko 7 godina.To je mene odmah prestrašilo,a ni liječnica nas nije nimalo utješila,nego nas je odmah poslala za Zagreb,rekavši nam da se moguće radi o ubrzanom rastu i razvoju te preuranjenom pubertetu i slično.
Taj isti dan je mjerena i bila je visoka 116 cm,što je visina 4-godišnjeg djeteta,a to nije tako daleko od dobi u kojoj je i bila.Otada,pa do 25.01.2005.,kad smo ju zadnji put mjerili i visoka je 125 cm,narasla je 9 cm,što je,koliko ja znam ,normalno za tu dob,jer godišnje rastu do 8 cm.Teška je 28 kg i prelijepa,savršeno skladno građena,bez akromegalije i sličnih nerazmjera,pa su nam baš zbog toga mnogi liječnici,od kojih smo tražili drugo mišljenje i rekli da ne brzamo,da je ona sasvim uredno i da ju ne izvrgavamo nikakvim hormonskim tretmanima jer može biti samo još gore te da pratimo stanje.U obitelji imamo nekoliko liječnika a i sama sam studirala nešto srodno tome,tako da znam što su hormoni i kakvi su,nismo išli u Zagreb na pretrage i pratimo daljnji razvoj.Sada kao da su se pojavile svijetle dlačice,ali jedva vidljive,pod pazusima i na stidnici,koje je moj suprug vidio i dignuo paniku jer ju nikad ne viđa golu,a mama mi je rekla da je ona to vidjela još prije godinu dana.Sikice nisu promijenjene,ona je buckasta pa su i one malo ispupčene,ali nema tragova žlijezdama,ispod se ne pipa ništa.Rođena je strašno mršava i strašno dlakava,oduvijek ima na leđima,osobito u krstačnom predjelu dlačice i to tamnije,dlakave nogice,ali sve normalno.Moram napomenuti da su s moje,ženske strane u obitelji sve žene dlakave,izrazito,i sklone problemima s hormonima,I ja sam nedugo prije trudnoće imala fibrom i policistične jajnike,ali nikada nisam uzimala hormone za to,osim u trudnoći,zbog čuvanja trudnoće.I ja sam kao mala bila prekomjerne visine i težine za dob i uvijek sam bila među najvišima u razredu,menstruaciju sam dobila s 11 godina a narasla sam koliko jesam do 8.razreda i otada sam ista,168 cm.Moje je pitanje:trebamo li raditi kakve pretrage i kakve,i da li u skorije vrijeme ili da još pričekamo i pratimo stanje?S obzirom na ovo stanje,da li bi malena mogla dobiti prerano menstruciju i kada,ili do tog ne mora doći,može li se to odrediti prema njenoj koštanoj dobi?Zubići su joj svi izrasli i još se nijedan ne klima,ima li to kakve veze,jer nije dobila zube ni prerano ni prekasno,otprilike sa 5-6 mjeseci i normalno su rasli,kutnjaci još uvijek rastu.Koje sve pretrage uključuje pregled i ima li kakvih posljedica ako se to stanje i ne tretira nikakvim hormonima,jer napominjem,ne želim od savršeno sretne i lijepe djevojčice stvoriti nakazu i učiniti joj život teškim jer ako i dođe do prerane menstruacije,nije li to stanje koje je kod takve djece fiziološko,s obzirom da su s tim,na neki način,rođena?Moja ginekologinja je jako protiv toga da se njoj tako maloj išta daje,smatra da je to stanje koje je apsolutno isto kao i kod ostalih,samo što nastupa ranije,ali će isto tako rast ranije i završiti a zatim će i ranije ući u menopauzu.
Molim Vas da napišete nešto o tome,kakve su metode pretraga,liječenja,prognoze i Vaše i stručno,ali važnije i osobno mišljenje.
Hvala!

Dr. Darko Richter

I ja se slažem s vašim obiteljskim liječnicima i ginekologicom da joj se ništa ne daje, ali se apsolutno ne slažem da se uopće ne razjasni zbog čega dijete ima 4 kg i 8 cm više od nekog normalnog maksimuma svoje dobi, čime se još k tome bitno odvojila od niskih percentilnih krivulja rasta na kojima se rodila. Treba se javiti u endokrinološku ambulantu Klinike za pedijatriju na Rebru u Zagrebu. Mislim da će joj uzeti jedno 2 epruvete krvi za određivanje gonadotropnih hromona i hormona rasta, a možda i proširiti na hormone nadbubrežne žlijezde. To ćete tamo vidjeti.