Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

jako dugotrajna temperatura

Postovani,
imam bebu od 10 i pol mjeseci.Prije vise od 2 mjeseca je bio bolestan. Imao je bronhitis,produktivni kasalj i crvene usi i par dana je bio promukao.Prvi dan bolesti najvisa temp.mu je bila 39,7 rektalno uz drhtavicu dok bi mu temp.rasla.Iduca dva dana je imao rektalnu temp do 38,3.Sve iduce dane nakon toga kad bi mu mjerila temp.stalno mu je bila u rasponu 37,5-37,8 rektalno.I nakon sto je ozdravio temperatura mu je stalno bila tako.Vadili smo krv,urin i stolicu,svi nalazi su bili negativni i normalni.Poslani smo infektologu koji je pogledao nalaze krvi,urina i stolice,bebu pregledao i ustanovio da nema nikakve infektivne bolesti,predlozio detaljniju krvnu sliku i jos rekao da je moguce da temp.tako malim bebama zaostane nakon prehlada.Ponovno vadena krv.Ovo je nalaz:
Leukociti 11
eritrociti 4.37
hemoglobin 118
hematokrit 0.356
mcv81,4
mch 26.9
mchc 331
indeks rasp erc 13.3
trombociti 374
mpv 8.8
pdw55

diferencijalna krvna slika:
neutrofilni granulociti 22.5 (L)
limfociti 60.3 (H)
monociti 7.1
eozinofili 9 (H)
bazofili 1.1
se 14

ureja 2.9
kreatinin 36 (H)

AST 45
ALT 17
GGT 11
LDH 277

crp 0.4

Nalaz urina je normalan.

Beba je sada zdrava,ponasanja kao i svaka druga,ima svojih dana boljih i losijih raspolozenja i ostalih faza,jede,pije,napreduje,nisan primjetila na njemu nista neuobicajno osim sto bi mi se i nakon prehlade nekad ucinio vruc pa bi mu mjerila temp.Sad najcesce veci dio dana vidim da nema temp.,a onda popodne ima 37,8 rektalno,navecer ima 37,3 rektalno.Ili ujutro ima 37,8 rektalno,a kasnije ima stalno 37,5 ili malo nize rektalno.Kad spava mu nisan mjerila ali mi se cini kao da se ohladi,da nije vruc.
Sto mislite o ovom nalazu krvi,postoji li mogucnost da je to njegova normalna temperatura?Ja nekako osjecam da to nije normalno i zato trazim dalje a ne znam otkud krenuti.Moze li ta temperatura biti tako dugo i bas svaki dan od zubica?Ako mislite da ta temperatura mora od necega biti gdje da trazim dalje,koje bi pretrage trebalo napraviti?
Jako sam vam zahvana na bilo kakvoj informaciji.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Temperatura do 38 stupnjeva u guzi je normalna. Obzirom na uredne nalaze i dobro opće stanje djeteta može se zaključiti da nije bolesno.

Iskreno,ja prvi put cujem za to da je normalna temp.rektalno do 38.jel to neka novost?oduzima se pola stupnja sto bi znacilo da je normalna temp.ispod pazuha do 37.5.zar nije normalna temp do 37?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Temperatura tijela ovisi jednim dijelom o samom organizmu i njegovom sustavu za reguliranje temperature. Centar se nalazi u mozgu koji u dojenačko doba prolazi burne procese promjena i sazrijevanja. Varijacije mogu biti značajne u cjelokupnom razvoju pa tako i u funkciji centra za termoregulaciju. U pravilu je dojenče značajnim dijelom upakirano u najlonsku pelenu, vrlo često je toplije odjeveno nego je potrebno i aktivnije nego odrasla osoba. Tjelesna aktivnost, plač, jedenje i kakanje podižu temperaturu. Stoga se u pravilu u ovoj dobnoj skupini mogu izmjeriti temperature iznad 37,5 st C. Obzirom da je Vaše dijete dobro te da su svi nalazi uredni nema opravdanja podvrgavati ga daljnjim pretragama. Naravno, ako zamijetite neke promjene treba se javiti na kontrolu.

Hocete li me molim vas nauciti da znam za ubuduce jer mi nije jasno.Kolika je temp normalna pod pazuhom a kolika u guzi?

Cybermed Info

Poštovana,

Preporučamo Vam da pročitate članak "Povišena tjelesna temperatura dojenčeta i malog djeteta" koji se nalazi na:
http://www.cybermed.hr/clanci/pov...emperatura_dojenceta_i_malog_djeteta

S poštovanjem,

Cybermed Info