Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

L je jako bolesna

kksandra

Pitanje: u što biste psumljali da imate ovakvu pacjenticu:
Djevojčica stara 2 godina. Zbog kašlja i povišene temperature ordiniran Augumentin. Nakon 3 dana zbog osipa ukinut antibiotik. Nakon dva dana od ukidanja antibiotika učinjena KKS. Nađeno WBC 29,68;NEUTO 42,6;LYMPH 40,7;MONO15,9;EO 0,6;BASO 0,2. Anicotitozis,anemija i hipokromija.
Djevojčica upućena u Zaraznu bolnicu. Postala febrilna leukociti 26 nezrele forme SE 18, jetra 1pp.Primila i/v ceftiakson 3 dana terapija nastavljena p/o još 3 dana. Brisevi grla negativni.
Nakon terapije upučena na hematologiju gdje je učinjena punkcija koštane srži nalazi se obilno hematopoetsko tkivo, gdje je odnos bijele i crvene loze oko 1:4 u korist bijele. Granulocitopoeza pokazuje skretanje u lijevo.Eritropoeza pretežno zrela i normoblastična, tromboeza zastupljena sa zrelim megakariocitima.
Nalazi:SE 9/26: E3,76 hb 98 Htc 0,30 MCV 79 Tr 112 rtc 21 L 23,3 seg 31 neseg 4 ly 42 mo 42 Fe 10, mijelociti,promiojelociti 2 at.st 5% TIBC 36 UIBC 26 feritin 69,2 PV 0,83 APTV 29,0 fibrinogen 1,7.
Djevojčica nije febrilna ali izražen je neproduktivni kašalj, vrlo slabog apetita. Roditelji primjećuju povećani trbuh osobito u gornjem dijelu.
Do sada nije teže bolovala u terapiji distonog sindroma, redovito cijepljena. Ne pohađa kolektiv.

Dalje:Prenosim što su rekli liječnici. Punkcija limfnog čvora nije pokazala ništa, na CT se vide samo povečani limfni čvorovi u trbuhu isto kao na rengenu. Danas je febrilna sa osipom radili punkciju likvora i likvor je u redu. Na bezgluteinskoj je dijeti. Izmjenjuje se proljev sa začepom. Planira se biopsija tankog crijeva.

Mislim da ste shvatili. Prvi odlomak je prepisan iz otpusnih pisama ovo drugo je ono što se sada događa. Malena je zaista u dobrim rukama okružena timom specijalista ali rečeno nam je da je stanje djeteta nejasno
S obzirom na Vaše veliko znanje i iskustvo molim Vas da mi odgovorite na gornje pitanje u što biste Vi posumljali da imate ovakvu pacjenticu i u kojem smjeru biste išli sa pretragama.

Darko Richter, dr. med.

Neka hematološka bolest, ili infekcijska mononukleoza.
Odakle joj bezglutenska dijeta,ovako, bez očitog povoda?

sandra i marko

Kažu da nije mononukleoza to su utvrdili prije 3 tjedna (toliko dugo već to traje) kažu da nije ni leukemija, kažu da će Hodgkinovu bolest isključiti danas ili sutra. Planiraju biopsiju crijeva. Bez gluteinska dijeta valjda zato što se izmjenjuje proljev sa začepom, i taj napuhani trbuh je kažu od zraka u crijevima. Oprostite zbog zbrkanih podataka. Ja sam teta a roditelji se izmjenjuju u bolnici. Veterinarske sam struke.

Darko Richter, dr. med.

Zasad tu netko luta, ali, treba ipak vidjeti završetak obrade i zaključak. Aiko se sumnja na glutensku etneropatiju ili celijakiju, ima tu vrlo elegantnih krvnih pretraga koje se mogu uraditi, a i potrebno ih je uraditi PRIJE uvođenja bezglutenske dijete.

sandra i marko

Da rađeno kad je djevojčica već bila na dijeti i negativo. Baš sam bedasta nisam mislila u tom smijeru.
S obzirom da je malena sada febrilna biopsija crijeva se odgađa. Možda se nešto iskristalizira u međuvremenu.
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Za biopsiju još više vrijedi isto što i za serologiju na celijakiju. Radi se prije uvođenja bezglutenske dijete.

sandra i marko

Ma super. Malena je sva već turbo ispikana izbušena i kaj da Vam pričam. Javila bum roditeljima pa nek malo porazgovaraju s doktorima. Nitko još zapravo nije rekao zakaj bi radili biopsiju samo su rekli da još uvijek ne znaju kaj je sa djetetom.
Hvala Vam puno.

sandra i marko

Nemam pitanja ali Vam htjedoh ispričati kaj se događa. Malenoj su u petak po hitnom postupku izvadili neke limfne čvorove iz trbuha, punktirali preponske limfne čvorove uzeli malo koštane srži kažu nema dovoljno (punktirana je prije 7 dana). Sad je na intezivnoj. I dalje na bezgluteinskoj dijeti. Dva dana od operacije je imala krvi u stolici (crne stolice) danas je stolica normalna.
Čekaju se nalazi kažu neće biti prije petka.

Darko Richter, dr. med.

Sudeći po upornosti i agresivnosti pretraga, očito je da doktori sumnjaju u neku ozbiljniju priču, vjerojatno hematološku.

sandra i marko

Juvenilni tip mijeloične leukemije

Darko Richter, dr. med.

To govori da ste, u naslovu posta, "L je jako bolesna", imali dosta točni špurius da je posrijedi teža bolest. Sada se treba koncentrirati na jedan dugi i teški period liječenja. Valjda će na kraju biti dobro.

kksandra

Dugujem nastavak. Nakon transplatacije sestrine koštane srži, zbog komplikacija a plućima, trombozom L. je umrla 15.01.2010.
Zahvaljujem Vam na pomoći u trenucima kad smo još tapkali u mraku.

Darko Richter, dr. med.

Naravno da mi je to teško čuti, no hvala vam na obavijesti.