Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

koliko treba mokriti?

suncana

Imam sina 2,5 god. Rijetko mokri. Danas je mokrio u 4 ujutro i zatim u 6 poslije podne - tada je izmokrio 1 dl. Koliko bi dijete njegove dobi trebalo mokriti? Mogu li nešto sama promatrati? U kojem slučaju se moram obratiti liječniku?

Unaprijed hvala.

Sunčana

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, u ev. odgovoru na Vaše pitanje nedostaje nekoliko podataka. To su npr. opće stanje i razvoj djeteta, ev. edemi oko očiju i drugdje, količina i vrsta tekućine koju dijete popije, aktivnost djeteta, znojenje, pojačano disanje, tjelesna temperatura i dužina vremena u kojem mokri na način koji ste opisali. Obratite pažnju na ovo što sam spomenula i javite se ponovno nama ili Vašem liječniku. Srdačan pozdrav.

suncana

Evo nastavka.

Izgleda zdrav, normalno se ponaša i razvija.
Edema nema. Popije cca 2 dl mlijeka i 3 dl soka.
Umjereno je aktivan (uglavnom smo u stanu - malo gura autiće, malo gleda crtiće, malo se hrva s bratom - ne znoji se i ne diše pojačano), spava 11 sati na dan. Tjelesna temperatura je normalna.

Prije 5 mj (kad je prestao nositi pelene) sam primjetila da nakon noćnog spavanja ne traži mokriti, ali je nekoliko puta tokom dana.

Od zadnjeg javljanja pratila sam koliko pije i koliko mokri. Popije cca 2 dl mlijeka i 3 dl soka. Pomokri 2 dl (dva puta po 1 dl).