Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

KONVULZIJE KOD DOOJENČETA

mmaki

Poštovani
Otac sam dijeteta koje sada ima 4 godine,a isto je imalo napad u starosnoj dobi od 11 dana,kada je prestalo disati.
Ukratko o bebi;Muško,4,30 kg,59 cm
Beba rođena na carski rez,svi nalazi poslije poroda uredni,nakon 5 dana iz bolnice dolazi kući,normalno se ponaša,jede redovno,spava redovno,
vesela beba koja malo plače.Jedanestog dana poslije rođenja sve je bilo normalno do oko 23 sata.Tada počinje s plačem i neće da se smiri,
u jednom trenutku prestaje da diše počinje da mjenja boju i potpuno klone.Ja u tom trenutku mu dam umjetno disanje i izvučem jezik nakon
čega beba počne da diše i plače.Odmah odvezem bebu u bolnicu gdje je primljen na odjel za nedonoščad zbog promatranja.
Prilikom prijema beba je izgledala sasvim uredu.Nakon 7 dana promatranja mene su doktori obavjestili da je beba imala konvulzije ali da oni
neznaju uzrok,već eto treba da se pazimo u buduće.
Ovo vam pišem iz razloga što ni dan danas ne spavam mirno i stalno sam napet i konstantno nešto iščekujem,pogotovo pošto sam neku veče na tv
gledao nekakvu seriju i tu se pojavio sličan slučaj kao i moj samo što je ovdje bio dječak star 8 godina i imao je napad(konvulzije)po drugi put a iste je
imao kao beba.
Molim vas da mi ako je to moguće objasnite od čega je moja beba imala konvulzije i kakve su mogućnosti da se ponovo pojave.
Unaprijed vam zahvaljujem.
S poštovanjem.

Darko Richter, dr. med.

Ono što se dogodilo s 11 dana, liči na ALTE (acute life threatening episode).
Često se niti mnogim pretragama ne ustanovi što je u podlozi.
A moj vam odgovor ovisi i o tome, koja je obrada tada učinjena.

mmaki

Poštovani dr.RICHTER
Zahvaljujem se na vašem odgovoru.
Kod bebe nisu rađene nikakve aktivnosti niti je primjenjivana bilo kakva terapija,jednostavno
samo su urađene pretrage,kkoje nisu pokazale ništa.
Nakon slijedeće kontrole koja je uslijedila za 3 sedmice otkriven je šum na srcu,koji je
praćen i do navršeni 2 godine kad ga više nije bilo.

S poštovanjem!

Darko Richter, dr. med.

Onda su se oni, tada, zadovoljili da je seve dobro prošlo, a, znajući da pretrage uglavnom ne daju neke velike rezultate, to nisu niti uradili.
Ako je dijete sada sasvim zdravo i uredno se razvija, ne bih niti ja po tome dalje bušio.
U onaj čas, od pretraga bi vjerojatno bilo korisno učiniti: ultrazvuk mozga, ultrazvuk srca, EKG, EEG, ionogram, Ca, Mg, GUK, i opće biokemijske pretrage.

mmaki

Zahveljujem vam od srca na vašem odgovoru.
S poštovanjem