Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Iscjedak kod djevojčica

marpap

Poštovani
Djevojčica,8 godina,na gaćicama obilan iscjedak unazad 2 mj,sivkasto -zelenkaste boje.Većinom sirast,ponekad sluzav.
UK-saprofitna flora,bris vulve-staphylococcus epidermidis.Nakon terapije Nistatin i Canesten kremom naizmjence 10 dana nema poboljšanja.Pojavili su se prištići na guzi i preponama te ponegdje po nogama.Drugih simptoma u smislu temp,svrbeža,peckanja..nema.Zanima me da li bi trebalo započeti s drugom terapijom i kojom i da li treba napraviti neke dodatne pretrage.Koliko je to zabrinjavajuće?
Zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam ginekološki pregled, ovako se ne može preporučivati terapija.

Vallenaa

Poštovani.

Djevojčica uskoro uskoro 7g, unazad 2mj, imala zuto zeleni iscjedak, pedijatrica uzela bris, pronađen streptokok. Nakon terapije antibiotikom od 10 dana, iscjedak nestane, sve ok.
Nakon pola mjeseca opet se pojavi iscjedak, opet uzet bris, no sve uredno. Poliomorfonuklearni lekuociti i epitelne stanice nisu pronađene. Miješana bakterijska flora.
Dobili smo klorimatozol kremu, i to je to.
Iscjedak je i dalje prisutan. Pedijatrica nas nije usmjerila nigdje dalje.
Da li smatrate da je potreban bas ginekoloski pregled?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da ne treba, perite spolovilo u caju od kadulje i redovito mazite plimycol kremom. Problem zna biti dugotrajniji no u pravilu ne bude komplikacija. Nemojte je kupati u kadi (pjenušave kupke i sl. samo je tuširajte. Ukoliko ste zabrinuti ili se jave neki drugi simptomi zatražite pregled ginekologa. LP