Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kreatinin povišen

centar22

Poštovani, već 2 godine moje dijete ima natečene kapke, nekad više nekad manje, ispočetka je bilo puno izraženije ujutro. Prije 1,5 god radili smo pretrage - krvna slika i UZV abdomena - sve uredno. Osim kapaka primijetila sam da povremeno ima i izraženije područje čela oko korijena nosa. Ponovili smo pretragu krvne slike i urina te je povišen kreatinin i ima proteina u urinu.
Nalazi: urin - proteini: trag, urobilinogen norm., ostalo sve neg. PH 5,0, specif.težona 1,023.
Krv: sedimentacija eritrocita - 1 (norm 2-21) ?
Eritrociti 5,47, Leukociti 6,62 , hemoglobin 148, hematokrit 0,438, MCV 80,1, MCH 27,1, MCHC 338, RDW 11,9, Trombociti 333, MPV 9,2
DKS : Eozinofilni granulociti 3,0; Segmentirani neutrofilni granulociti 30,0 ; Limfociti 60,0 ; Monociti 7,0

Ureja 5,1, Kreatinin 83, AST 20, ALT 19, Alfa amilaza (s) 57, Alfaamilaza (u) 389, Kalij 4,3 , Natrij 140.
TSH hormon 2,30.

Upućeni smo nefrologu. Zanima me što mislite - radi li se o težem oboljenju bubrega, početku nečeg većeg ili možda samo o nekoj manjoj upali? Može li takav nalaz biti posljedica konzumiranja previše bjelančevina?
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Problem može biti u gubitku bjelančevina mokraćom. Zato je dobro konzultirati nefrologa, svakako će biti potrebna detaljnija laboratorijska obrada kako bi se procijenila funkcija bubrega.

centar22

Poštovani, nadovezujem se na prethodni post.
Posjetili smo pedijatra-nefrologa. UZV bubrega je dobar, jedina napomena da su bubrezi atipično položeni. Nema zastojnih promjena, dobre su kortikomedularne diferencijacije, održane debljine parenhima u svim segmentima i podjednake veličine.
Uzorak jednokratnog urina: kreatinin 20,4 (refer. 3,5-22,9); albumin 22 (refer.<20) ; albumin/kreatinin 1,1 (<3).
Doktorica kaže da bi mogla reći da nema nikakvih problema kad ne bi bilo natečenih kapaka (gornji kapci). Kontrola za 6 mjeseci uz ponovni UZV i dnevni uzorak mokraće.
Moje dijete osim natečenih kapaka nema nikakvih vidljivih znakova bolesti. Dobro se osjeća. No urin mu se i dalje lagano pjeni, što je pretpostavljam znak prisustva bjelančevina. Za mene kao roditelja u strahu, 6 mjeseci čekanja na kontrolu čini se kao vječnost. Zanima me što Vi mislite - da tražim drugo mišljenje? Da napravimo u međuvremenu kontrolu krvi i urina? Sumnjam da će nam naša liječnica dati uputnici za neku drugu kliniku jer je i ona mišljenja da je to sve OK. Odvela bih ga i u privatnu kliniku kad bih znala kome i gdje, jer nažalost imam loša iskustva s jednom takvom. Da li bi savjetovali magnetnu rezonancu? Ili da čekam 6 mjeseci i nadam se da zaista nemam razloga za strah. Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom da se otok kapaka javlja već 2 godine, nakon učinjenih pretraga možete mirno čekati 6 mjeseci i ne činiti ništa.