Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Izraslina kod anusa

ivy1212

Postovani,
Kod bebe od mjesec ipo sam primjetila izraslinu na anusu. Velicine je manjega graska i nije bolna na dodir. Danas mi se cini da je malo i zagnjojena. Inace beba lijepo napreduje ali ima ceste stolice pracene vjetrovima i ekspozivne su. Smatrala sam to rezultatom prejakog otpusta mlijeka i hlapljivog dojenja.
Sada se bojim da bi to mogao biti apsces. Sto mi je ciniti? Ako se pokaze da sam u pravu koliko je opasno? NAravno ,namjeravam otici kod pedijatra ali dolazi nam tek za 3 dana.
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Katkada se u navedenom području nalazi fistula koja se usijed zatvaranja može zagnojiti. U svakom slučaju potrebno je zatražiti pregled dječjeg kirurga. Nije opasno no treba biti oprezan zbog mlade dobi djeteta i smanjene otpornosti na infekcije.

ivy1212

Mnogo hvala na izdvojenom vremenu i odgovoru. Svakako idemo kirurgu. Jos bi Vas zamolila da mi kazete zbog cega uopce nastaje? I da li ima sanse da se izlijeci bez operacije?ukoliko ste mozda imali iskustva sa tim kod beba.

Srdacan pozdrav..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako je riječ o fistuli tada ona neće nestati, no u većini slučajeva ne dolazi do upale, pa nema niti potrebe za kirurškim liječenjem.

ivy1212

Bili smo na pregledu. Potvrdjeno je postojanje fistule i za terapiju smo dobili rivanol  i gentamicin mast s polja i antb za piti tjedan dana. Ali ja ne vidim nikakve promjene. Ona je tu,kad se zagnjoji ,iscuri sadrzaj i sve opet ispocetkA.. njemu ne smeta biti ga boli.

ivy1212

Sto bi po Vasem misljenu onda trebalo napraviti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dokle god nema većih smetnji ne treba ništa. Ako se počnu javljati jače upale (crvenilo, otok, bolnost i ev. temperatura) tada treba fistulu operativno odstraniti.