Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kašalj, kašalj!!!???

Samo Mama86

Poštovani, imam sina 4 god. Naš problem počinje u svibnju prošle godine kada je počeo kašljati. To su bili napadaji malo suhog, malo produktivnog kašlja, nakon kojih bi često povratio. Krvna slika je bila uredna, pluća čista. Dobio je Aerius sirup i kašalj je prestao nakon 10-ak dana. U rujnu je krenuo u vrtić, te se nakon mjesec dana kašalj vratio. Opet je pio Aerius i kašalj je ubrzo prestao. U studenom je počeo jako kašljati, imao je jake napadaje suhog i produktivnog kašlja, zacrvenio bi se u licu. Nakon RTG pluća i krvne slike dijagnosticirana mu je atipična upala pluća te je hospitaliziran. Nakon 6 dana je upala sanirana u cijelosti te je pušten iz bolnice. Nakon par dana kašalj se vratio, uz povremeno povraćanje sluzi po noći. Trajalo je nekih tjedan dana. U ožujku je opet počeo kašljati, malo suh kašalj, malo produktivan, ponekad bi povratio od kašlja. Opet smo dobili Aerius i Flixonase sprej. Kašalj je trajao dva mjeseca. Nakon toga smo otišli ORL.u koji je zaključio da dijete ima OGROMNE krajnike, a najvjerojatnije i treći krajnik, te da oni uzrokuju kašalj. Pregled pulmologa još čekamo. Kašalj se na kratko smirio. Prije 3 tjedna opet se vratio, prvo kao produktivan, a sada je više suho kašljucanje preko dana, dok po noći nakon nekog vremena kad zaspi počne produktivno kašljati i iskašljavati sluz. Nakon što zaspi nosić mu se začepi, isto kao da je pun sline, al nema što ispuhati. U snu se primjeti kako guta slinu, te onda počme kašljati. Od kašlja uglavnom povrati slinu i sluz, te nakon toga mirno zaspi. Ovisno o položaju u kojem spava, a i ja ga više puta namještam da mu bude lakše, ponekad hrče, nosić je uglavnom začepljen, diše na usta, a ponekad diše normalno, čisto kroz nos, al to kratko traje. Opet pije Aerius, uzima Flixonase, te nosić čistimo Sterimar sprejem. Inače je potpuno normalnog ponašanja, dobro napreduje i dobrog je apetita. Napomenula bi da do treće godine, kad su počeli problemi s kašljem, nije imao nikakvih zdravstvenih problema. Izuzev upale pluća krajem prošle godine, krvna slika je uvijek bila uredna. Molila bi vas Vaše mišljenje, može li ovaj ponavljajući kašalj biti samo zbog krajnika, ili Vaš savjet koji bi još uzrok eventualno mogao biti? Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije su smetnje uzrokovane cijeđenjem sekreta iz trećeg krajnika ali i cijela sluznica dišnog puta (uključujući i područje trećeg krajnika) može biti podražena zbog alergije. Pulmolog će to istražiti. Čini mi se da bi potom bilo mudro poslušati preporuku specijaliste ORL.

Samo Mama86

Hvala na brzom odgovoru!

Samo Mama86

Poštovani, javljam Vam se pošto smo dobili nalaze krvi na alergije.

Leukociti: 9,7
Eritrociti: 4.90
Hemoglobin: 133
Hematokrit: 0,387
MCV: 79,0
MCH: 27,1
MCHC: 342
Indeks rasp. Erc: 13,5
Trombociti: 422
MPV: 6,7
PDW: 43,4
Mikrocitoza: +
Dunger E6: 570
Neutrofilni granulociti: 29
Limfociti: 57
Monociti: 7
Eozinofili: 6
Bazofili: 1

UKUPNI IgE: 55,70
ECP: 13,50
d1- dermatophagoides pte 2: 1,81
g6- phleum pratense: 0,00
t9- pelud masline: 0,00
w21- parietaria officina: 0,00

Napominjem da je sutradan nakon vađenja krvi dječak dobio tem. 38, 4 (trajala je samo jedan dan), ali budući da mu je grlo bilo jako upaljeno pedijatrica mu je vadila CRP koji je bio 27, te mu je prepisala Zinnat.
Dijete cijelo ljeto nije kašljalo, nosić je bio prohodan, osim fiziološke otopine ne koristimo ništa drugo.
Molila bi Vas Vaše mišljenje o priloženim nalazima, da li oni upućuju na probleme s kašljem kojih imamo proteklih godinu dana? Smatrate li da bi dijete trebalo napraviti još neku pretragu (bojim se i pisat o tome al mislite li da je potrebno vaditi kloride u znoju)?
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi ne upućuju da postoji značajnija preosjetljivost koja bi bila uzrokom kašlja i curenja nosa. Nastojte reducirati prašinu u kući (maknite tepihe, zastore, podove brišite vlažnom krpom, redovito čistite madrace, uzmite antialergisjku posteljinu, pokrivač i jastu. Bilo bi korektno odrediti kloride u znoju no klinička slika bi tek teorijski mogla odgovarati onome čega se bojite.

Samo Mama86

Hvala Vam na odgovoru! Ispričavam se na upornosti s pitanjima, ali stvarno sam zabrinuta zbog tog kašlja. Naša pedijatrica smatra da ozbiljnije dijagnoze (cistična fibroza, želučani refluks) možemo isključiti jer kašalj i cijeđenje sekreta ne mogu biti jedini simptomi, a kod djeteta nikakvi drugi simptomi nisu prisutni, a pokazali bi se do sada. Ona je mišljenja kako dijete ima problema s gornjim dišnim putevima te se oni manifestiraju kroz ponavljajući kašalj, te da je dijete potpuno zdravo ali zbog nedovoljno izgrađenog imuniteta (ima 4 god), ali i zbog boravka u vrtiću sklonije infekcijama. Ono što mene muči je da li je moguće da dijete koje je do treće godine bilo potpuno zdravo, bez ikakvih zdravstvenih problema (niti jedan antibiotik, doktora smo viđeli samo za cijepljenje ili kontrolu) odjednom počme kašljati, da se taj kašalj uporno vraća, te da često povrati od napadaja kašlja (uglavnom po noći)? Može li stvarno problem biti u "običnoj" prehladi i pojačanom cijeđenju sekreta?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uobičajeno kad djeca krenu u kolektiv imaju dugotrajno cijeđenje iz nosa i kašalj kakvog opisujete. Ne vidim razloga zašto bi se tek sad pojavile smetnje da je u pitanju refluks ili cistična fibroza. Ispirajte nos, neka dijete boravi što više vremena na svježem zraku. Tek ako se poveća temperatura i ako kašalj postane tako intenzivan da se dijete svaki čas budi ili počne slabije jesti tada se treba javiti liječniku.

Samo Mama86

Poštovani, opet vam se javljam nakon što smo prošli tjedan radili ponovljene nalaze po preporuci pulmologa, a zbog kontrole kod istog za mjesec dana. Nakon mog prvog pitanja Vama (prije god. dana) djetetu je rađen Dunger test : 570, nakon čega mu pulmolog uvodi terapiju Singulair mini granulama. Provodimo relativno mirnu zimu, uz faze kašlja kakvog sam opisivala, ali u manjim razmjerima. U ožujku ove godine radimo alerg. testiranje s rezultatom:

Uritka (mm) Eritem(mm)

Histamin 2
Dermatophag. pter. 3 6
Duhan 2 4

Pulmolog je mišljenja da alergije zbog neupadnog nalaza ne mogu biti razlog kašlja zbog kojeg smo mu se obratili, te savjetuje ponovnu kontrolu u rujnu.

Ljeto je smirilo situaciju, jedino što primjećujem da je djetetu začepljen nosić tijekom noći i da spava uglavnom s otvorenim ustima, ali nema sekreta za ispuhati.

Prošli tjedan smo ponovili testove:

Leukociti: 11.1
Eritrociti: 5.18
Hemoglobin: 134
Hematokrit: 0.397
MCV: 76.6
MCH: 25.8
MCHC: 337
Indeks rasp. Erc: 13.8
Trombociti: 339
MPV: 5.6
PDW: 44.6
Mikrocitoza: +
Neutrofilni granulociti: 33.9
Limfociti: 55.8
Monociti: 4.0
Eozinofili: 5.5
Bazofili: 0.8

Dunger E6: 610

Poštovani doktore, molim Vas mišljenje o krvnoj slici, te Dungeru, na što ukazuje to što njegova vrijednost raste? Molim Vas za razumijevanje jer kod pulmologa idemo tek za mjesec dana, a ja sam jako zabrinuta, prošle god. je Dunger bio visoko van intervala (570), ove godine još i više (610).

Hvala na razumijevanju

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Razlike u nalazima Dungera se beznačajne - u granicama su normalnih varijacija. Preporučio bih da se napravi stolica na parazite 3x i celofanski otisak čmara. Ako se i ne dokažu paraziti svakako bih preporučio mebendazola (Vermox) sirup ili tablete, 2x1 tbl ili 5 ml sirupa kroz 3 dana, te ponoviti kuru nakon 2 tjedna. Kontrola Dungera za mjesec dana - ako vrijednosti padnu tada je bila riječ o parazitima. U svakom slučaju ništa od navedenog Vas ne treba plašiti.

Samo Mama86

Postovani doktore!
Opet Vam se obracam i molim za pomoc. Dijete je napunilo 8 godina. Od zadnje moje poruke proslo je gotovo 3 god.koje smo prosli relativno mirno, uz par obicnih prehlada, nista strasno. Od 9.mj.prosle godine javlja nam se novi problem, bronhitis. Prvoga smo prosli relativno blago. U 2.mj.ove god.bronhitis se opet vraca. Kako kaze nasa pedijatrica opstrukcijski bronhitis sa spazmom. Na njega je nadovezala gripa. Mjesec dana smo muku mucili, prolazilo pa se vracalo. Uvedena terapija Ventolinom, Singulair, inhalacije. Dijete jako tesko disalo pa je dobio injekciju adrenalina i mislim dexametazona. Proslo, mjesec dana bilo dobro, pa iz cista mira opet otezano disanje, jaki kasalj... Opet adrenalin injekcija... Vratili se Ventolinu... Pedijatrica kaze da sacekamo jos malo sa novim pretragama...
Ono sto mene muci je da li je moguce da se bronhitis javi tek u 7.god zivota? Nije li to bolest koja se javlja jos kod beba pa se regulira do skolske dobi? Uzasno sam zabrinuta radi tog ponavljajuceg spazma. Dijete ima nasljednu alergijsku podlogu, tata je astmaticar. Ali i kod muza su se prvi problemi javili jos kao bebi.
Postovani doktore, molim Vas savjet, sto dalje? Gdje da vodim dijete, koje pretrage savjetujete? Trebam li se bojati neke ozbiljne dijagnoze koja se skriva iza ovih bronhitisa, spazma, buduci da su ovako kasno poceli? Moze li biti "samo" nasljedna podloga i smanjen imunitet razlog za to? U ranijim porukama sam Vam vec pisala da dijete nije alergicar, prema dosadasnjim nalazima i misljenju pulmologa. Molim Vas savjet????

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Protekla sezona kada vladaju prehlade je bila iznimno teška - veliki broj oboljelih a uzročnici infekcija su vrlo agresivni virusi. Ako se smetnje nastave preporučam ponoviti obradu pulmologa, alergija se može razviti i u kasnijoj dobi. U svakom slučaju sve se ove bolesti mogu uspješno liječiti i ne utječu na normalno funkcioniranje. Prepustite pedijatrici da procijeni ima li razloga za kontrolnu obradu.