Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Jednodnevne temperature

Bianka

Postovani,
kako ste mi vec nekoliko puta pomogli, obracam se opet sa istom molbom.
Moja djevojcica ima 2,5 godine i od Nove godine u prosjeku 1-2 puta mjesecno ima jednodnevnu temperaturu. Predvecer ili tokom dana javi se temperatura koja polako raste do 41* i nakon jednog Lupocet cepica (tusiranje samo kratkotrajno pomaze) se spusti, potraje jos neko vrijeme 38* i to je sve. Obicno tu noc i sljedeci dan puno spava i kada se probudi potpuno je zdrava, vesela, puna energije....
Temperature ne mogu povezati sa nicim, nema nikakve simptome prehlade, viroze, nista je ne boli, pije puno tekucine...

Po prirodi nisam panicar, mislila sam da je to zbog umora jer je jako ziva i malo spava, no kada je odradila 6. temperaturu, ipak smo otisli pedijatrici. Krvna slika i urin su odlicni. Pedijatrica je rekla da ima slucajeva kada djeca imaju dobar imunitet i trodnevne viroze odrade vrlo brzo te da se vjerojatno radi o tome, jer joj nakon pregleda i nalaza krvi i urina ostavlja dojam zdravog djeteta.
Meni je njeno objasnjenje prihvatljivo, ali kako je nocas opet imala temp. preko 39* a upravo sada veselo brblja i skace, opet sam u dilemi.
Da li bi trebala napraviti jos neke pretrage osim krvi i urina?
Dijete ne ide u vrtic i osim ovoga nije bila bolesna.

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

U ovakve opise vjerujem jedino kada ih vidm sam. Moram to sam doživjeti i vidjeti. Temperaturu moram izmjeriti sam. Po vašem opisu, moglo bi se raditi o nekoj rijetkoj bolesti, npr. deficitu IgD (deficit mevalonat kinaze). To se baš ne moćže odrediti u bilo kjem laboratoriju bilo kada, a u Hrvatskoj uopće ne. No, postojeindirektni anlazi, poput povišenja IgA (ne uvijek). Zato bi bilo dobro učiniti malo širu obradu: SE, CRP, KKS,. urin i urinokultura, jetrene probe, proteini, elforeza, imunoglobulini uključujući i IgE. Možete mi se javiti u bolnicu Srebrnjak, ili mi ovim putem dostaviti te nalaze, pa da krenemo dalje.

Darko Richter, dr. med.

Greškom sam napisao deficit IgD, jer se, u stvari radi o povišenju IgD (tzv. hiper IgD sindrom), uz deficit ili smanjenu aktivnost mevalonat kinaze.

Bianka

Uh,
ovo nije lijepo za procitati.
Znam da je tesko dati dijagnozu preko interneta, pogotovo po osobnim zapazanjima jedne majke.
Citat -ovakve opise vjerujem jedino kada ih vidm sam. Moram to sam doživjeti i vidjeti. Temperaturu moram izmjeriti sam.
I moja pedijatrica je napomenula da vjeruje samo u rektalnu temperaturu. Zasto?

Sada sam potrazila po svom dnevniku gdje sam zabiljezila ove slucajeve, mozda Vam daju jasniju sliku od onoga sto sam jutros napisala.

PROSINAC
30.12. nocna temp. do 41* C - nikakvi drugi simptomi
SIJECANJ
sredina 01. mjeseca nocna temp do 41* C - nikakvi drugi simptomi
VELJACA
15. i 16. 02. proljev
17.02. nocna temp. do 39* C
OZUJAK
23. 03. nocna temp. do 39.5*C - nikakvi drugi simptomi
TRAVANJ
29.04. temp. dnevna i nocna do 40*C lagano kasljucanje i smrcanje
30.04. bili kod pedijatra, do tada samo jos smrcala, sve ostalo u redu, ped. rekla da joj to izgleda kao lagana alergija, dobili uputnice da po svojoj procjeni kada nam dijete izgleda skroz zdravo odemo izvaditi KKS i urin
SVIBANJ
22.05. napravili KKS i urin, nalaz dobar
24.05. cijepili se 1x protiv Hepatitisa B
31.05. jednodnevno povracanje
LIPANJ
02.06. temperatura do 39* - nikakvi drugi simptomi
Ova zadnja temp. ipak nije jednodnevna jer je danas od podneva izmedu 37-38* Citam da je reakcija na EngerixB izuzetno rijetka, pa pretpostavljam da ova zadnja temp. i povracanje nemaju veze sa cjepivom.

Sutra idemo pedijatrici i trazit cu ove pretrage koje ste nam preporucili.

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Pedijatrica vam je rekla isto što i ja. Dok se temperatura ne izmjeri od nekoga tko to može učiniti 100% pouzdano, povlačim sve prijedloge iz prethodnog odgovora.

Bianka

Postovani,

napravili smo neke pretrage i rezultati su sljedeci:

Glukoza, urea, bilirubin uk., AST, ALT - sve unutar ref. intevala
LDH - unutar ref. intervala
SE, MONO, EOS - unutar ref. intervala
Lkc - 4.6 (5.0-13)
NEU - 28 (30-72)
LYM - 59 (15-55)

Urin - b.o.
Obrisak nazofarinksa, bakterioloski aerobno - porasla je mijesana flora gornjih disnih puteva

Od mojeg zadnjeg javljanja dijete je imalo jos jednu 2-dnevnu temperaturu, nakon koje smo napravili ove pretrage.
Meni kao laiku, ne izgleda alarmantno.
Kako se cini Vama?

Zahvaljujem na strpljenju i odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Dijete je zdravo, najvjerojatnije, a po nalazima svakako.