Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvna slika dvomjesečnog djeteta

darija.s

Poštovani,
dječak od 2mj ima dojenačku žuticu.porođajna težina 3260g i visina 51cm.,pri otpustu ima
3000g,sa dva mjeseca 6000g i 59cm,APGAR 9,9 Doji svaka 2,5 sata.MOLIM VAS procjenu nalaza i savjet .unaprijed hvala!
WBC 7.2
LYM 5.1
MID 0.8
GRAN 1.3
RBC 3.23
HGB 97
HCT .289
MCV 89.4
MCH 30.0
MCHC 336.
RDW 15.3
PLT 87.
MPV 10.6
PCT 0.9
PDW 15.3
BUN 1.9
TBI 130.7
DBI 3,5
ast 66
alt 30
GGT 47
IND BIL 127,2

Darko Richter, dr. med.

Prema nalazima, ima jasnu anemiju, trombocitopeniju i indirektnu hiperbilirubinemiju - potonju vidimo ili kod žutice od majčinog mlijeka, ili kod raspada eritrocita. Anemija i indirektna hiperbilirubinemija znak su hemolize, a onda najvjerojatnije hemolitičke anemije. Ona može biti posljedicom izoimunizacije majke (majka Rh neg. a dijete Rh+, ili majkakrvne grupe 0, a dijete KG A, B ili AB), pa protutijela iz majke koja su prešla placentu uništavaju (dok ih ima) eritrocite, a djelomice mogu to učiniti i s trombocitima, ili dojenče ima autoimunu hemolitičku anemiju s trombocitopenijom (svoja vlastita autoprotutijela) što bi odgovaralo Evansovom sindromu, ili ima neku nasljednu membranopatiju ili hemoglobinopatiju eritrocita pa se onda oni raspadaju (sferocitoza, talasemija). U slučaju hemolitičke anemije bila bi povećana i slezena, pa bi bilo dobro to utvrditi barem opipavanjem (ne vi, nego dr.).
U svakom slučaju, ako se ide dalje od primarnog pedijatra, ja bih prije otišao dječjem hematologu, nego dječjem gastroenterologu.

andreb

Postovani doktore,

Javljam Vam se iz Sarajeva. Naime, imam djevojcicu koja je rodjena 14.07. danas ima 45 dana. Rodjena je sa 3450 gr, 52 cm. Beba doji i lijepo napreduje, kako su nam rekli na jucerasnjoj kontroli. Deseti dan po rodjenu odveli smo je pedijatru jer nam se izgledala zuta, tad joj je izmjerena visina bilirubina 279,4. pusteni smo kuci uz savjet da nastavim dojiti i da za nekoliko dana ponovimo nalaz. Zatim smo opet nakon nekoliko dana isli kontrolisati bilirubin i iznosio je 306, 9. Iako je bio u porastu opet smo pusteni kuci uz savjet da nastavimo dojiti da je laktacijska zutica. Nakon toga smo trazili misljenje drugog pedijatra on nas je savjetovao da odemo gastroenterologu sto smo i uradili. Tamo smo opet kontrolisali bilirubin koji je tad bio nakon nekoliko dana 316,3. Enterogastrolog nam je ukljucio terapiju Phenobarbiton, koji je otopljen u suspenziji, terapija 20 mg 5 dana uvece. Nakon pet dana bilirubin je pao na 223. Uputili su nas je i hematologu gdje smo radili krvnu sliku i krvnu sliku na sferocite. Nalaz je sljedeci:
NEUT 0.77
LYMPH 7.03
MONO 0.72
EOS 0.14
BASO 0.03
LUC 0.29

RBC 4.57
HGB 144
HCT 41.6
MCV 91.0
MCH 31.5
MCHC 346
RDW 15.0
HDW 30.7
CHCM 356
CH 32.3
i u nalazu stoji da su prisutni sferociti vrlo rijetko.

Hematolog nam je rekao da je krvna slika uredu i da niski sferociti ne upucuju na hemoliticku anemiju. Opet nas je zakazao na kontrolu za mjesec dana da provjerimo sferocite.

Ja sam RH -, a beba ima RH+ , medjutim ja sam i u trudnoci u 28 sedmici i nakon poroda kad je ustanovljrno da je beba rh + primila Rogam, i bebi je odmah nakon rodjenja uradjen DCT test i bio je nagativan, i ja sam sad radila po savjetu gastroenerologa DCT i on je negativan.

Pa vas molim za Vase misljenje, i sta bi jos moglo biti uzrok ovako visokog bilirubina u krv nakon mjesec i pol od rodjenja, i neki savjet ili preporuku kome bi se jos mogli obratiti i koji nalaz ili pretragu uraditi.

Srdacan pozdrav iz Sarajeva,
Andrea

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazima nema znakova ubrzanog raspada crvenih krvnih zrnaca - dakle nema elemenata koji bi ukazivali da postoji hemolitička anemija uzrokovana imunitetnom nepodudarnošću ili prirođenom anomalijom eritrocita. Niste naveli podatak o kojoj se vrsti bilirubina radi (direktni/ indirektni - tj. konjugirani/nekonjugirani). Ako je stolica obojena (žuta, smeđa ili zelena) tada po svemu sudeći jetra normalno izlučuje žuč u crijevo. Pretpostavljam da su to kolege uzeli u procjenu odmah. Drugo, nisam baš siguran u interpretaciji leukocita i diferencijalne krvne slike (ne prepoznajem ukupni broj leukocita). Eventualno bi trebalo odrediti jetrene enzime kako bi se isključila upala jetre (citomegalo virus i sl). Inače nije ništa neuobičajeno da laktacijska žutica potraje par mjeseci i nakon ove obrade nije opravdano raditi daljnje pretrage (pod uvjetom da je dijete dobro i da nema elemenata koji bi ukazivali na upalnu prirodu bolesti).